اثرات کمبود پروتئین در بدن

یکشنبه 16 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اثرات کمبود پروتئین در بدن

یکی از ضروری ترین موادی که برای بدن نیاز است ، پروتئین می باشد . کمبود پروتئین در بدن باعث مشکلات زیادی می شود . در این مقاله سعی شده به این مشکلات پرداخته شود .

اهمیت پروتئین

پروتئین در بدن کاربرد های بسیاری دارد . از جمله ساخت سلول های جدید در بدن نیازمند پروتئین می باشد . عضلات نیز ار پروتئین ساخته می شوند . پروتئین ها زنجیره های بلندی از اسید امینه ها هستند . ما می توانیم اسید امینه ها را از طریق بعضی غذا ها مثل تخم مرغ و شیر دریافت کنیم . تقریبا برای تمام فعالیت های ضروری بدن ما نیاز به پروتئین داریم . تمام اندام های حیاتی از پروتئین ساخنه شده اند . مهم تر از همه پروتئین ها در ساخت پادتن و هموگلوبین نقش دارند . شما باید در طول روز به اندازه وزنتان پروتئین دریافت کنید . یعنی اگر 60 کیلیو هستید باید 60 گرم پروتئین دریافت کنید .

علائم کمبود پروتئین

دکتر ملینا پرز در دانشگاه کالیفرنیا طی تحقیقاتش در مورد پیری به این نتیجه رسید که کمبود پروتئین BubR۱ باعث پیری زود رس می شود .

دیگر علائم:

سرعت سوخت ساز کم می شود

در روند کم کردن وزن مشکل ایجاد می کند

مشکل در عضله سازی

کاهش انرژِی

اختلال در یادگیری و تمرکز

ضعف دستگاه ایمنی

و …

علائم عدم دریافت پروتئین کافی

1 کلسترول بالا

مردم فکر می کنند که کلسترول و تری پکسید بالا تنها بخاطر افزایش چربی در بدن هستند ولی در واقع اگر با رژیم پروتئینی در طور روز را قطع کنیم به سرعت کلسترول خون ما بالا می رود و احتمال حملات قلبی بیشتر می شود .

 2 افزایش اضطراب

پروتئین در ترشح هرمون های  دوپامین و سروتونین تاثیر دارند و این دو هرمون در ایجاد ارامش موثر هستند .

3 سخت شدن ورزش

پروتئین در عضله سازی به شدت مفید است و همچنین  پروتئین در تولید انرژی نیز تاثیر دارد و در انجام تمرین های ورزش به شدت تاثیر دارند .

4 اختلال در خواب

یکی دیگر از مشکلاتی که عدم وجود پروتئین سبب ان است اختلال در خواب است و چرا که پروتئین در تنظیم ترشحات مربوط به خواب تاثیر دارند .

5 اثرات ذهنی

پروتئین در بسیاری از هورمون های نقش بسزایی دارد و خلل در هر یک از این هورمون ها تاثیرات مخربی در ذهن و یادگیری می گذارند .

6 نفخ

پروتئین در دستگاه گوارشی نیز بسیار تاثیر گذار است و عدم وجود پروتئین کافی باعث نفخ می شود .

7 چاقی

پروتیئن ها نسبت به بقیه مواد غذایی از سیر کنندگی بیشتری برخوردار هستند و استفاده از رژیم هایی پروتئینی از خوردن هله هوله و پرخوری جلوگیری می کند .

 8 بی نظمی در قاعدگی

یکی از بیماری های شایع در بین زنان سندروم تخمدان پلی‌کیستیک ایت که باعث بی نظمی در چخه قاعدگی می شود . و دلیل ان مقاومت به انسولین است . رژیم های غذایی کم پروتئین باعث تیجاد این مقاومت می شوند .

9 کاهش یرعت بهبود زخم ها

همان طور که گفتیم پروتئین در بهبودی سلول ها و ساخت مجدد ان ها ضروری است . افرادی که پروتئین کافی ندارند نمی توانند به سرعت زخم های خود را بهبود بخشند .

بهترین منابع پروتئین

بیشتر مردم فکر می کنند که پروتوین فقط در غذاهای گوشتی وجود دارد شما شگفت زده خواهید شد وقتی بفهمید در غذهای گیاهی هم پروتئین وجود دارد و ما انها را پروتئین گیاهی می نامیم .

منابع گیاهی پروتئین : حبوبات ، غلات ، مغز ها و غلا جوانه زده . بعضی از سبزیجات :  اسفناج ، کلم ، بروکلی و قارچ .

در میان گوشت ها هم گوشت گاو و بوقلمون بیشترین پروتوین را دارند .

فواید پروتئین

متاسفانه بیشتر مردم فکر می کنند که پروتئین فقط برای ورزشکاران و کسانی است که می خواهند عضله سازی کنند  ولی ، بیشتر فعالیت های ضروری بدن نیازمند پروتئین می باشد :

مبارزه با دیابت با تنظیم قند خون

بهبود عملکرد مغز

بهبود افسردگی

بهبود زخم ها

کاهش کلسترول

هر روزه فواید بیشتری از پروتئین کشف می شود . پس بهتر است به اندازه کافی از پروتئین در رژیم خود استفاده کنیم .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!