ترس از مرگ ؛ علت ها و روش های کاهش آن

دوشنبه 3 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ترس از مرگ ؛ علت ها و روش های کاهش آن

انسان ذاتا مایل به حفظ جان خود در برابر خطرات و آسیب ها است. اما موضوع مرگ و مسائلی که پیرامون آن مطرح می شود ؛ با حفظ جان و امنیت انسان در تناقض است؛ همین امر بر افزایش استرس و ترس انسان از مرگ می افزاید. انسان طالب داشتن حیات جاودانه است. از گذشته های دور تا کنون تلاش برای داشتن حایت ابدی از جمله رویاهای انسان بوده که دست نیافتنی باقی مانده است. این مضوع اهمیت داشتن سلامتی و حفظ طراوت زندگی را در انسان دو چندان می کند.

ترس از مرگ از گذشته در میان انسان ها شیوع داشته ؛ و این موضوع روانشناسان و را بر آن داشت تا بررسی دقیق و علمی آن بپردازند. از جمله روانشناسان صاحب نام که در این حوزه به بررسی پرداخته است فروید است . فروید اعتقاد داشت که ریشه ی ترس از مرگ را باید در دوران کودکی جستجو کرد. اتفاقی که ناشی از فقدان فردی بوده و در ناخود آگاه فرد جا گرفته ؛ اکنون در زمان حال برای او ایجاد رعب و ترس از مرگ را م یکند.  از دیگر روانشناسان صاحب نام که در زمینه ی ترس از مرگ اظهارات جالبی داشته است ؛ ارنست بکت می باشد. بکت معتقد است ؛ اکثر انسان ها ؛ ترس از مرگ را تجربه می کنند. اما ار این ترس توسط فرد سرکوب شود ؛گونه هایی دیگری از ترس را در انسان ایجاد می کنند که نمونه ای از آنترس از ارتفاع و و یا ترس از فضاهای بسته است.

ترس از مرگ ممکن است ناچیز باشد ؛ و یا بسیار بزرگ؛ به گونه ای که ادامه ی زندگی روزانه رابرای انسان نا ممکن کند. بسته به نوع و شدت ترس ؛ عکس العمل افارد نسبت به آن متفاوت خواهد بود.برای بررسی دقیق ترس خود از مرگ؛ باید از روش هایی استفاده کنید تا علت های حقیق ایجاد کننده ی ترس را بر ملا کنند. صرفا از این طریق می توانید به شیوه ای درست و منطقی از ایجاد دوباره ی ترس در وجود خود جلوگیر ی کنید . ترس ازمرگ یکی از شایع ترین انواع ترس در میان انسان ها است. در باین علت این ترس ؛ دلایلی مختلف ذکر شده است که در زیر به بیان پاره ای از آن ها خواهیم پرداخت.

 1. نخستین علات نرس از مرگ را ؛گریز از فنا پذیری دانسته اند. به این معنی که انسان گمان می کند ؛ با مردن ؛ از بین رفته و دیگر حیاتی بعد از مرگ در انتظار او نخواهد بود. انسان هایی که به معاد اعتقاد ندارند؛ بسیار درگیر ان نوع از ترس خواهند بود. اعتقاد به معاد؛ میل به جاودانگی را در انسناها را قوت بخشیده ؛ لذا از این موضوع که مرگ پایان هستی در انسان ها است ؛ دوری می جوید.
 2. دومین عامل ترس از مرگ را باید در این اعتقاد جستجو کرد که باید در جهانی دیگر ؛ در قبال کارهای ناپسند انجام داده در قبال خود و دیگران پاسخگو باشیم. این دسته از افراد ؛ حیات بعد از مرگ را انکار نمی کنند ؛ بلکه سخت به آن معتقد بوده ؛ اما به جهت داشتن کارهای خلاف انسانیت و دین ؛ از محاسبه ی روز جزا؛ سخت پرریشان خاطر می شوند. به همین دلیل در دین اسلام توصیه شده ؛ در هر زمان از زندگی ؛ به حساب های خود (اعمال و رفتار خود) ؛ رسیدگی کنید؛ پیش ازآن که به حساب شما برسند.
 3. ترس از میان رفتن جسم خاکی هم از دیگر عللی است که موجبات هراس از مرگ را در انسان ایجاد می کند. برخی از افراد به دلیل آنکه در خصوص روند فرسایش جسم بعد از مرگ به بررسی می پردازند؛ زمینه های بروز ترس از مرگ را در خود ایجاد کرده و یا به آن دامن می زنند.

اما فارغ از آنکه علت ترس از مرگ ؛ کدامیک از موارد زیر باشد می توان با کاربرد روش های زیر از میزان و شدت آن تا حد مطلوبی کاست. از جمله روش های موثر برای غلبه بر ترس از مرگ عبارتند از :

 1. مطالعه درباره ی معاد و زندگی جاودانه ی انسان پس از مرگ.
 2. انجام کارهای نیک و دوری از کارهای ناپسند.
 3. توبه و بازگشت از کارهای مذموم گذشته.
 4. داشتن امید بهبخشش الهی.
 5. دوری جستن از افکار منفی در خصوص مرگ.
 6. داشتن تلاش و پشتکار در زندگی و پرهیز از بیکاری و اندیشه ی مکرر در خصوص موضوعات ایجاد کننده ی ترس.
 7. پرت کردن به حواس به موضوعاتی که دلخوشی ایجاد می کنند.
 8. حرف زدن با دیگران به خصوص کارشناسان مشاوره یا مذهبی در خصوص ترس خود از مرگ و استفاده از راهنمایی های ارائه شده.
 9. انجام کارهای که یاد خدا را در دل قوت می بخشد.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!