اعتماد به نفس و راه های افزایش آن در بزرگسالان

پنجشنبه 26 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اعتماد به نفس و راه های افزایش آن در بزرگسالان

بسیاری از ما گاهی به دلیل عدم شناخت دقیق خود ،قادر به ارائه تصویری درست از خویشتن نیستیم. فارغ از آنکه علت این امر به موضوعات حادث شده در کودکی بر میگردد یا خیر ،می توانیم برای بهبود تصویر فردی خود و کسب اعتماد به نفس حتی در بزرگسالی نیز اقداماتی انجام دهیم.

شناخت خود و سنجش فعالیت هایی که در انجام آنها موفق بوده ایم در بهبود سطح اعتماد به نفس موثر خواهند بود. هر فردی با ارزیابی خود در فعالیت ها و کارهای روز مره می تواند لیستی از کارهایی که به خوبی از عهده ی آنها بر آمده مشخص کند. افزون بر آن با تحلیل نوع روابط خود با اطرافیان هم می توان تعاملات سازندهای را که  نقش موثر در آنها داشته شناسایی کند. به این ترتیب فرد می تواند به لیستی از کارها و اموری که در آنها موفق است دست یابد.

هر فرد با بررسی این لیست و تاکید بر میزان توانایی های خود و تلاش در جهت رفع نواقص می تواند اعتماد به نفس واقعی دست یابد. منظور از اعتماد به نفس واقعی ، حالتی است که فرد از فروتنی بیش از حد در مورد توانایی ها و یا غلو در خصوص آنها دست برداشته و برآوردی دقیق از خود و ویژگی هایش خواهد داشت. تمرکز بر نقاط قوت و در عین حال تلاش برای انجام امور با حداکثر توانایی رفته رفته منجر به بهبود سطح اعتماد به نفس در بزرگسالی خواهد شد.

تمرکز بر نقاط قوت و در عین حال تلاش برای انجام امور با حداکثر توانایی ، یکی از راه هایی است که منجر به افزایش سطح اعتماد به نفس خواهد شد.

از دیگر راه های بهبود سطح اعتماد به نفس در فرد ، برنامه ریزی بر حسب توانایی ها و تعیین اهداف در سطح توان فرد است. چنانچه فرد بدون توجه به ویژگی های فردی و محیطی اقدام به تعیین اهداف نماید ،این امر موجبات شکست وی و در نهایت از میان رفتن سطوح اعتماد و عزت نفس خواهد شد.

توجه به شرایط محیطی که قصد انجام فعالیت در آن را داریم از یک سو و مجموعه ی توانایی ها و نقاط ضعف فردی از سویی دیگر از جمله مسائل مهمی هستند که باید در حین هدف گذاری مورد توجه قرار گیرند.

هم چنین برای افزایش سطح اعتماد به نفس توصیه می شود فرد اقدام به کسب مهارت و تخصص در زمینه ی مورد علاقه ی خود نماید. دیدن نتیجه ی کار و لذت بردن از آن منجر به افزایش رضایتمندی در فرد شده و این عامل موجبات صعود سطح اعتماد به نفس را در فرد فراهم می کند.

افزون بر مطالب گفته شده، آگاهی فرد از علل بروز کمبود اعتماد به نفس هم می تواند در از میان بردن آنها و بهبود سطح اعتماد فرد به خویش نقش پررنگی داشته باشد. در بخش پایانی این نوشتار به این عوامل و نحوه ی مرتفع کردن آنها به اجمال خواهیم پرداخت.

1- همانطور که در بخش آغازین ذکر شد، از موثرترین عواملی که منجر به کاهش سطح اعتماد به نفس فرد می شوند ، وقایع و موضوعاتی هستند که در کودکی فرد ریشه دارند. افراد در بزرگسالی با دیدی جامع نسبت به گذشته خود خواهند توانست نواقص و کمبود های خود را شناسایی کنند و در جهت رفع و بهبود ویژگی های رفتاری خود برآیند.

2- عدم دریافت باز خورد مثبت نسبت به فعالیت های مشخص هم منجر به کاهش سطح اعتماد به نفس فرد خواهند شد. هر فردی بعد از انجام کارها و فعالیت ها چه در حیطه ی شغلی و چه در حیطه ی خانوادگی تمایل به دریافت تشویق و تایید دارد، عدم دریافت بازخورد مثبت در برداشت ذهنی فرد از خودش و سطخ عملکردش اثر مخرب خواهد داشت.

3- عدم توجه به خود و صرفا تمرکز بر محیط پیرامون و سایرین هم موجب خواهد شد فرد تمام تلاش خود را برای کسب رضایت سایرین صرف کند. از آنجائیکه در عالم واقع امکان اقناع دائمی و همیشگی سایرین  مقدور نیست،فرد نسبت به خود و سطح توانایی هایش دچار ابهام و سردرگمی می شود. برای حل این موضوع می توان به فرد کمک کرد تا دایره تمرکز خود را به عوامل خارجی محدود کند تا به خود و امیال و خواسته هایش بیشتر از قبل توجه کند.

4- معاشرت با افرادی که دایما در پی نقاط ضعف و منفی اطرافیانشان هستند هم در بروز این مشکل نقش دارد. با محدود و یا مدیریت کردن روابط و تعاملات می توان از کاهش سطح اعتماد به نفس جلوگیری کرد.

کاملا واضح است که علل بروز کمبود اعتماد به نفس برای هر فردی متفاوت است و نمی توان الگویی کلی و جامع در این خصوص ارائه داد،اما هر فردی با شناخت دقیق خود و آگاهی از عواملی که موجبات رضایت و خشنودی وی را فراهم می کنند می تواند راهی منحصر به فرد و موثر برای افزایش سطح اعتماد به نفس خود بیابد.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!