تقویت اعتماد به نفس برای حضور در جامعه

یکشنبه 23 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

تقویت اعتماد به نفس برای حضور در جامعه

نوجوانی دورانی پر از ابهام و ناشناختگی است. زمانی که نه در دوران بزرگسالی و پختگی تعریف می‌شود و نه می‌توان آن را ذیل کودکی برشمرد. ره‌اورد این ابهام، آشفتگی، بی‌ثباتی، حساسیت و خجالتی بودن است. آنچه می تواند نوجوان را از این شرایط خارج کند بی‌شک افزایش اعتماد به‌نفس است و اینجاست که نقش والدین در ایجاد و رشد این شاخص اخلاقی برجسته می گردد.

باید باور داشت که رشد آگاهی و اعتماد به نفس در فردی که به تازگی در شرف ورود به جامعه بزرگسالان قرار دارد می‌تواند شخصیت اورا بنحوی شکل دهد که در تصمیماتزندگی آتی‌اش مستقل عمل کند. برایان اساس با عزمی جزمی می‌توان امروز و فردای زندگی فرزند و درنتیجه جامعه را ساخت. در این مسیر سعی می‌کنیم راه‌کارهای افزایش اعتماد به‌نفس در نوجوانان را با شما درمیان بگذاریم.

احساسات فرد در مورد اعتماد به نفسش

احساسی که هر فرد درمورد خود دارد. این جمله بهترین تعریفی است که می توان برای اعتماد به‌نفس ارائه کرد. با تامیل براین تعریف می‌توان گفت اعتماد به‌نفس متغیر تاثیرگذار نحوه‌ی عملکرد فرد در برابر دیگران است؛ نمایانگر بازتاب عملکرد فرد در برابر دیگران است؛ پارامتری تاثیرگذار در شکل گیری شخصیت فرد است و با میزان شادبودن فرد رابطه مستقیمی دارد.

براساس تعریف اشاره شده می‌توان عنوان داشت که نوجوان به کمک اعتماد به‌نفس می‌تواند با چالش‌ها، تردیدها و ابهامات پیش‌روی زندگی کنار بیاید. مسائل احساسی و فشارهایی که از دنیای همسالان، نوجوان را درگیر می‌کند و همچنین میزان سطح توقعی که فرد و دیگران از او دارندف پارامترهای موثر بر اعتماد به‌نفس نوجوان محسوب می‌شوند. طبیعی است که در چنین تعریفی، اعتماد به‌نفس نقش تعیین‌کننده‌ای در هدف گذاری زندگی آینده نوجوان بازی می‌کند. تقویت این پارامتر بهبوددهنده کیفیت گذران دوران جوانی و قدرتمندسازی ذهن است.

رشد و اعتماد به نفس

بدیهی است در ایجاد و رشد اعتماد به‌نفس، والدین بیش از هر فرد دیگری نقش دارند. حمایت والدین می‌تواند تاثیر عمیقی در شکل گیری شخصیت نوجوان داشته باشد. رفتار و گفتار والیدین نوجوتن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. احساسات حاکم فی‌مابین نوجوان و خانواده تاثیری مستقیم بر اعتماد به نفس او می گذارد. این رفتار والدین با نوجوان است که چگونگی رفتار او با دیگران را معین می کند. اگر خانواده برای فرزندشان ارزش قائل نشوند؛ به رسمیت شناخته شده او توسط جامعه، انتظاری عبث خواهد بود.

باید توجه داشت فردی که به دوره نوجوانی رسیده از دوره کودکی گذر کرده و در حال بدل شدن به یک جوان بالغ است و از این رو همچون یک فرد بزرگسال شایسته‌ی احترام است. احترام گذاشتن به نوجوان خمواره از اهمیت برخوردار است. از صحبت با لحن صدای اهانتآمیز یا تحقیرکننده با پرهیز کرد. اهمیت دادن به مشکلات و نگرانی‌های نوجوان و اجتناب از برخوردی همانند دوران کودکی، به شخصیت او پروبال خواهد داد. والدین می‌بایست در تعریف و تمجید از فرزندشان سخاوتمند باشند. تمجید از نوجوان بخاطر ویژگی‌های مورد تاییدش ، اعتماد به‌نفس او را بالابرده و مشوق تکرار رفتار مثبت او خواهد بود.

نقش سرزنش در اعتماد به نفس

سرزنش و نقد تندف اعتماد به‌نفس نوجوان را کم می‌کند. درصورت درگیری نوجوان با چیزی که خوشایند والدین نیست؛ می بایست با او به گفتگو نشست. در دایره ذهن نوجوان، انتقاد به مثابه تمسخر تلقی شده و خود را مایه سرافکندگی می‌پندارد. توجه به لحن در زمان گفتگوی نقادانه با نوجوان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که مشوق فعالیت‌های سالم مورد علاقه فرزند نوجوانشان باشند. نوجوان به‌صورت طبیعی می‌خواهد در کاری که علاقه دارد بهترین باشد. فعالیت‌های خارج از برنامه تحصیلی، موقعیت خوبی است که در آستانه ورود به دنیای بزرگسالیف موفقیت و شکست را تجربه کند. قرارگرفتن در این چالش‌ها عاملی موثر در شکل‌گیری اعتماد بنفس بوده و درکنار آن لزوم همکاری با دیگران برای رسیدن به هدف مشترک را نیز به او می‌آموزد.

نقش اطرافیان در اعتماد به نفس

بر همه ما روشن است که انتخاب دوست و کنترل روابط دوستانه فرزندان برای والدین، امری ناممکن است. در بهترین حالت، والدین می‌توانند فرزندشان را درمواردی همچون احترام در روابط و پذیرش افراد مختلف یاری نمایند. این امکان و توانایی را نباید ناچیز شمرد. آموزش همین مهارت‌های دوستی است که اعتماد به نفس نوجوان را بالا می‌برد. والدین می‌توانند در درازمدت به فریندشان، چگونگی تفکیک دوستی‌های خوب و بد از یکدیگر را بیاموزند.

رقابت یکی از ویژگی های بارز دوران نوجوانی است. رقابت در گروه همسالان در این دوران به شکلی فشرده ادامه دارد. علاوه‌براین، نوجوانی دوران آرزوها نیز هست. مدل‌ها، بازیگریان و افراد مشهور، الگوهایی هستند که نوجوان تمام دنیای خود را در رسیدن به آن‌ها می‌پندارد. شکست در راه رسیدن به این الگوها به اعتماد به نفسش لطمه می‌زند. باید با گفتگو در کنار تعامل درست به نوجوان آموخت که این موضع‌ها اهمیت و ارزش چندانی نداشته و آنچه در زندگی حائز اهمیت است رفتار مناسب، بهداشت و سلامت جسم و ذهن است.

آموزش به نوجوانان

باید به نوجوان آموخت که تمرکز خود را بر نقاط قوتش معطوف بدارد و از مقایسه او با همسالانف دوستان و حتی خواهد و برادرش و دیگر بچه های فامیل پرهیز کرد. نوجوان باید به این درک برسد که نقاط قوت افراد مختلفف متفاوت است. مره‌آورد مقایسه چیزی جز چشم‌وهم‌چشمی نیست. باید به نوجوان آموخت که تنها رقیبش خود اوستو تمرکزش بر خودش باشد. در راه پیشرفت هیچ چیز مثل رقابت با خود مثمرثمر نخواهد بود.

صبر و بالابودن آستانه‌ی تحمل، نوجوان را در برابر آزار وارد شده از سوی جامعه و دیگران مقاوم می‌سازد. آرامش و لبخند زدن در برابر مشکلات جز اصول مثبت و کارآمد زندگی است. یادگیری مدیریت و کنترل احساسات منفی به شیوه‌ی درست جز آموزه‌های واجب دوران نوجوانی است. فرد باید آموخته باشد که دیگران با تمسخر و آزار نمی توانند آسیبی به او وارد کنند و این مورد هرگز نباید اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار بدهد.

درصورتی که والدین احساس کنند که فرزندشان از کمبود اعتماد به‌نفس رنج می‌برد و این رنجش تا جایی است که فعالیت‌های درسی و روابط اجتماعی اورا تحت تاثیر قرارداده، بهتر است از جایگاه دانای کل پایین امده و از کمک و مشاوره‌ی دیگران استفاده نمایند. در قدم اول از فردی که با نوجوان رابطه‌ی خوبی دارد کمک طلبیده شود و درصورتی که نتیجه مطلوب حاصل نشد؛ رفع مشکل نیازمند استفاده از نظر یک مشاور حرفه‌ای است.

والدین این نکته را درنظر داشته بشند که به‌صورت طبیعی کوچکترین رفتار و بی‌اهمیت‌ترین صحبت‌هایشان بنحوی اعتماد به‌نفس فرزند و به‌خصوص نوجوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درصورتی که در نوجوان این اطمینان وجود داشته باشد که والدینش همیشه پشتیبان او خواهند بودف این حمایت در نقش کاتالیزور به رشد اعتماد به‌نفس او کمک کرده و درنتیجه اطمینان از وجود تکیه گاه زندگی‌اش را با اعتماد به‌نفس و قدرت بیشتری پیش می‌برد.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!