اشتباهات رایج در مطالعه

دوشنبه 27 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اشتباهات رایج در مطالعه

اگر در واژه نامه دهخدا کلمه مطالعه را جست و جو کنیم به این معنا می رسیم : ”نگریستن به هر چیزی برای واقف شدن به ان و تامل و تفکر و اندیشه” . بدیهی است گه بقای ادمی جز با مطالعه پیرامون موضوعات اطرافش و کشف و بررسی انها ممکن نبود. با مطالعه ما توانیستم حوادثی ناگواری را پیش بینی کنیم و به بشریت کمک کنیم . برای کسانی که قصد دارن مطالعه کنند ضروری است که شیوه های صحیح ان را بلد باشند. و بتوانند با استفاده از ان ها با غایت خود که قبولی در دانشگاه مورد نظر است دست پیدا کنند.

برای این که این ترفند ها و روش ها را دریابید با ما همراه باشد :

1 – ذهن خود را قبل مطالعه اماده کنید

باید دانست که قبل از شروع مطالعه باید با ذهنی باز و اماده داشته باشد و نمی توان با ماشین بدون بنزین سفر کرد.

2-از جوگیری بپرهیزید :

نمی توان با کاب های نقاشی حسنی یک شبه یک شب های پر ستازه یا لبخند ژکوند کشید ، دانش اموزان بسیاری بودند که بعد از تلنگری یک شبه متنبه شده و در راستای جبران خبط های گذشته اقدام به مطالع کردند ، ان هم از نوع سنگین و وقت گیر. باید دانست که ذهنی که چند وقت از درس و مطالعه دور بوده نمی توان یک شبه خود را به این همه سختی عادت دهد.

3-باید بدانید که میزان استراحت و تایم خواب شما نیز به اندازه خود مطالعه مهم است.

واقع بین باشید ، منطقی است که بدن بعد از یک ساعت مطالعه کردن به  یک ربع استراحت نیاز دارد. بهتر است خود را عادت دهید که در هنگام مطالعه میز خود را ترک نکنید .

4-به اندازه خوابیدن را دست کم نگیرید :

مطالعات نشان داده است که هر انسان به طور میانگین به 6 تا 8 ساعت مطالعه نیاز دارد . ولی باید بدانید این که بدن شما چه مقدار با این مقدار ها نزدیک است مسئله ای کاملا شخصی است و خودتان باید ان را دریابید.

5-استرس را فراموش کنید :

بعضی از ادم ها وجود دارند که قصد دارند با پز دادن و فخر فروختن درباره اینکه چقدر درس خواندن یا چقدر تست زدن حواس شما را پرت کنند و عذابتان بدهند. بهتر است از این گونه افراد دوری کنید ( هرچند به شخصه اعتقاد دارم باید با یک هوک چپ به این افراد درس ادبی به انها داد)

6-برنامه  واحد داشته باشید و مدام ان را تغییر ندهید:

ابراهام لینکلن می گوید : به من اکر 1 تبر دهید و 10 ساعت وقت بدهید یک درخت را قطع کنم ، نه ساعت تبرم را تیز می کنم وبعد درخت را قطع می کنم . پس بهتر است قبل از انتخاب برنامه حسابی تحقیق کنید . چون بعد از این که ان را انتخاب کردید حق ندارید ان را تغییر دهید .

7-اصلا اعتقادی به ازمون و خطا نداشته باشید :

شما تنها یک سال مهلت دارید پس اصلا به فکر این نباشد که بخواهید چیزی را تجربی یاد بگیرید .

باید از تجربیات کنکوری های موفق استفاده کنید.

8- مثل طوطی تقلید نکنید :

این درست است که باید از تجربه انسا نهای موفق استفاده کنید ، ولی با کمی تامل در می یابیم که هر چیزی را هم نباید طوطی وار تکرار کنیم . باید توانایی های خود را در نظر بگیریم.

9- خودتان را دست کم نگیرید :

مهم ترین چیز در هر هدفی اعتماد به خود است ، عیسی مسیح می گوید : به اعتماد به خود می توانید جهانی را تغییر دهید.

10- به کم قانع نباشید :

این رفتار بی خود و اشتباه را که ما از پدر و مادر هایمان یاد گرفتیم را رها کنید . کسی که به کم قانع باشد نمی تواند فرد موفقی شود. افراد قانع زیر دست افراد حریص هستند.

11- از سماجت لذت ببرید :

طبیعی است که باید از شکست ها درس گرفت چرا اگر که چنین نبود ژولیوس سزار هیچ وقت نمیتوانست بزرگتری امپراطوری روم را ایجاد کنید. چرا که او از هر 3 نبردش یکی را باخته است. ولی از تلاش ناامید نشد.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!