اشتباه کنید تا یاد بگیرید

چهارشنبه 11 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

یکی از بزرگترین روانشناسان دنیا یعنی ” بی . اف . اسکینر ” معتقدر بود که یادگیری مناسب یادگیری است که بدون اشتباه صورت بگیره . او اعتقاد داشت که مشکلات موجود در رفتارها و اعمال انسانها ریشه در فرایند یادگیری از روشهای نامناسب و مشکل زا است . یعنی منبع یادگیری ایراد داره و اشخاصی هم که از این منبع آموزش ببینن باعث مشکلات در رفتارشان خواهند شد . به همین خاطر نظریه ی ” یادگیری بدون هیچ اشتباه و خطایی ” رو مطرح کرد . به این صورت بود که مطالبی را برای آموزش به دانش آموختگان به صورت تدریجی و با حجم کم یاد میداد و بلافاصله از اونا آزمون میگرفت تا مطالبی رو که فرا گرفتن فراموش نشه و به راحتی بتونن جواب بدن به سوالات ، که در این صورت دیگه اشتباهی برای افراد پیش نمیومد .

اما برخلاف این نظریه ، امروزه کار کشیدن از حافظه کوتاه مدت رو ثمربخش نمیدونن . موضوعی مهم که در این قسمت میان داوطلبان کنکوری وجود داره این هست که در مرحله شروع به مطالعه ، طبیعی هست که مشکلاتی در زمینه یادگیری داشته باشه و بتونه مطالب رو به حافظه بلند مدتش منتقل بکنه اما بیشتر دانش آموزا وقتی با اولین اشتباه خودشون روبرو میشن امیدشون رو از دست میدن و از ادامه راه باز میمونن و میگن اگر باز هم تلاش کنم شکست میخورم و نمیتونم انجامش بدم .

باید مقابل این وسوسه های شیطانی زمان شروع به برنامه ریزی و مطالعه بایستیم و نزاریم هر فکری وارد ذهن ما بشه . یعنی وقتی داوطلبی اشتباهی را مرتکب می شود و در همین حین از اطرافیان و خودش بازخوردی مثبت و به صورت اصلاحی دریفافت میکنه اون اشتباهی رو که مرتکب شده رو در ذهنش نگه نمیداره و ذهنش اجازه حک شدن رو نداره و به زودی فراموش خواند شد .

حتی بعضی موقع هم آموزشهایی که به ما دادن اشتباه هست و ما بر اساس همون پیش میریم و پیامد منفی اون رو هم به میبینیم مثلا اینکه قبل از اینکه آموزش به صورت کامل داده بشه از فرد میخوان که مسئله ای رو حل بکنه و تست بزنه ، به نظرتون امکانش هست ؟ خیر . و همین عدم توانایی شروعی برای بهانه گیری داوطلبان با این عنوان که ” من نمیتونم موفق بشم ” ، ” من تواناییش رو ندارم ” و … در صورتی که اگه جو حمایتی در اطراف داوطلب باشه ، اون رو از ناامید شدن منصرف میکنه و با حمایت بیشتر و اصلاح رفتار اشتباهش در مطالعه و یادگیری ، نوعی بازیابی اطلاعاتی میکنه .

راههای دشوار و سخت و پیچیده نباید باعث ترس و شکست در شما بشه ، هیچ کسی رو نمیتونید پیدا بکنید که بدون اشتباه کار بکنه ، هرکسی اشتباه و خطایی داره ، از شکست نترسید ، روشهای قدیمی ای که آموختید رو کنار بزارید و از ترس شکست خودتون رو وحدود نکنید ، روشهای متعدد رو امتحان بکنید و روش دلخواه خودتون رو پیدا بکنید .

اگر تصمیمی بگیرید و از ترس شکست حرکتی نکنید ، هیچ پیشرفتی نخواهید داشت 

این رو بدونید که هیچکسی دلش بیشتر از خودتون دلش برای خودتون نمیسوزه 

تنها کسی که میتونه کمکتون بکنه همون کسیه که تو آینه به شما زل زده هستش

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!