چگونه با آدم های عصبی و پرخاشگر رفتارکنیم ؟

یکشنبه 16 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

چگونه با آدم های عصبی و پرخاشگر رفتارکنیم ؟

قهر کردن یکی از بارزه های کودک ها است ولی هر از گاهی در بزرگسالان نیز نمود پیدا می کند . ولی بر خلاف کودکان که می شود با دادن خوراکی انها را ارام کرد ، بزرگسالان این اپشن را ندارند .

1 تایید احساسات

الف : حفظ ارامش

اگر شما هم با یک فردی عصبی ، عصبی برخورد کنید .همه چیز بدتر می شود و اوضاع از دسترس خارج می شود .

ب : نمی شود دگیری را کنترل کرد:

وفتی شما سعی می کندی کسی را ارام کنید فکر نکنید که باید هرچه را که شما میگویید او قبول کنید . باید به ایئ درک رسید که نمی شود انسان ها کنترل کرد

ج: پرسیدن دلیل ناراحتی

وقتی شما پیش دکتر می روی تا خوب شوی ، ابندا باید بگویید کجای شما درد می کنه . بزرگسالان معمولا به دلایلی دوست نداند دلیل ناراحتی خود را بیان کنند . در واقع این شما هستید که باید از انها علت ناراحتی را بپرسید تا بتوانید به انها کمک کنید .

د: تایید احساسات

اگر همان ابتدا به یک فردی عصبی بگویید نه اصن برا چی عصبی هستی؟ نباید عصبی باشی . نه تنها کمکی نکردید بلکه اورا نیز عصبی تر کردید . ابتدا باید احساسات او را تایید کنی. مثلا بگویید : حق داری ناراحت باشی . و بعد کم کم او را ارام کنید .

2 رابطه را به سمت مثبت ببرید

الف:  مغذرت خواهی

خیلی وقت ها انسان ها از اینکه طرف مقابلشان مغذرت خواهی نکرده عصبی می شوند . و این عذر خواهی کردن برای انها خیای مهم است . حتی اگر کاری را به صورت سهوی انجام داده ایک که باعث ناراحتی شده باز هم عذر خواهی کنید .

ب: از ما استفاده کنید

استفاده از کلمه من و تو شما را از طرق مقابل جدا می کند . شما اگر از کلمه ما ستفاده کنید این حس را در طرف ایجاد می کنید که شما در یک تیم هستید . مثلا : ببین تو کامپیورتو بد ویروس کشی کردی باید مثل من این کارو می کردی . این جمله را باید این طوری گفت : بین فکر کنم باید سیستمتو دوباره ویروس کشی کنیم .

ج: تن صدا طبیعی باشد

وقتی دارید با فرد عصبی حرف می زنید دقت کنید که تن صدایتان طوری نباشد که طرف مقابل فکر کند شما دارید برای او دلسوزی می کنید یا اینکه شما از او برتر هستید چرا که اینطوری او عصبی تر می شود .

د : تشویق به منطقی بودن

مسلما فردی عصبی نمی تواند منطقی فکر کند ولی اگر بتوانید او را به منطقی فکر کردن تشویق کنید ، قدم بزرگی جفت ارام کردن او برداشته اید . مهم ترنی کار این است که به بفهمانید عصبانیت به حل قضیه کمکی نمی کند . اگر این کار را بکنید راه را برای منطقی فکر کردن باز کرده اید .

3 تغییر وضعیت

الف : دادن فضا و زمان

عصبانیت هم بخشی از احساسات ما است و ما نمی توانیم ان را سرکوب کنید . شما نمی توانید یک فرد عصبی را در جا ارام کنید . گاهی بهترنی روش برای ارام کردن افراد زمان دادن و تنها گذاشتن انها است .

ب: تغییر فضا

خیلی از افراد تنها از رفتن از فضای بسته با فضای باز ارام می شوند . پس بهتر است به انها پیشنهاد بدهید که به فضای ازاد بروند . مستقیم : تو ناراحتی بیا برمی یه قدمی بزنیم . یا غیر مستقیم : من دارم میرم خرید تو هم بیا بریم یه هوایی بخوریم .

ج: تشویق به ارامش

باید به روش های سنتی هم روی اورد .اگر فردی عصبی شد برای او اب ببرید تا بخورد چرا که عصبانیت را فرو کش می کند . پیامبرنیز در حدیثی می گوید : وقتی عصبی شدید اگر ایتهده بودید بنشینید و اگر نشسته بودید دراز بکشید .

د: پیشنهاد راه حل

برای حل یک مشکل نیاز به راه حل دارید . پس به فرد عصبی چند راه حل بگویید شاید از انها استقبال کرد و عصبانیتش خوابید . طبیعی است که وقتی عصبی می شویم مغز ما به درستی کار نمی کند .

ه : بپرسید چه چیزی نیاز دارد

یکی از بهترین کار ها همین است . ساید فردی با تنها بودن ارام شود شاید فردی با اب خوردن . برای فهمیدنش بهتر است از فرد بپرسید دوست دارید چه کاری برایت انجام بدهم ؟

و: موکول کردن مباحث حساس به وقت دیگر:

اگر با فردی بحث کردد و وی عصبی شد ادامه بحث را به وقتی که او ارام شده بود موکول کنید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!