اهمیت اعتماد به نفس در زندگی

دوشنبه 3 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی

برای در ک اهمیت اعتماد به نفس در زندگی ؛ باید تعرفی جامع از آن داشته باشیم. اعتماد به نفس را از جمله ویزگی های فردی تعرف کرده اند که فرد در اثر داشتن شناختن درست از خویش و توانایی هایش غ؛قادر است تعریفی درست از نقاط قوت خود ارائه دهد. هم چنین بر اساس تعریفی که روانشاس معروف آلبرت بندورا از اعتماد به نفس ارائه داده آن را مترادف با خود کار آمدی در انسان دانسته است ؛ و آن را  یکی از مهم ترین عوامل موفقیت هر فرد در زندگی فردی و اجتماعی , معرفی کرده است.

از نظر بندورا ؛ خود کار آمدی عبارت است از : توانایی فرد در ارائه ی ارزیابی دقیق از توانایی های فردی. به نحوی که این توانایی ها در انجام و ظایف و مسئولیت های هر فرد نقش اساسی داشته ، و ضمنا موفقیت فرد را در آن عرصه نیز ؛ تعیین می کند. از نظر روانشناسان پیرو آلبرت بندورا؛ انسان صرفا از محیط تاثیر نمی پذیرد ؛ بلکه توانایی تاثیر گذاری بر محیط را نیز دارد. میزان تاثیر پذیری و تاثیر گذاری در افارد ؛ تابعی است از میزان کنترل بر خود و توانایی هایی که وی را قادر به انجام امور می کنند.

در باب اهمیت اعتماد به نفس در زندگی ؛ امیر مومنان علی (ع) هم دارای تاکیدات بسیار می باشند. آن امام بزرگوار ؛ اعتماد به نفس فرد را در زندگی ؛ به مانند سرمایه ی فرد تلقی می کنند؛ که فردی که از  آن بی بهره است ؛ فاقد سرمایه ی لازم برای ادامه ی حیات خود خواهد بود.

با توجه به مسائل گفته شده و هم چنین ارائه ی تعاریف مختلف از اعتماد به نفس ؛ باید به این نکته هم توجه کرد که مراحل و روند شکل گیری اعتماد به نفس در انسان ؛ از دوران کودکی آغاز می شود. کودک انسان در صورتی که از تشویق ها ی لازم  بهره مند نشود ؛ و توجهات کافی از سوی والدین را دریافت نکند ؛ در بزرگسالی با مشکلات کمبود اعتماد به نفس و مواردی از این دست ؛ درگیر خواهد بود.لذا برای پرورش کودکانی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشند باید به نکات زیر توجه کرد:

 • از تذکر دادن مکرر به وی خودداری کنید.
 • اجازه دهید تجربه کند؛ و بر میزان دانش خود بیافزاید. کودکان فاقد شناخت کافی از مسائل هستند و از طریق تجربه کردن موارد بی مشار م یتوانند بر حیطه ی علم و آگاهی خود بیافزایند .
 • ا ز مقایسه ی فرزند خود با دیگران پرهیز کنید.
 • شخصیت فرزند خود را با الفاظ نامناسب از بین نبرید. کارهایی که وی انجام داده و موجب ناخشنودی شما است را از شخصیت او جدا کنید.
 • زمینه ای برای پرورش روحیه ی تیمی در فرندتان ایجاد نید.
 • از تشویق به موقع غافل نشوید.
 • همیشه و در همه حال به فرزندان خود بگویید که آن ها را دوست دارید و انجام کارهای ناپسند از جانب آنان ؛ مانع از بروز احساسات در شما نشود.
 • فرزندان را در انجام کارها مشارکت دهید تا توانایی های آنها به بهترین شکل پرورش یابد.

موارد ذکر شده تنها بخشی از روش هایی است که از طریق آن ها می توانید اعتماد به نفس را در فرنزدان خود ایجاد کنید. برخی از والدین با عدم توجه به موارد ذکر شده ؛ باعث می وشند ؛ فرندانشان در بزرگسالی ، از کمبود اعتماد به نفس در رنج باشند. از طریق پرورش روحیه ی خود کارآمدی در فرزندان می توان امکان انجام کارهای بزرگ را در آینده برایشان فراهم کرد.کودکی که با اعتماد بر توانایی های خود رشد می کند ؛ از انجام کارهای دشوار و یا زمان بر ؛ دور ی نخواهد کرد. بلکه با تکیه بر توانایی های خود ؛ خواهد توانست گره از کارهای دشوار باز کرده و با موفقیت آن ها را به پایان برساند.

بزرگسالانی هم که به دلیل نداشتن اعتماد به نفس در زندگی ؛ با مشکلات مختلف رو بهرو هستند می توانند با تمرین روش های زیر به مرور ؛ از قضاوت های منفی خود نسبت به توانایی هایشان کاسته ؛ و بر اعتماد به نفس خود بیافزایند. از جمله راه هایی که توصیه شده در بزرگسالی برای بهبود سطح خود کارآمدی مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از :

 1. تلاش برای شناخت خود. همکانطور که می دانید اهمیت شناختن خویش در اسلا م هم مورد تاکید بوده و آن ر مترداف خدا شناسی دانسته اند. از طریق شناخت خود می توانیم بر توانایی ها و نقاط قوت خود هم آگاهی بیابیم.
 2. برای شناخت محیط خود هم تلاش کنیم. از این طریق هم میتوانیم بر فرصت ها و تهدید های محیطی شناخت داشته و سعی در استفاده ی حداکثری از فرصت ها داشته باشیم.
 3. از مقایسه ی خود با دیگران پرهیز کنیم. انسان ها موجوداتی منحصر به فرد هستند. هر فردی بسته به نوع توانایی ها و محیط خود ؛ قادر به انجام برخی کارها است که دیگران به سبب توانایی ها و محیط متفاوت خود ؛ قادر به انجام آن نخواهند بود. لذا با مقایسه کردن زمینه ی تزلزل در سطح اعتماد به نفس را فراهم می کنیم.
 4. در انجام کارهای مختلف از بازگو کردن عبارات و تلقین های منفی نسبت به خود و توانایی هایتان پرهیز کنید.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!