ارتباط بین زبان بدن و شخصیت افراد

سه شنبه 21 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ارتباط بین زبان بدن و شخصیت افراد

در تعاریف مختلفی که از شخصیت ارائه شده است ؛ می توان آن را مجموعه ویژگی های ثابت در رفتار و کردار دانست که فرد در سازگاری خود با موقعیت های مختلف از خود نشان می دهد. از طریق شخصیت افراد نحوهی درون گرایی و برون گرایی آن ها و هم چنین نوع برخورد آن ها را با موانع و موقغیت های مختلف ، تعیین کرد.

در رابطه با نحوه ی تاثیر زبان بدن بر شخصیت؛ آلبرت مقبانین ؛ اقدام به ارائه ی نظرات مختلفی کرده است. وی در رابطه با حرکات صورت؛ چشم ها, دست ها و … بررسی هایی انجام داده است. از نظر مقبانین هر فردی از زبان و حالت های مختلف خود در بیان منظور خود استفاده خواهد کرد. آگاهی از منظور نهفته در هر یک از این حرکات برای برقراری ارتباط موثر ، مفید خواهد بود.

            از جمله حرکاتی که مقبانین آنها را مورد توجه قرار داده است عبارتند از :

  • چشم ها: از جمله اعضای فوق العاده مهم در برقراری ارتباط محسوب می شوند . از طریق ارتباط چشمی با طرف مقابل می توانید میزان توجه خود را به وی نشان دهید. در برقرای ارتباط ؛ سعی در نگاه کردن در چشمان مخاطب داشته باشد. این کار در وی اطمینان ایجاد می کند که به اندازه ی کافی ، توانسته است منظور خود را به شما برساند. نگاه کردن به کف زمین و هم چنین کفش های خود و یا طرف مقابل ؛ حاکی از کمبود اعتماد به نفس در شماست. بنابراین در برقراری ارتباط چشمی باید از این کار پرهیز نمود.
  • صورت: یکی دیگر از مهم ترین های ارتباطات چهره به چهره را می توان صورت دانست. با استفاده از حالت های مختلف چهره ی خود ، می توانید خشم ؛ رضایت مندی؛ توجه و یا بی تفاوتی خود را به دیگران منتقل کنید. در همین راستا توجه به نکات زیر هم می تواند در رمز گشایی از حرکات آن مفید باشد.

لبخند زدن در ارتباط با طرف مقابل؛ میزان  رضایت و خرسندی شما را از نوع برخورد طرف مقابل نشان می دهد. لبخند زدن افراطی، در تمام لحظات ملاقات ، بار منفی داشته و بهتر است به شکل یکنواخت در طول ارتباط ، لبخند نزنید.

  • حرکات دست: با استفده از دست ها می توان حرکات مختلف انجام داد. حرکت تند و سریع با دستان هنگام توضیح و تشریح مطالب؛ خبر از وجود استرس و اضطراب در فرد دارد. فردی که کم تر از دستان خود در طول صحبت استفاده می کند هم خبر از کم رویی و خجالت را در خود می دهد.

مقبانین هم چنین به بررسی حالت ها و ویژگی هایی در مخاطبان پرداخته است که نشان می دهد ، آنها در جریان ارتباط ؛ خسته شده اند و یا تمایلی به ادامه ی ارتباط ندارند. این حرکات به شکل زیر نمود می یابند:

  • حرکات مداوم پاها
  • ذل زدن به شخص خاص و یا زمین
  • عدم توجه به صحبت ها و استفاده از تلفن همراه
  • نگاه کردن پی در پی به ساعت

برای برقراری ارتباط صحیح و اجتناب از شرایطی که نجر به کسل کننده بودن اوضاع می شوند؛ بهتر است حین گفتگو؛ حالت رسمی خود را در نشستن حفظ کنید.در فاصله ای مناسب از طرف مقابل بنشینید. نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور. فاصله ی 60 سانتی متر حالت ایده آل در برقراری ارتباط چهره به چهره است.

اضطراب را در خود مدیریت کنید.از آویزان بودن دستان خود کاسته و آنها را روی پاهایتان بگذارید.در صورتی که بر اثر اضطراب قادر به کنترل لرزش دستان و یا صدای خود نیستید؛ از طریق تکنیک های کاهش اضطراب ؛ آن ها را سریع تر رفع کرده تا از نظر مخاطب به عنوان فاکتور منفی ارتباط در نظر نیاید.

هم چنین بهتر است در طول گفتگو از عبارات و جملات رسمی استفاده کنید؛ حتی اگرمخاطب شما؛ خیلی سریع با شما دوستانه گفتگو کرد، بهتر است موضع خود را حفظ کرده و تا پایان صحبت هایتان ؛ به شکل رسمی ارتباط را ادامه دهید.

از جمله نکات مهمی که از طریق آگاهی از معنا و مفهوم زبان بدن می توان به آن پی برد، تشخیص دروغ یا راست بودن حرف های مخاطب است. تکنیک هایی که معمولا افراد دروغگو در ارتباط خود با سایرین مورد استفاده قرار می دهند عبارتند از :

  • پنهان کردن لب, هنگام صحبت کردن. معمولا این افراد سعی در پوشاندن لب خود حین گفتگو دارند این کار را یا از طریق دست یا دستمال انجام می دهند.
  • لمس کردن موادم موها و بینی هم از دیگر کارهایی است که حین گفتگو با افاراد دروغگو به کرات شاهد آن خواهید بود.
  • عدم آرامش هنگام نشستن روی صندلی. افراد دروغگو دائم روی صندلی تکان می خورند. طوری که مخاطب گمان می کند صندلی برای او راحت نیست.

حرکات دیگر هم وجود دارند که برخی افراد هنگامی که قصد اغوا کردن یک شخص رادر طول گفتگو دارند به کار می برند. از جمله این حرکات که در میان خانم ها رواج دارد ؛ بازی کردن با موها است. هم چنین تاکید گفته های فرد با سر و یا عبارتی نظیر: موافقم ،درست است، بله و … هم نشان از آن دارد که قصد تائید و ارتباط قوی تر را با فرد مورد نظر دارید.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!