اصول تحلیل روابط متقابل

دوشنبه 17 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اصول تحلیل روابط متقابل

آنچه باید از وضعیت های روان شناختی در تحلیل با ارتباط متقابل دانست ، تمام تصمیماتی که افراد در طور زندگی خود می گیرند ریشه در کودکی انها دارد . به این صورت که هر فردی در طول 5 سال نخست زندگی خود تصمیماتی کوچکی در زندگی روزمره می گیرند و همان تصمیمات کوچک در مابقی زندگی انها نقش بسزایی دارند .

در این نوع تحلیل 4 نوع رفتار متقابل وجود دارد که به انها می پردازیم :

من خوبم   شما خوبی

من خوبم   شما خوب نیستی

من خوب نیستم   شما خوبی

من خوب نیستم   شما خوب نیستی

من خوبم  شما خوبی:

اصول تحلیل روابط متقابل ، در این وضعیت بازنده ای وجود ندارد . در واقع اصلا برد و باختی نیست . هر دو طرف برنده هستند . این افراد به دیگران احترام می گذارند و ان ها را درک می کنند . این گونه افراد به صورت پیش فرض دیگران را خوب می دانند مگر اینکه خلافش ثابت شود . ویژگی های این افراد عبارت است از : باز بود مغز , اعتماد و احترام به دیگران

من خوبم  شما خوب نیستی

اصول تحلیل روابط متقابل ، این گونه افراد همه چیز را از دیگران میببند و خودشان را مبرا از هر گونه خطا . این افراد روحیه خود برتر بینی دارند و دوست دارند همه پایین تر از انها باشند . این گونه افراد به هیچ وجه به دیگران احترام نمی گذارند و تنها نظر خودشان مهم است . از ویژگی های این افراد می توان به این موارد اشاره کرد : غرور، خودخواهی ، خود برتر بینی و خود رای بودن .

من خوب نیستم  شما خوبی

این گونه افراد به دلیل این که در کودکی همیشه تو سری خوره اند و نتوانسته ایند خود را ثابت کنند از شخصیت سستی برخوردار هستند . این گونه افراد همیشه دیگران را از خود بالاتر می بینند و نمی توانند چیزی از خود ارائه دهند . این گونه افراد همیشه کارمند های خوبی برای دیگران هستند .

من خوب نیستم   شما خوب نیستی

این بدترین وضعیت می باشد چون برای این افراد هیچ چیزی اهمیت ندارند و حتی خودشان هم برای خودشان ذره ای ارزش قائل نیستند . این افراد اصولا از همه بدشان می اید و با هیچکس نمی سازند . این افراد معمولا در کودکی صدمه روحی شدید خوردند ولی این گونه افراد معمولا به اختلالات روانی دچار می شوند که حتی منجر به خود کشی و دگر کشی می شود .

پیش نویس زندگی چیست ؟

اصول تحلیل روابط متقابل ، در واقع همان  5 سال ابتدایی زندگی را پیش نویس زندگی می نامند . نوع شخصیت ما و رفتار های ما به شدت به ان 5 سال بستگی دارد . اگر ما پیش نویس زندگی خوبی داشته باشیم امکان این که در زندگی موفق باشیم بیشتر است . این پیش نویس هم بسته به نوع برخورد والدین با کودکان دارد .

محرک ها و بازدارنده های پیش نویس

والدین در کودکی به فرزندان خود حرف های زیادی می زنند و هیچ نمیدانند که این حرف ها می توانند اینده فرزند ان ها را تعیین کند . بسیاری از فرزندان خود را وقتی کار ناپسندی می کنند سرزنش می کنند و نباید هایی را به انها می گویند : تو نباید این طوری باشی . تو نباید از من جدا بشی تو هیچگاه چیزی نمی شوی . این الفاظ را بازدارنده های پیش نویس می گویند .

و اما محرک ها کدام اند ؟ والدینی هم هستند که فرزندان خود را تشویق می کنند و انها را برای اینده اماده می کنند : فکر کن ، عالی باش , تو حتما موفق میشی و تو بهترینی .

نکته جالب در مورد این الفاظ (هم بازدارنده و هم محرک ) این است که : هر دوی انها اگر در خانواده بیان شوند تاثیر بیشتری دارند . اگر فرزندی در خانواده سرزنش شود دردناک تر است تا وقتی کسی از بیرون او را سرزنش کند. تشویق کودک همه در خانوتده ارزش  بیشتری برای او نسبت به تشویق های خارجی دارد .

نوازش

اصول تحلیل روابط متقابل ، یکی دیگر از انوع محرک ها ، نوازش است . وقتی کودکی به دنیا می اید برای اینکه مغز به خوبی شکل بگیرد و رشد کند نیازمند نوازش های فیزیکی است . هر انسانی در طول زندگی خود به نوازش نیاز دارد و این نوازش ها صرفا نباید فیزیکی باشند . گاهی به صورت کلامی ، گاهی به صورت یک لبخند صمیمی و گاهی هم با دادن یک جایزه . نکته جالب دیگر وجود پدید نوازش منفی است که بهمان اندازه نوازش مثبت مهم است . در نوازش منفی ما به نکوهش عملی می پردازیم مثلا : تا من دستت و نگرفتم حق نداری از خیابون رد شی . این نوازش هم برای  امنیت کودک ضرروری است و هم به او احساس مهم بودن می دهد . این نوازش منفی از نوازش نداشتن خیلی بهتر است چرا که در ان حالت کودک فکر می کند برای کسی مهم نیست و از خانواده طرد شده است .

طبق نظر روانشناسان اصول 5 گانه ای با نام اقتصاد نوازشی وجود دارد :

1 وقتی می توان نوازش داد ، از این کار خودداری کرد

2 وقتی نیاز به نوازش داری ان را درخواست کن

3 وقتی نوازش می خواهی حتی وقتی ان را به تو دادند نپذیر

4 اگر نوازش نمی خواهی ان را نپذیر

5 خودت را نوازش نکن

بازی ها

بسیاری از مردم دوست ندارند انچه را که نیاز دارند به صورت مستقیم درخواست کنند . انها با اشاره و به صورت مستقیم به ان ها اشاره می کنند . گاهی ممکن است کسی دوست دارد با همسرش خلوت کند خود را به مریضی بزند یا فردی که از کاری راضی نیست خود را بی میل نشان دهد و مستقیما مخالفت نکند .

اریک برن اعتقاد دارند: بازی های این چنینی همگی ریشه در کودکی دارند و همه کودکان این بازی ها را از پدر و مادر خود یاد گرفته اند و در واقع با ریشه یابی بازی های یک فرد می توان به خصوصیات اجدادی او پی برد چرا که به صورت نا خود آگاه همه این بازی ها را از پدر و مادرشان یاد گرفته اند .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!