آیا می شود زیست کنکور را 100 درصد بزنیم ؟

یکشنبه 2 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

آیا می شود زیست کنکور را 100 درصد بزنیم ؟

از مهم ترین دغدغه های دانش آموزان با انگیزه کنکور این است چه طور می توان در کنکور به همه سوالات زیست شناسی پاسخ گفت  ؟ شاید بهتر باشد قبل از پاسخگویی به این سوال ، نکات قابل توجهی را بیان کرد . در کنکور سراسری دانشگاه درس زیست شناسی شاید حیاتی ترین درس در میان دروس کنکوری به دلیل اهمین از لحاظ ضرایط محسوب گردد . سوالات این درس در کنکور از کتب زیست سال دوم دبیرستان ، سوم و چهارم طراحی میگردد . نکته مهم این است کتاب چهارم که دارای فصول مختلف و مرتبط با علوم قارچ شناسی ، میکروبیولوژی ،ژنتیک ، اکولوژی و … سوالات بیشتری را خود جای داده است .

با بررسی و تحلیل کارنامه های افرادی که رتبه های نخست را کسب کرده اند درمیابیم که تنها افراد کمی درس زیست شناسی را به صورت کامل و صحیح در کنکور پاسخ داده اند . باید خاطر نشان کرد که کنکور مانند مسابقات ورزشی بین المللی یک امتحان رقابتی محسوب میگردد و به این معناست که در یک سال و با توجه به سختی و آسانی سوالات می توان با پاسخ گویی به همه سوالات رتبه برتر شد یک سال با پاسخگویی به هفتاد درصد از سوالات .

فردا با فراگیری همه نکات و برای پاسخگویی به همه سوالا درس زیست به این درس در دفترچه کنکور رجوع می کند با با سه الی چهار پرسش سخت روبرو می شود . این داوطلب باید فرض کند اگر پرسشی برای او که به درس زیست شناسی تسلط دارد برایش سخت است ، برای دیگر داوطلبان رقیب اون نیز سخت و دشوار مجسوب می شود پس سعی کند استرسی که در وجودش ایجاد می شود را کنترل کند ، پس باید نتیجه گرفت ممکن است یک فرد با پاسخگویی مناسب به نیمی از سوالات و بهبود درصد دیگر دروس نیز به رشته دلخواه خود دست یابد .

حیلی از داوطلبان کتب آموزشی خود را در اولویت مطالعه قرار میدهند در حالی که کتاب درسی رفرنس اصلی محسوب می گردد و همه اساتید و مشاوران این نکته را قبول دارند . بقیه کلاس های آموزشی کنکور و کتب در جفت بهبود امر آموزش هستند ولی نمی توانند جایگزین کتاب اصلی شوند . اگر پرسش هایی که در دفترچه آزمون سراسری هستند را بررسی کرده باشید با چهاردسته سوال موجه می شوید .

دسته اول : آن پرسش هایی هستند که تنها از منظر حفظ کردن جملات و فید ها مد نظر طراحان پرسش در آزمون سراسری هستند

دسته دوم : آن پرسش هایی هستند از مفهوم دروس مدنظر بوده و برای پاسخگویی نیاز به تمرکز و درک مطلوب است برای مثال در مبجث ساخت پروتئین ها در مبحث ترجمه که نیاز به تسلط کامل و تصویر سازی فکری است

دسته سوم : پرسش هایی هستند که میان فصول مختلف ارتباط دارند و به سوالات ترکیبی معروف هستند

دسته آخر پرسش هایی هستند مانند مبحث ژنتیک جمعیت پیش دانشگاهی که نیاز به تسلط در امر ریاضی نیز دارند

یکی از راه هایی که به بهبود درس زیست شناسی استفاده از تکنیک خلاصه نویسی و طراحی چرخه ها و جداول مختلف است . برای مثال مبحث چرخه کربس یا چرخه کلوین نمونه هایی از این مباحث هستند :

دسته بندی مطالب زیست شناسی

مثلا فصل هورمون های زیست شناسی سال سوم

یک بخش هورمون های پروتئینی

بخش دیگر هورمون های لیپیدی و استروئیدی

یک بخش ها نکات اضافه و مهم

با تست زنی یکی از روش های مهم

هنگامی مطالعه درس مربوطه را به پایان رساندید فرض میکنید که درس را به خوبی فراگرفته اید اما ممکنه است اینگونه نباشد .بهتر است به سراغ تکنیک تست زنی بروید . این امر باعث می شود به تسلط کامل نسبت فصل مربوطه دست یابید و دیگر نکات ریزی از دست شما خارج نمی شود

با استفاده از جعبه لایتنر

ممکن است نکات ریزی را فراموش کمید اما برای رفع این مشکل جعبه لایتنر پیشنهاد میشود ، این جعبه از پمج بخش تهیه شده است که نکات را در کاغد یادداشت کرده مطالعه میکنید و در جعبه اول قرار میدهید فردا آن روز دوباره مطلب را از خود میپرسید اگر توانایی پاسخ داشتید وارد بخش بعدی میشود که دو روز بعد باید مجدد این کار را کنید اگر نتوانسید پاسخ دهید مجدد در بخش شماره یک قرار دهید و فردا دوباره از خود بپرسید .

یکی از اشتباهات مداول دانش آموزان این است که فصول که کمی دشوار به نظر می رسند را کنار می گدارند اما این روش به هیچ وجه پیشنهاد نمیگردد چون ممکن است سوالات ترکبی باشند و یا سوالات مطرح شده به صورت قطع قابل پیشبینی نیستند برای مثال در سال نود یک در آزمون سراسری سوالات فوق العاده راحتی در فصل ژنتیک مطرح شد . یکی دیگر از خطاهای رایج داوطلبان عجبه در مطالعه دقیق سوال که که این امر در درس زیست شناسی توسط واوطلبان به کرات اتفاق افتاده است . در پایان این مقاله یاد آور می شود که لازم پاسخگویی و کسب درصد با مطالعه خطی تمامی نکات است و سعی کنید به تصویر سازی فکری مطالب را فرا گیرید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!