تاثیر شرایط زندگی دوران کودکی بر شخصیت در بزرگسالی

یکشنبه 23 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

تاثیر شرایط زندگی دوران کودکی بر شخصیت در بزرگسالی

در این مقاله سعی شده تا درباره برنامه ریزی کودکی شما در راستای احساسات ان دوره تحلیلی صورت پذیرد . پس از شما درخواست می کنم به تمامی سوال ها پاسخ دهید و انها را در ذهن بسپارید یا در کاغذی یادداشت کنید .

بیان چه احساسی برای شما راحت بوده و چه احساسی شما را ناراحت می کرد ؟

روش مخصوص شما برای کنترل احساسات چه بود ؟

بیان چه احساسی در خانواده ازاد بود ؟

بیان چه احساسی در خانواده خط قرمز محسوب می شد ؟

پدرو مادر چه روشی برای کنترل احساسات داشتند ؟

به طوری کلی چه حسی نسبت به افکار خود دارید ؟

قضاوت احساسات خود

وقتی ما یک حس را بد تعبیر می کنیم و برچسب بد را به ان می زنیم به ان معنی است که ان حس در ما احساس بدی ایجاد می کند و ما از ان احساس خوشمان نمی اید . و برعکس وقای حسی برای ما خوش ایند باشد و ما برچسب خوب بر ان بزنیم به ان معنی است که ، ان حس در ما احساسی خوش ایند ایجاد می کند و ما از ان لذت می بریم پس ، تمام تلاشمان در راستای رسیدن دوباره به ان حس است .

به این گونه برخورد با احساسات روش قضاوت می گویند . ما سعی داریم احساسات را با روشی غیر از قضاوت بررسی کنیم . این که یک حس در شما احساس ناخوش ایندی ایجاد کند بدان معنی نیست چون برچسب بد بر روی ان حس زدیم واقعا بد باشد . فرض کنید شما در خانواده بزرگ شده اید که در ان بروز احساسات عاطفی کاری عبث بوده و کسی از این روش استفاده نمی کند . حالا شما عاشق می شوید و در شما یک حس بد بوجود می اید . ایا این بدان معنی است که عشق بد است ؟ یا اینکه سوار شدن ترن هوایی حس بدی را در شما ایجاد می کند پس باید بگوییم که کلا این حس بد است ؟ در واقع در این روش سعی می شود یک حس را با توجه به خودش بررسی کنیم نه با قضاوتی که ذهن برای ان حس می کند .

چگونه ذهن با ناراحتی های احساسی دامن می زند ؟

یکی از روش هایی که ذهن به احساسات ناخوش ایند ما دامن می زند همین قضاوت است . البته چندین روش دیگر هم وجود دارد که ذهن با استفاده از انها حس بد را در شما افزایش می دهد .

چرا همچنین حسی دارم ؟

وقتی این سوال را از خود می پرسیم معمولا یک حس کاراگاهانه به ما دست می دهد که باعث می شود ما جست و جو در ذهن خود بپردازیم تا ریشه ان حس را پیدا کنیم . متاسفانه این کار فقط باعث تشدید ان حس بد می شود چرا که شما با یاد تمام مشکلات و احساسات بد گذشته می افتید . و باعث می شود که فکر کنید که شما کلا یم زندگی ناگوار دارید . جست و جو به منظور پیدا کردن ریشه مشکل فقط باعث ایجاد احساس بدتر می شود .

چرا من این طوری هستم ؟

برای پاسخ به این دلیل با سفری طولانی به گذشته باید رفت که کاوش گذشته اکثرا باعث احساس : خشم نفرت و ناامیدی می شود . در غالب موارد هم منجر به تنفر از والدین می شود .

کلید تقلا چیست ؟

وقتی شما در مورد حسی انتظارت بد دارید . مغز شما ان حس را یک تهدید  قلم داد می کند و برای ان از تکنیک تقلا استفاده می کند . یعنی برای گریز از ان جس تلاش می کند که همین خود منجر به ایجاد احساسات ناخوشایندی دیگری می شوند . برای درک بهتر به این مثال دقت کنید :

فرض کنید که شما یک فیلم خریده اید و قبل از اینکه ان فیلم را ببینید چندین نفر به شما گفته این که ان فیلم به درد نمی خورد و بسیار کسل کننده و خواب اور است و شما فقط پول خود را دور ریخته اید. وقتی شما با این تفکر سراغ ان فیلم می روید مطمئنا از فیلم لذت نمی برید و مدام با خود فکر میک نید که این یک فیلم به درد نخور است . ولی اگر تمام ان حرف های بد راجع به فیلم را کنار بگذارید و سعی کنید خودتان فیلم را ببینید و نظرتان را راجع به فیلم دهید چه ؟ شاید تمام ان نظرات بد شایعه بوده باشند . شاید شما از ان فیلم خوشتان بیاید . دقیقا احساسات هم همین هستا شما باید ان ها را فارغ از دلایل بیرونی تجربه کنید تا بتوانید راجع به انها نظر بدهید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!