ملاکهای اصلی انتخاب رشته

چهارشنبه 11 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

بیشتر از اینکه وقتتون رو بزارید روی اینکه ببینید چه رتبه ای میارید ، یا فقط تمرکزتون روی عدد و رقم رتبتون بعد اعلام نتایج باشید ، تمرکزتون رو روی علایقتون بزارید ، ببینید به په رشته و مشاغلی علاقه دارید ؟ آیا با خصوصیات اخلاقی و شخصیتی شما همخوان هست یا خیر ؟ شهر و دانشگاهی که میخواید انتخاب بکنید دوره یا نزدیک ؟ سطح علمیش خوبه یا بد ؟ و هزاران سوالات بی پاسخ و مبهم دیگه که میتونه صبح تا شب ذهن شما رو درگیر خودش بکنه .

البته این رو هم بگم خدمتتون که علاقه صرف برای انتخاب رشته اصلا ملاک نیستا ، باید برای فرایند انتخاب رشته مجموعه ای از ملاکها رو داشته باشیم تا بتونیم در موردش تصمیم نهایی رو بگیریم که علاقه یکی از ارکان اصلی اون هست . برای همینکار ما ملاکهای اصلی انتخاب رشته کنکور سراسری رو برای شما خواهیم گفت که به شرح زیر می باشد :

  • علاقه و انگیزه: هرکسی تو وجود خودش میدونه چه چیزهایی رو دوست داره و با چه چیزهایی هم نمیتونه ارتباط برقرار بکنه و ازشون خوشش نمیاد ، برای رسیدن به اهدافشم از هیچ تلاشی دریغ نمیکنه ها چون از ته قلبش دوستش داره و براش با ارزشه . اینجاست که میزان احساسات و هیجانات داوطلبان بیشتر از قدرت تعقل و منطق و انعطاف پذیری در فرد میشه که باید با احتیاط باهاش برخورد بشه و به یکباره تصمیم گرفته نشه .

  • شرایط و فرصت‌های شغلی : هرشخصی که میخواد رشته ای رو انتخاب بکنه هرچقدرم انسانی مادی نباشه ، به فکر بازار کار و درآمدش در آینده خواهد بود ، بازار کاری که دائما در حال تغییر و نوسان هست و خیلی وقتا غیر قابل پیش بینی . چون آینده شما میتونه گرو همین انتخابتون باشه ، بازار اکنون و آینده هر رشته ای رو با مشورت کردن از افراد با تجربه جویا بشید و بعدش با جمع کردن کلیه ملاکهای انتخاب رشته ، تصمیم نهایی رو بگیرید .

  • آشنایی کامل با جزئیات رشته‌ی انتخابی : شما هرجایی که میخواید برید که براتون جدید هست قبلش کلی تحقیق میکنید و بعدش حضوری میرید اونجا با خیال راحت ، حالا فکرشو بکنید که این انتخاب رو حداقل باید 4 سال با خودتون همراهیش کنید ، پس نکته مهمی هست این موضوع انتخاب رشته . برای اینکه بتونید رشته ای رو بهتر انتخابش کنید لازمه که سرفصلهای آموزشی ای که در اون رشته تدریس میشه رو مطالعه بکنید ، تعداد واحدهای درسی تخصصی و عمومیش رو در نظر بگیرید ، ببینید که ایا با روحیات و توانایی ای علمی و استعدادهای شما جور در میاد سرفصلها و آموزشهاش ؟ اگر جواب شما مثبت هست هم دست نگه دارید چون هنوز تموم نشده فرآیند انتخاب رشته ، باید شما همه ملاکها رو در نظر بگیرید و در نهایت تصمیم نهایی رو بگیرید و نمیشه صرفا با متناسب بودن ویژگی های خودتون با رشته مورد نظر انتخابش بکنید . در ادامه شما باید نیازهای جامعه اکنون و آینده رو در نظر بگیرید به عنوان مثال : رشته هایی مثل حقوق ، روان شناسی ، دندانپزشکی ، پزشکی ، برق ، عمران و … از عمده رشته های پرمخاطب و با بازار کار مناسب در جامعه ما هستند که همیشه مورد نیاز جامعه هستن ، پس چشمهای خودتون رو بازتر از قبل کنید و با آگاهی کامل انتخاب رشته بکنید .

  • شرایط فرهنگی _ اجتماعی شهر دانشگاه : ویژگی های فرهنگی دانشگاهی که شما انتخاب می کنید میتونه تاثیر گذار در ادامه یا حتی انصراف شما از دانشگاه باشه ، زمانی که شما شهری رو انتخاب می کنید که با فرهنگ شما سازگار نیست ، شما عملا 4 سال از زندگی خودتون رو میخواید در اون شهر بگذرونید ، به نظرتون میتونید با شرایط اون محیط خودتون رو وفق بدید ؟ اگه جواب مثبت هست که میتونید انتخابش بکنید ولی اگر جواب منفی هست پیشنهاد میکنیم که از انتخاب این موارد خودداری کنید .
  • بنیه علمی داوطلب : یکی از ارکان اصلی در انتخاب رشته و دانشگاه توانایی علمی داوطلب هست که آیا با دروس اصلی و پایه در رشته مورد نظر خودش میتونه ارتباط برقرار بکنه یا نه . مثال : فردی که میخواد رشته برق بخونه باید در درس ریاضی و فیزیک از نظر علمی قوی باشه ، ریاضی رو فهمیده باشه وگرنه با مشکل موتجه میشه یا کسی که میخواد پزشکی بخونه با زیست و شیمی باید ارتباط خوبی برقرار کرده باشه تا بتونه موفقیت چشمگیری به دست بیاره .
  • دوری و نزدیکی شهر و دانشگاه مورد نظر : این مشکل برای داوطلبانی هست که بیشتر مواقع خانواده های ناراضی دارن و نمیخوان که فرزندشون ازشون جدا بشه و دائما با او در مورد عدم انتخاب شهرهای دور صحبت میکنن که همین مورد در بعضی مواقع به درگیری و کشمکش خانوادگی هم منجر شده است . شما عزیزان باید توجه داشته باشید که بهترین انتخاب رو بر اساس ملاکهای بالا و دوری و نزدیکی شهرهای مورد نظرتون ، بهترین انتخاب رو داشته باشید .

همه این مواردی که اشاره شد گوشه ای از فرایند اصلی انتخاب رشته در کنکور سراسری است که در صورت تمایل پیشنهاد میکنیم که با کارشناسان تخصصی کنکور کمک تماس بگیرید تا با راهنمایی ها و مشاوره های حرفه ای به بهترین شکل ممکن به شما کمک بکنن 

شماره تماس جهت رزرو مشاوره انتخاب رشته تحصیلی با متخصصیان حرفه ای موسسه کنکور کمک

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!