آیا می توانیم همسرمان را تغییر دهیم ؟

پنجشنبه 27 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

آیا می توانیم همسرمان را تغییر دهیم ؟

امکان‌پذیر بودن ایجاد تغییر در همسر

امروزه، علی‌رغم گستره وسیع در درسترس‌پذیری اطلاعات و مطالب علمی تحقیقی با محوریت موضوع ازدواج و چگونگی انتخاب شریک زندگی، بنظر می‌رسد کمتر موضوعی در سطح جهان به اندازه زندگی مشترک تحت تاثیر باورهای غلط و ناهنجاری‌هایی که به اشتباه هنجار پنداشته می‌شوند؛ به شکست بیانجامد. چشم وهمچشمی و الگوبرداشتن کورکورانه از دیگران، قرارکرفتن تحت فشار و جبر اطرافیان و ازدواج تحت تاثیر ترسیدن از تنهایی و پیری و باورهای نادرستی که که می‌تواند شکست در ازدواج را به عنوان پیامد اجتناب‌ناپذیر خود همراه د اشته باشد.

نقش باورهای قالب

در این مطلب کوشیده‌ایم یکی از این باورها را که بدون ریشه و در اثر توهم صرف شکل گرفته و به شدت غیرواقعی و موهومی است مورد تحلیل قراردهیم. باوری که رواج آن درمیان نسل‌های گذشته متداول بود ولی با گذر زمان نادریتی آن در موارد متعدد به اثبات رسیده است اما با این وجود در میان نسل فعلی نیز در فرمی نوین شاهد بروز آن هستیم. اعتقاد به اینکه هریک از طرفین می‌تواند پس از شروع زندگی مشترک طرف مقابل را بگونه‌ای که مدنظر خودش است تغییر دهد.

ما براین باوریم که معتقدین به این نظر، انسان را همچون سنگ پنداشته و تصور می‌کنند می‌توان او را به هرشکلی تبدیل کرد. یا از نقطه‌نظری دیگر انسان را از جنس موم تلقی کردهو تغییرشکل آن را سهل می‌پندارند. این گروه متاسفانه از این نکته غافل شده‌اند که که این مجسمه سنگی یا عروسک مومی فرضی برخلاف همه انواع دیگر این دست از اجسام علاوه بر ماهیت فیزیکی دارای روح و روان بوده و به‌عنوان موجودی برخوردار از حق انتخاب و قوه تعقل در شرایط فرهنگی-اجتماعی خاص محیط پیرامون خود رشد پیدا کرده و صاحب عقیده و نظر شده است و پیش از ازدواج سالیان متمادی با تکیه بر باورهای خود زندگی کرده و درواقع شاکله شخصیتی او شکل خود را پیدا کرده است.

نکته جالب توجه اینجاست که درمورد معاملاتی که موضوع معامله اشیای بی‌جان است؛ این تفکر بسیار کمتر ساری و جاری است. عموما خریدار کالای عرضه شده را مشاهده کرده درصورت تطابق با میل، نیاز و سلیقه خود نسبت به خریداری آن اقدام و درصورت عدم رضایت از خرید آن منصرف می‌شود. درپیچیده ترین حالت، خریدار در تصور خود ایجاد تغییرات ظاهری ردر کالای خود را متصور شده و درصورتی که ایجاد تغییر ماهوی را برای آن قایل شود؛ اساسا خرید کالای دیگری با ماهیت مدنظرش را هدف قرار می‌دهد. اما در مورد ازدواج علی‌رغم اینکه موضوع باطن وجودی افراد است وویژگی‌های روحی و روانی مولفه‌های کلیدی محسوب می‌شوند؛ اصرار عجیبی براین امر وجود دارد که طرفین باطن و شخصیت طرف مقابل را تغییر دهند؛ خواسته‌ای که پیشاپیش محکوم به شکست است.

ایده آل گرایی

ایده‌آل‌گرایی یکی از عمده دلایل تمایل به ایجاد تغییر در روحیات و رفتار شریک زندگی است. درواقع زمانی که فدر برخوردار از ویژگی‌های آرمانی و فراتر از حدتصور مدنظر خود را نمی‌یابیم، به این تصمیم می‌رسیم که شخصی با ظاهر مورد پسند خود را برگزیده و بعد از شروع زندگی مشترک در جهت تغییر او به سمت برخوردار شدن از آن ویژگی‌های آرمانی تلاش نماییم. تِز و نظری که غیرممکن بودن اجرای آن بدیهی و از پش معلوم است.

 گذشت مدتی از ازدواج 

در پاره ای از مواقع هم افراد در ورطه تسامح و تساهل به اشتباه می‌پندارند که بعد از ازدواج همه چیز رنگ و بوی خوبی و خوشی پیدا کرده و خصوصیات نامطلوب طرف مقابل سروشکلی رضایتبخش پیدا خواهدکرد. براساس تجربه این امر به اثبات رسیده است که9 ایجاد تغییر اساس کار سختی است و حتی درحالتی که افراد به‌صورت خودخواسته و خودآگاه برای تغییر نزد مشاور یا روانشناس مراجعه می‌کنند تا زمانی که عملا اراده نکنند و تلاشی طاقت‌فرسا را نپذیرند به موفقیت دست پیدا نخواهند نمی‌کنند.

اعتماد به نفس

پایین بودن سطح اعتماد بنفس نیز باعث می‌شودلیاقت داشتن همسر مناسب را در خود ندیده و با پایین آوردن سطح خواسته‌های خود به ازدواج با کسی رضایت دهیم که از تناسب لازم برای شروع زندگی مشترک با ما برخوردار نیست و این امید بی‌سرانجام را در وجود خود بپروریم که بعد از شروع زندگی مشترک او را مطابق خواست خود تغییر خواهیم داد. از سوی دیگر برخی به علت اعتماد بنفس کاذبی که به آن دچار هستند و قدرتی که در خود احساس می‌کنند می‌پندارند می‌توانند همسر خود را تغییر داده و درواقع به ساختن فرد مورد علاقه خود از شخصی که با خواسته‌های آن‌ها تطابق چندانی ندارد فکر می‌کنند. علت این تصمیم هرکدام از این دو حالت که باشد؛ با شروع زندگی مشترک و بروز حقیقت وجودی طرفین، نادرستی تصمیم اتخاذ شده روز بروز رنگ واقعی‌تری بخود خواهد گرفت.

شکل گیری تصورات غلط

پرواضح است که دلایل بیشتری را می‌توان برای شکل‌گیری تصور غلط توانایی تغییر دادن همسر می‌توان برشمرد اما نکته حائز اهمیت اینجاست که ریشه و سبب اتخاذ این تصمیم هرچه که باشد؛ نتیجه از پیش مشخص است و آن این واقعیت است که ازدواج به هیچ وجه عامل تغییردهنده یکی از طرفین مطابق تمایلات طرف دیگر نیست و علاوه‌بر آن با شروع زندگی مشترک، خصوصیات و ویژگی‌هایی که به زعم طرف مقابل نامطلوب جلوه می‌کند؛ شکل و شمای قوی‌تری پیداکرده و حتی برخی از صفات پنهانی را که قبل از ازدواج چندان بچشم نمی‌آمده است نیز عیان می‌گردد.

قبول داریم که بسیاری از ویژگی‌های ناخوشایند را می‌توان تغییر داد اما این تغییرا را همسر نمی تواند ایجاد کند بلکه این خود فرد است که باید به شکل گرفتن اراده تغییر در وجود خود کمک کند. در همین راستا، روانشناسان، پاره‌ای از ویژگی‌های غیرقابل تغییر را ارائه کرده و اکیدا توصیه می‌کنند که باتوجه به جدی بودن تاثیر متقابل این خصویات، از برقرار ارتباط با افراد مبتلابه این صفات اجتناب شود.

شاخص‌ترین این ویژگی‌ها را بدین شکل می‌توان مورد اشاره قرارداد:

اعتیاد باتوجه به اینکه به پشتوانه قدرت مواد اعتیادآور روحیه اختیار و توان اراده فرد مبلا را از او می‌گیرد و توانایی ادراک و احساسات فرد را نشانه می گیرد.

خشونت کنترل‌نشده که در طرف مقابل تلقی وحشت همیشگی را ایجاد کرده و آرامش را از یندگی فراری می‌دهد.

سخت‌گیری بیش از اندازه که برای طرف مقابل ره‌آوری جز ایجاد محدودیت و سرکوب استعدادها و قوه تخیل را بهمراه نخواهد داشت.

عدم برخورداری از شخصیت به بلوغ رسیده که در نتیجه آن ما را با فردی غیرمسئول در برعهده گرفتن مسئولیت‌های زندگی مواجه می‌سازد. غیرقابل اعتماد بودن، بی‌هدفی و بی‌انگیزگی از نتایج ازدواج با چنین فردی است.

ابتلا به مشکلات جنسی، تجریه گذراندن دوران کودکی پر آسیب و سابقه روابط عاطفی بهبود نیافته با همسر سابق یا ….. از جمله سایر این ویژگی‌ها می‌توان برشمرد.

باید به این نکته اساسی توجه ویژه‌ای داشت که رابطه زناشویی همچون ظروف مرتبطه درای تاثیرگذاری متقابل است. بدین معنا که درنتیجه ازدواج و شروع زندکی مشترک ویژگی‌های روحی و روانی طرفین با گجذر زمان به حدی از تعادل فی‌مابینی خواهد رسید. درصورت عدم وجود هم‌خوانی و کفویت بین زوج، انتقال این ویژگی‌های بجای تاثیر سازنده اثر مخربی بجای گذاشته گه ترمیم آن شاید غیرممکن باشد.

 

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!