آلزایمر و دشواری ها

سه شنبه 21 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

آلزایمر و دشواری ها

شاید تا کنون برایتان این سوال پیش آمده باشد که یک فرد مبتلا به آلزایمر نسبت به هیجانات چه احساسی دارد و وقتی چنین افرادی همه چیز را به فراموشی می سپارند دیگر چه اهمیتی دارد با آنها چگونه برخورد شود ؟ مثلا وقتی واقعه ای آن ها را غمگین می کند و آن ها شرح واقعه را فراموش می نمایند آیا احساس غم در آنها باقی می ماند ؟

برای پاسخ به سوالات مطرح شده ابتدا باید دو مفهوم حافظه ی هیجانی و هیجان مستقل از حافظه را در ادامه ی مقاله مورد بررسی قرار دهیم.

  1. حافظه ی هیجانی

آلزایمر و دشواری ها ، مطابق با تحقیقات به عمل آمده ، هیجانات می توانند سبب افزایش توانایی حافظه گردند. به طور کلی یکی از عواملی که سبب بالا بردن کارکرد حافظه ی اخباری در افراد می گردد ، برانگیختگی هیجانی است که به این تاثیر ، تقویت حافظه ی هیجانی گفته می شود. حال این پرسش مطرح می شود که آیا در افراد مبتلا به آلزایمر نیز با بروز هیجانات ، حافظه تقویت می گردد یا خیر ؟ در یک بررسی صورت گرفته روی این بیماران مشخص شد که این افراد واقعه ای همچون زلزله را نسبت به یک واقعه ی طبیعی تر ، بهتر به خاطر می آورند. در حقیقت عاملی که سبب شده آن ها شرح جزییات زلزله را فراموش نکرده باشند ، احساس ترس بوده است. در یک بررسی دیگری که انجام گرفته در آلزایمر و دشواری ها ، ثابت شد که بیماران مبتلا به آلزایمر یک داستان احساسی و هیجان انگیز را بهتر از یک داستان معمولی می توانند به یاد بیاورند.

بنابراین مطابق با بررسی های صورت گرفته وقایع و هیجانات در تقویت حافظه ی اخباری موثر هستند.

  1. هیجان مستقل از حافظه

آلزایمر و دشواری ها ، پژوهش هایی که بر روی بیماران با آسیب های هیپوکامپ دو طرفه صورت گرفته است ؛ نشان می دهند که احساس ایجاد شده از یک واقعه می تواند بدون نیاز به حافظه در فرد باقی بماند. برای مثال در این افراد هرچند داستان فیلم پس از مشاهده ی آن فراموش شده بود اما احساس حاصل از آن همچنان وجود داشت.

به چنین حالتی احساس یا هیجان مستقل از حافظه گفته می شود.

بنابراین بیماران مبتلا به آلزایمری که نقص حافظه ی اخباری دارند ، احساسات را می توانند به خاطر بیاورند. برای مثال یکی از داوطلبین موجود در این آزمایشات گفت :” احساس بدی دارم که گویا هیجانات منفی به من حمله ور شده اند و من را آشفته و سردرگم می کنند.”

آلزایمر و دشواری ها ، تحقیقات بعدی صورت گرفته ، این فرضیه را نیز تایید کرد. بدین منظور برای یک گروه از بیماران و یک گروه از افراد سالم فیلم های تراژدی پخش کردند و پس از سپری کردن مدت زمانی ، مجددا فیلم های شاد پخش کردند. در آزمون هایی که این دو گروه در آنان شرکت کردند ، گروه بیماران مبتلا به آلزایمر در قسمت حافظه تفاوت معنا دار و مشخصی با افراد گروه سالم داشتند ولی در قسمت سطح هیجانات ، تفاوت چندانی در هر دو فیلم غم انگیز و شاد مشاهده نشد.

نتیجه ی دیگری که از این پژوهش ها به دست آمد این بود که بین حافظه و سطح هیجانات رابطه ی عکس برقرار است. یعنی هر مقدار که فرد داستان فیلم را بیشتر فراموش کرده بود ، میزان سطح احساس غم یا شادی در او بیشتر خواهد بود. این موضوع نشان دهنده ی جریان آزاد هیجان است که به دنبال آن مدیریت احساس نیز مشکل تر می شود. یافتن دلیل احساسات منفی مانند غم و استرس می تواند برای برطرف کردن آن هیجان ناخوشایند کارساز باشد اما بیماران مبتلا به آلزایمر چون نمی توانند علت احساس منفی خود را بخاطر بیاورند در یک چرخه ای از آشفتگی هیجانی قرار می گیرند که سبب پایداری آن حس می گردد.

حسن ختام :

آلزایمر و دشواری ها ، با توجه به مطالب گفته شده و حساسیت این بیماران مبتلا به هیجانات ، بایستی با ملایمت و دقت با آن ها رفتار کرد تا دچار احساس منفی نشوند. بعضی از افرادی که در ارتباط با این بیماران هستند ، با آن ها بدرفتاری می نمایند چرا که می انگارند ، رفتارشان توسط آنان فراموش می شود. در صورتی که اغلب بیماران مبتلا به آلزایمر به همین دلیل ، قربانی بدرفتاری های فیزیکی و کلامی می شوند و نسبت به مراقبان خود احساس منفی و بدی پیدا می کنند و همین امر سبب می شود در این گونه بیماران نشانه های روانپزشکی و احساس تنهایی افزایش یابد.

آلزایمر و دشواری ها ، همچنین نتایج به دست آمده به ما اهمیت ایجاد هیجانات مثبت چون ارتباط های اجتماعی ، ورزش ، موسیقی ، نمایش های شاد و … را ثابت کرده اند. این عوامل بر وضعیت بهزیستی و کیفیت زندگی بیمار تاثیر گذار هستند و سبب بازتوانی حافظه می شوند . در آخر توصیه می گردد که اگر خواهان این هستیم که بیمار رفته رفته وقایع را به یاد آورد ، از عوامل و وسایل هیجانی استفاده کنیم.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!