تعادل برقرار کردن میان واحدهای تستی و تشریحی

دوشنبه 15 آبان 1396 دکتر علی اصغر رضایی دسته ها

تعادل برقرار کردن میان واحدهای تستی و تشریحی

بعضی از بچه ها نمیتونن تعادل بین تستی و تشریحی خوندن رو به خوبی برقرار کنن یا خیلی به سمت تشریحی خوندن مطالب جزوه و کتاب میرن یا برعکس اینقدرتست زدن براشون مهمه که تشریحی خوندن بی اهمیت جلوه میکنه . مسلمه که سرجلسه ی کنکور با سوالات تستی و ۴ گزینه ای روبه رو هستیم . سوالات تستی مثل سوالات تشریحی نیستن که پاسخ دادن به اونها با شب امتحانی خوندن وحفظ مطالب و چندتا فرمول انجام شه. و حتی افرادی هم که به تسلط کافی و درک عمیق نسبت به این مطالب نرسیده باشن میتونن در امتحانات تشریحی کسب نمره بالا کنن.ولی در ازمون تستی تازمانی که روی مطالب مسلط نباشین نمیتونید موفق شید به صورتی که حتی کوچکترین نقص اطلاعاتی باعث به جواب نرسیدن در سوال میشه و حتی اگر تمامی مطالب رو هم بلد باشید یه محاسبات غلط میتونه باعث شکست شما بشه . قبل از این که اطلاعاتتون رو در قالب تست پیاده کنید لازمه که مطالب رو به خوبی درک کنید. پس موفقیت در تست زنی نیاز به مقدمه وپایه ای برای مطالب داره که حتما باخوندن کتاب و حل چندتمرین انجام میشه.

اهمیت تشریحی خوندن دروس

تشریحی خوندن مطالب قبل از تست زنی باعت فهم مطالب میشه ومطالب رو در ذهن پایه ریزی میکنه. ولی با این وجود نبایدتمام وقت درنظر گرفته شده برای یه درس به این مورد اختصاص پیدا کنه. افرادی که با این مشکل مواجه اند به دو دسته تقسیم میشن:

۱)افرادی که دچار وسواس در مطالعه هستن:

اینگونه افراد هنگام خوندن جزوه و کتاب حساسیت زیادی روی مطالب نشون میدن و در واقع میخوان مطالب رو زیرو رو کنن تا هنگام پاسخ دادن به تست ها هیچ نقص و عیبی در اطلاعاتشون پیدا نشه…. درنتیجه میخوان با خوندن جزوه و کتاب به تسلط بالا برسن تا هنگام پاسخگویی به تست ها به مشکلی بر نخورن.

این دسته باید توجه کنن که مطالب تشریحی قراره ما رو به تسلط ۴۰ تا ۵۰ درصد برسونه تا برای زدن تست اموزشی اماده شیم سپس با زدن تستای اموزشی به تسلط ۷۰ تا۸۰ و باحل تست پوششی(تحلیلی) تسلط ما کامل شود.

نتیجه ی وسواس در مطالعه این میشه که اینقدر روی مطالب تشریحی وقت صرف میشه که زمانی برای زدن تست باقی نمی مونه یا با زدن تعداد کمی تست باید این درس رو کنار بذارن تا به برنامه ریزی خود برسن.

چون تست اموزشی در برنامه ی چنین فردی وجود نداره قسمت های مهم و سوال خیز درس مطالعه شده رو تشخیص نمیده و شاید چندین ساعت رو صرف مطالب و نکات بی اهمیت یا کم اهمیت کنه زمانی که درصورت زدن تست اموزشی میتونست صرف مطالب مهم و سوالخیزشه…

۲)دسته افرادی که نگران اند:

دسته افرادی که نگران اند و به سراغ تست زدن برنو نتونن به جواب برسن و درواقع اعتقاد دارن که هنگام رجوع به تست باید توانایی پاسخگویی به همه ی سوالات رو داشته باشن. ولی اینگونه نیست چون مهم ترین بخش تست ها انواع اموزشی اونها هستن که در این تستا قراره اطلاعاتمون کامل شه نه اینکه خودمون رو ارزیابی کنیم.

اهمیت تستی خوندن دروس

قبل از پرداختن به این بحث انواع تست رو معرفی میکنم. در کل ۳ نوع تست داریم:

الف)تست آموزشی: زدن این نوع تست بلافاصله بعد از خوندن درس انجام میشه و باعث کامل شدن نکات آموزشی میشه. همچنین به درس خوندن ما جهت میده یعنی مشخص میکنه که کدوم مباحث مهم تره و بیشتر مورد سوال قرار میگیره و در یادگیری روش خوندن هر فصل به ما کمک میکنه.

ب)تست پوششی یا تحلیلی: در مسلط شدن روی مطالب و مرور اونها نقش مهمی داره. و همچنین به ما کمک میکنه در دوره های مروری به جای بازخوانی مطالب به بازیابی اونها بپردازیم یعنی هنگام خوندن یه فصل برای دفعات دوم یا سوم به جای اینکه مطالب رو از اول از روی جزوه بخونیم یه سری تست به عنوان تست پوششی میزنیم و مطالبی که واقعا فراموش شده و در زدن تست هاش مشکل داشتیم رو از اول راه میخونیم.

ج)تست تمرینی یا ارزیابی: بعد از کامل شدن مراحل اموزشی یه تعداد تست رو به عنوان تست ارزیابی و به صورت زماندار از خودمون ازمون گرفته. این کار باعث میشه تا اشکالات کار خود را تشخیص داده و بفهمیم در چه مباحثی نیاز به خوندن بیشتر هست.

با وجود این همه فوایدی که برای تست زنی بیان شد نباید از تشریحی خوندن غافل شیم . بعضی از دانش اموزا از همون ابتدای کار به سراغ تست میرن و به جزوه و کتاب بی توجه اند. و سعی میکنن با نگاه کردن روی پاسخنامه ی سوالات نکات رو اموزش ببینن و شاید به تسلط نسبی هم برسن ولی چون این مطالب بی پایه و اساسه خیلی زود مطالب از ذهنشون پاک میشه . پس به این نکته میرسیم که نه تشریحی خوندن ونه تستی خوندن به تنهایی مارو به تسلط بالا نمی رسونه و اینها درکنار هم باعث فهم کامل درس میشن .

راهکار: برای یه شروع خوب مطالب رو از روی جزوه و کتاب به صورت تشریحی خونده و برای دروس اختصاصی چندین تمرین متنوع حل کنیدو بعد بلافاصله تست اموزشی زده سپس با تعدادی تست ارزیابی خودتون رو بسنجید و برای دوره های مرور از زدن تست پوششی غافل نشید

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *