تغذیه ، خواب ، ورزش مناسب برای کنکوری ها

دوشنبه 16 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

تغذیه ، خواب ، ورزش مناسب برای کنکوری ها

همه لحظات کنکوری فقط مطالعه کردن نیست ، خیلیا بودن که ساعتها درس خوندن و شاید روزی 12 الی 14 ساعت هم مطالعه داشتن روزانه ولی بعد از مدتی رتبه خوبی نمیارن . وقتی از رتبه های برتر حرف میزنیم و ازشون در مورد زندگیشون میپرسیم میبینیم که علاوه بر مطالعه کردنشون ، زندگی عادی خودشون رو هم ادامه دادن و زندگی رو برای خودشون خییییلی سخت نکردن و هر فعالیتی که در زندگی داشتن در راستای رسیدن به اهداف کنکوریشون بوده همینطور میزان وقت گذاشتن برای خواب و ورزش کردنشون که به صورت مفصل در موردش صحبت میکنیم .

خواب و کنکور

با توجه به تغییرات ریتم خواب خانواده های ایرانی ، اهمیت خواب برای دانش آموزا بسیار مهم و اساسی هستن ، دانش آموزا خیلی کم میخوابن برای اینکه بتونن ساعت مطالعشون رو بیشتر بکنن ، این شاید از نگاه اطرافیان خوب باشه و بگن آفرین بهت که داری بیشتر مطالعه میکنی ولی باید بهتون بگم که این کار بسیار اشتباه هستش . به نظر من شخصی که این کار رو میکنه باید یک روز کاری خودش رو انتخاب بکنه و هرکاری رو که میکنه رو یادداشت بکنه و ببینه چه فعالیتهایی در روز انجام میده . آخر شب متوجه میشه که وااااای چقدر وقتام داره هدر میره الکی و بیخودی . اگه بتونید این وقتای تلف شده رو زنده کنید دیگه نیازی به این ندارید که از خواب شبتون بزنید و میزان مطالعتون رو بالا ببرید .

خیلیا هم هستن که برعکس گروه بالایی هستن و زیاد میخوابن ، همین یکی از دلایل اصلی برای کسل بودن هنگام مطالعه هست و شاید در کارهای روزانتون هم به مشکل بر بخورید . سعی کنید که به هیچ عنوان بیشتر از 8 ساعت نخوابید ، اگر هم بیشتر میخوابید باید آروم آروم طی 2 هفته از میزان خوابتون کم کم بکاهید . اگر بتونید هر روز 10 دقیقه زودتر از قبل بیدار بشید آخرهفته 1 ساعت زودتر از قبل بیدار میشید .

بریم سراغ یه دسته دیگه از دانش آموزا که شبانه مطالعه میکنن و تا دیروقت بیدار میمونن . میدونی چرا ؟ احتمال بسیار زیاد این داوطلبا در طول روز وقت خودشون رو به بطالت و بی فایده گذروندن و آخر شب تازه یادشون افتاده و عذاب وجدان گرفتن که درس نخوندن و شروع به مطالعه میکنن و تا دیروقت بیدار میمونن ، این حرکت هم به نظر بنده اشتباهه میدونید چرا ؟ چون هم وقتی شما آخر شب مطالعه میکنید نمیتونید درست مطالب رو یاد بگیرید و هم صبح روز بعد با خستگی از خواب بیدار کیشید و کششی برای درس خوندن و یادگیری ندارید دیگه که ما در اصول مشاوره و روانشناسی میگیم ” بازی دو سر باخت ” .

ورزش و کنکور

شده از کسی بشنوید که ورزش کردن و حرکات نرمشی برای بدن انسان مضر هست ؟ خیر . و چه بهتر که شمایی که امسال کنکور داری برای برنامه ریزی روزانه خودت ورزش رو هم جا بدی ، خودتون هم میدونید که وقتی که ورزش میکنید شاداب تر هستید . پس حتما برای خودتون زمان مشخصی برای ورزش کردن بزارید اونم اوایل صبح که بتونه خستگی به جا مونده و کرختی رو از بدنتون دور بکنه . این هم یه پیشنهاد میتونم برای شما داشته باشم که اینه ، زمانی که شما روی صندلی نشستی و داری درس میخونی بعد از مدتی کمر و بدن و شونه هاتون خشک میشه و خسته میشید ، میتونید تمرینهای کششی و سبک رو به مدت 5 دقیقه برای خودتون بین درس خوندنتون داشته باشید و خستگی مطالعه رو از بدنتون دور میکنه .

تغذیه و کنکور

شاید این مبحث رو خیلی از آدما نادیده بگیرن اهمیتش رو ، و فقط تغذیه رو از دیدگاه سیر شدن بدن ببینن که این مورد هم اشتباه هست . برای کنکور و فعالیتهای روزانتون باید برنامه ریزی دقیق تغذیه ای داشته باشید ، ساعتهای 3 وعده غذاییتون باید مشخص باشه ، نوع غذایی که مصرف می کنید ، میزان غذایی که دارید ، میان وعده هاتون و کلی مسائل دیگه که میگم خدمتتون . شما علاوه بر 3 وعده غذاییتون که نباید پرچرب و حجیم باشه ، باید میان وعده های کم حجم و پر انرژی استفاده بکنید مثل خرما ، کشمش ، بیسکوئیتهای مقوی و هر چیزی که بتونه با حجم کم انرژی زیادی برای بدنتون داشته باشه و سریع جذب بدنتون بشه . از دمنوشهای گیاهی و طبیعی هم میتونید در زمانهای استراحت استفاده بکنید .

نکته نهایی : یه جمله ای میگم بهتون امیدوارم بتونه کمکتون بکنه ” شاید تصور کنید که وای یعنی نیم ساعت از وقتم رو برای ورزش بزارم ؟ روزی 2 ساعت وقت بزارم برای غذا خوردن و صحبت با اعضاء خانوادم ؟ اینهمه وقتمو هدر بدم ؟ باید بهتون بگم که اینا وقت هدر دادن نیست ، شما با این کارها دارید سرمایه گذاری میکنید در رشد شخصیتتون در رسیدن به هدفتون ، هم ورزش میتونه کمکتون بکنه و هم ارتباط با والدینتون . خیلیا فقط میشینن درس میخونن و سرشون تو کتابه و با فامیل و دوست و آشنا قطع رابطه میکنن که اصلا پیشنهاد نمیکنم این مدل برنامه رو ، چون انسان مجموعه ای از نیازهاست که باید در یک راستا رشد کنه “

”  به امید موفقیت و پیروزی شما در کنکور سراسری سال 1397   “

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!