استفاده از قانون جذب در کنکور سراسری

دوشنبه 1 آبان 1396 دکتر علی اصغر رضایی دسته ها

استفاده از قانون جذب در کنکور سراسری

شاید تا کنون عبارت “قانون جذب” نیز به گوش شما خورده باشد. و ممکن است که اطلاعاتی در این باره  داشته باشید. بسیاری از افراد این موضوع را باور ندارند یا دست کم نسبت به آن بی تفاوت هستند. اما واقعیت آن است ؛ که متاسفانه آگاهی عموم مردم ، نسبت به قانون جذب ، پایین است و اطلاعات نادرست زیادی درباره ی آن منتشر شده است. در این مقاله قصد داریم در باره ی این قانون و تاثیر آن بر کنکور سراسری ، مطالبی را تقدیم حضورتان کنیم.

  • چه عواملی جهت دستیابی به موفقیت در کنکور موثر هستند؟

حتما شما نیز به اهمیت برنامه ریزی مناسب ، جو آرام خانه ، مدرسه ی خوب و مشاور آگاه ، واقف هستید. اما این موارد به تنهایی کافی نیستند. یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در کنکور ، این است  ؛ که واقعا بخواهید و باور داشته باشید که می توانید موفق شوید. قانون جذب در کنکور ، در واقع چیزی جز ، همزمانی و همراهی دو عامل خواستن و باور داشتن نیست ولی تنها خواستن و آرزوی رسیدن به موفقیت نمی تواند به شما کمک چندانی کند. قطعا تمام کسانی که در کنکور سراسری شرکت می نمایند ، می خواهند که به رشته ها و دانشگاهای خوب کشور ، راه پیدا کنند ؛ اما از این بین تنها تعداد اندکی هستند ، که می توانند خود را در آن موقعیت تجسم کنند و باور دارند روزی به آن دست پیدا می کند. قانون جذب ، به شما کمک می نماید ، که حتی در بدترین وضعیت و شرایط ، خودتان را برای رسیدن به هدفتان آماده کنید و در این مسیر رشد و پیشرفت قابل توجهی داشته باشید.

برای درک بهتر این مطلب ، دانش آموزان کلاس خودتان را بررسی نمایید. غالبا افرادی که نمرات بهتری دارند ، بیشتر به مسائل درسی فکر می کنند و کسانی که مثلا در نقاشی یا ورزش موفقیت های زیادی به دست آورده اند نیز افکار خود را اکثرا به این موضوعات اختصاص می دهند.

اما نکته ی مهمی که در این جا حائز اهمیت است ، این است که آیا مسئله ای که در فکرمان گنجانده شده است ، کاملا مشخص و کاربردی است ؟ قطعا فکر کردن در مورد شغل آینده و رشته ی مورد علاقه تان ، موضوع مهمی است که سزاوار فکر کردن است. اما متاسفانه بضی از موضوعاتی که ذهن بسیاری از داوطلبان کنکور را به خود مشغول کرده است ، موضوعات پیش و پا افتاده و بی اهمیتی هستند که آن ها را به حاشیه هایی می کشاند و این موضوع برای آینده ی درسیشان زیان آور است.

یکی از کارهایی که می تواند ، باور شما را تقویت و منسجم نماید این است ؛ که نام خودتان را به همراه رشته و دانشگاه مورد علاقه تان را چاپ کنید و در معرض دیدتان قرار دهید تا هرگاه افکار منفی به سراغتان آمد ، با مرور آن ،  از هدف خود دور نشوید.

  • جمع بندی مطالب
  1. ابتدا رشته و دانشگاه مورد علاقه خودتان را پیدا نمایید و بصورت واضح و شفاف آن را در ذهنتان مجسم کنید.
  2. به توانایی هایتان اعتماد کنید و باور داشته باشید تا زمانی که خودتان در مسیر موفقیتتان دست اندازی قرار ندهید ، هیچ عاملی نمی تواند ، رسیدن به هدفتان را به مخاطره بیاندازد. ( حتما شما هم با مطالعه ی شرایط بسیاری از رتبه های برتر کنکور سراسری به این نتیجه خواهید رسید ، که هیچ بهانه ای نتواسته مانع موفقیت آنان بشود ، چرا که به خودشان ایمان داشتند)
  3. از معاشرت و نزدیکی افرادی که انگیزه ی شما را کم می کنند و با حرف های دلسرد کننده ، گام های شما را در مسیر موفقیت سست می نمایند ، خودداری نمایید. “ما اصلا نمی تونیم به پزشکی و مهندسی فکر کنیم” ، ” امکان نداره بتوانیم در دانشگاه های سراسری شهر تهران قبول بشویم” و امثال این جملات ، از نمونه ی این عبارت هایی هستند که می توانند از انرژی شما را برای درس خواندن بکاهید و رفته رفته افکارتان مشابه این گونه اشخاص گردد و در نهایت هیچ کدام به موفقیتی که لایق آن بودید ، نخواهید رسید.
  4. سعی کنید با افرادی که علاقه مند به درس خواندن هستند ، بیشتر در تماس باشید. تا بتوانید شور و شوق مضاعفی برای درس خواندن بیابید و در چارچوب مناسبی با آن ها به رقابت درسی بپردازید.
  5. نسبت به سیر مطالعاتی و یادگیری خود ، دید مناسب و شناخت صحیحی داشته باشید. گاهی اوقات مشاهده می شود برخی از دانش اموزان ، به ویژه آنانی که به تازگی برنامه ریزی کرده اند و شروع به درس خواندن نموده اند ، انتظار دارند ، در مدت زمان یک هفته ، تغییرات چشم گیری را در درصد و ترازهای خود مشاهده کنند ، حال آن که می دانیم در هیچ زمینه ای ، بدون تلاش بی وقفه و تحمل سختی ، نمی توان به موفقیت رسید. مانند آن نقاش یا موسیقی دان معروفی که برای یک اثر هنری جاودان خود ، سال ها ریاضت می کشد و در این مسیر از بسیاری از تفریحات خود صرفنظر می کند.
  6. و در آخر به اهمیت حضور و همراهی یک مشاور ماهر و آگاه اشاره خواهیم نمود. سعی کنید از مشاورانی استفاده نمایید ، که کنکور و مسیر رسیدن به موفقیت را به خوبی درک و لمس کرده باشند. از راهنمایی های او برای انتخاب منابع و کتب کمک آموزشی ، روش صحیح مطالعه ، برنامه ریزی هفتگی ، نحوه ی ارتقای تراز و نمرات ، شیوه ی مناسب تست زنی و … استفاده نمایید. همیشه به این نکته توجه داشته باشید ، که بازه ی زمانی شما برای مطالعه ، محدود است و بهتر است از تجارب افراد خبره بهره مند گردید.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *