ترامادول و نقش آن در اعتیاد

یکشنبه 30 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ترامادول و نقش آن در اعتیاد

ترامادول یک داروی تسکین درد است که به وفور در بازار یافت می شود . ترامادول نام ها مختلفی دارد که از جمله انها می توان به بایامادول اشاره کرد .  سیستم عمل کرد ترامادول در خنثی کردن درد همچون مرفین است . ترامادول به گیرنده های اپوئیدی در داخل مغز می چسبد و درد را خنثی می کند . ترامادول در بسته های کپسول 50 تا 100 میلی گرمی یافت می شود و حداکثر دز مصرفی ان در روز 400 میلی گرم است .

تداخلات دارویی :

کارامابازپین و کینیدین از جمله دارو هایی هستند که غلظت ترامادول را در جریان خون بالا می برند و مانع از خنثی شدن ان می شوند . اگر ترامادول را با دارویی مثل فلوکستین بخورید باعث عوارض جانبی وخیمی از جمله تشنج می شود . استفاده همزمان ترامادول با الکل دارو های بیهوشی ؛ خواب آور و مواد خواب اور باعث ایست قلبی می شود .

عوارض جانبی آن :

از جمله آنها می توان به : یبوست , اسهال ، استفراغ ، سردرد ، خواب آلودگی ، خارش ، خشکی دهان ، سرگیجه و تشنج اشاره کرد .

نقش ترامادول در اعتیاد :

متاسفانه ترامادول از همان ابتدا وقتی وارد بازار های ایران شد به دلیل تاثیری که در کاهش درد داشت مورد توجه معتادین شد .

طبق امار سنجش سلامت ترامادول دومین نامی است که بعد از کراک در اینترنت سرچ شده است . و بیشتر این سه سوال مطرح شده است :

1 آیا مصرف ترامادول یاعث اعتیاد می شود ؟

2 آیا ترامادول برای ترک اعتیاد مناسب است ؟

3  آیا ترامادول باعث تشنج می شود ؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که ترامادول به دلیل اینکه عمکردی مشابه با مورفین دارد اگر بیش از اندازه و بدون توصیه پزشک مصرف شود منجر به اعتیاد می شود . و بنا به تجربیاتی که در مراکز بازپروی و ترک اعتیاد داشته ام ، معتادین به ترامادول درد و سختی به مراتب بیشتر نسبت به بقیه معتادین به مواد مخدر در هنگام ترک می کشند .

از جمله علائم ترک ترامادول می توان به : عصبانیت ، تعریق ، بی خوابی , درد شدید و لرزش اندان ها اشاره کرد .

واقعیت این است افراد خیلی کمی هستند که تنها با استفاده از ترامادول به وادی اعتیاد کشیده شده باشند . 80 درصد این افراد ترامادول را صرف ترک اعتیاد و کاهش درد مصرف کرده اند . یعنی فردی که قصد داشته هروئین را ترک کند روزانه با مصرف ترامادول سعی داشته که دیگر هروئین مصرف نکند . ولی متاسفانه مصرف روزانه ترامادول وابستگی فیزیکی و روانی شدید به این دارو ایجاد می کند .

طبق تحقیقات مصرف ترامادول در دوز 200 تا 400 میلی گرم در روز یم تواند علائم ترک اعتیاد را از بین ببرد و اگر شما کمتر از این مقدار مصرف کنید تاثیری ندارد و علائم ترک اعتیاد دوباره نمایان می شوند و شما مجبور هستید دوز ترامادول را زیاد بکنید . به همین دلیل است که استفاده از ترامادول برای ترک اعتیاد اصلا توصیه نمی شود و در واقع هیچ تاثیری هم ندارد .

دقت کنید که مصرف ترامادول تنها باید به توصیه پزشک باشد و مصرف خودسرانه آن عواقب جبران ناپذیری دارد .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!