آموزش خلاصه نویسی درس ادبیات

یکشنبه 14 آبان 1396 دکتر علی اصغر رضایی دسته ها

در این جا به شما آموزش خلاصه نویسی درس ادبیات را ارائه میدهیم.

درس ادبیات از پنج بخش تشکیل شده است:

۱.تاریخ ادبیات

۲.املاء

۳.معنای کلمات

۴.آرایه های ادبی

۵.زبان فارسی

۶.قرابت معنایی

۱.مبحث تاریخ ادبیات:

برای خلاصه نویسی مبحث تاریخ ادبیات یا از کتاب های خلاصه شده در بازار مثل کلک معلم ، مهر و ماه ، نشر الگو و … استفاده کنید و یک سری نکات کلیدی و مهم را به آن اضافه کنید یا خودتان نام شاعر یا نویسنده و تاریخهای مهم و کتاب ها و نکات با اهمیت در مورد آن موضوع را یادداشت کنید که یادداشتهایتان تبدیل به جزوه ای طلائی برای شما شود که کسی دیگه اون رو در اختیار نداره و اختصاصی برای شما هست .

وقتی دارید مطالعه می کند میتوانید برای اسامی کتابها ، نویسندگان رمز بگذارید یا برای خودتان داستان مخصوص به موضوع  بنویسید مثلا اینجوری که ” جناب سعدی در بوستان بودند که به یکباره یاد معشوقه خودش افتاد درحالیکه در گلستان بود ” .

لازمه که با هر بار مطالعه کردن رمزهای مطالعاتی خودتون یا داستان هایی که ساختید را بخوانید و حتی آنها را در متون خلاصه نویسی هم وارد کنید تا ملکه ی ذهنتان شود و درصد فراموشیتون کم و کمتر بشه . نکته مهم و اساسی این هست که هیچ گاه چند هفته یا یکماه مانده به کنکور رمزگذاری نکنید ، چون خیلیها بودن که این رمز گذاری رو چون خیلی تکرار و تمرین نکرده بودن با هم قاطی کرده بودن و کارشون خراب شده بود ، این کار لازمه که براش وقت زیادی گذاشته بشه و تمرین زیادی صورت بگیره .

۲.مبحث املا:

همین طور که اولین بار درسی را مطالعه می کنید تا آرایه هایش را پیدا کنید به املای کلمات هم دقت کنید مثلا امارت و عمارت هر دوتاشون صحیح هستند و به کار گرفته میشن ، اما واقعا مهم اینه که بدانید کدام کلمه با کدام روش نوشتن املا در کدام جایگاه کدام معنی را میدهد پس وقتی املایی رو خواستید وارد خلاصه نویسی و نکته برداری کنید حتما لازمه که به معنای آن هم بیشتر از قبل دقت کنید که برای کمک بیشتر میتونید کتاب مهر و ماه و الگو و کلک معلم رو مطالعه بکنید .

۳.مبحث معنای کلمات:

در مطالعه ی هر درس معانی را که نمی دونید را حتما در دفترچه خلاصه نویسی خودتون یادداشت کنید که هم برای مطالعه و خلاصه کردن به کار شما میاد و هم زمان جمع بندی بعد از عید خیییلی میتونه کمکتون بکنه و از رقیباتون بفتید جلو .

۴.مبحث آرایه های ادبی:

مطمئنا در زمان مطالعه درس ها معنا و نحوه ی کاربرد انواع و اقسام آرایه را در جایگاه های مختلف یاد گرفته اید ، نکاتی که شما وارد دفترچه خلاصه نویسی خودتون می کنید نحوه ی تشخیص هر آرایه را به تفکیک در اختیار دارید و در زمان مرور و جمع بندی خیلی سریع می توان آنها را به خاطر آورد ، مثلا اشک گل یک استعاره است چون فعل اشک ریختن کار انسان می باشد .

۵.مبحث زبان فارسی:

زمانی که شما میخواید مطالعه رو شروه کنید لازمه که تمام مثال های کتاب را بادقت و تمرکز یاد بگیرید و مسلط باشید . مثلا : یادگیری فعل های گذرا به حالت مسند گذرا به مفعول . که اغلب در سوال ها از فعل هایی که گفتیم در کتاب استفاده شده و عینا تکرار شده ، پس بهتره که اگر در خلاصه هاتون بنویسید گذرا به مسند و در مقابلش فعل های درون کتاب درسی را عینا بیاورید که با یک تیر دو تا نشون بزنید . یا در مورد مبحث مهم و بسیار کلیدی تک واژ و واژه ، هر کلمه ای که برای شما جدید است را در خلاصه نویسی وارد کنید به اضافه روش تشخیص و وجه تمایز میان آن ها . این رو باز هم بسیار تاکید می کنم که در مورد مبحث زبان فارسی لازم است که به مثال های درون کتاب درسی  توجه کافی بشه  وآنها را به صورت خلاصه شده وارد دفترچه مخصوص خلاصه نویسی وارد کنید .

۶.مبحث آرایه ادبی:

باید بگم خدمتتون که با توجه به تجربه چندین ساله در موضوع کنکور سراسری ، در این مورد هیچ روش مشخصی برای نحوه خلاصه نوشتن نداشتیم و نمیشه فرمول خاصی براش تعریف کرد که کمک کننده باشه اما با توجه به تجربیات سالهای پیش تنها روش تسلط بر این مبحث تلاش بسیار و تست زنی کافی است .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *