توضیحاتی کامل پیرامون شیوه های گزینش بومی گزینی استانی، ناحیه ای، قطبی و کشوری

شنبه 23 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

هرساله با اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری و نزدیک شدن به زمان انتخاب رشته، تب و تاب داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته ای مطمئن و دقیق بالا گرفته و مسائل مربوط به انتخاب رشته در صدر توجه داوطلبان و مشاوران قرار میگیره.

در این بین، یکی از موضوعاتی که از همون ابتدا داوطلبان رو با سوالاتی مواجه می کنه، نحوه پذیرش داوطلبان در موسسات آموزش عالی هست که طبق اعلام سازمان سنجش در دفترچه راهنمای انتخاب رشته، شامل پذیرش بومی گزینی به صورت استانی، ناحیه ای، قطبی و همچنین پذیرش کشوری میشه.

حالا قصد داریم هرکدوم از این مفاهیم رو به زبان ساده به شما توضیح بدیم تا دغدغه هاتون برطرف بشه:

بومی گزینی چیست؟

بومی گزینی شیوه ای نسبتا جدید در پذیرش افراده که چندسالی هست در دانشگاه های کشور اعمال میشه. بر اساس این شیوه، دانشگاه ها ملزم هستد حدود 20 درصد ظرفیت کد رشته های خودشون رو به داوطلبان آزاد (غیر بومی) اختصاص داده و مابقی ظرفیت رو که چیزی حدود 80 درصد میشه رو به داوطلبان بومی خودشون اختصاص بدن.

خب فکر می کنم تا به اینجا مشخص شد که اگر شما بومی منطقه ای باشید، شانس قبولی بسیار بیشتری برای قبولی در دانشگاه های اون منطقه خواهید داشت. پس یک سوال که احتمالا تاحالا در ذهنتون مطرح شده این هستش که شما بومی چه مکان هایی محسوب میشید. جواب این سوالتون رو خواهیم داد؛ اما قبل از اون باید به تقسیم بندی های بسیار مهم بومی گزینی (که اغلب نادیده گرفته میشه!) اشاره کنیم:

 • بومی گزینی استانی :

اون 80 درصد و 20 درصد رو که به خاطر دارید؟ منظور اینه که مثلا در رشته ای که پذیرش بومی گزینی استانی داره، دانشگاه ها 80 درصد داوطلبان بومی استانی و 20 درصد داوطلبان غیر بومی (آزاد) رو پذیرش میکنن.

مثال : شما اهل شهر رفسنجان و در نتیجه بومی استان کرمان هستین. در نتیجه شما در رشته هایی که پذیرش بومی گزینی استانی دارن، در دانشگاه های استان کرمان شانس بالایی برای قبولی دارید و در دانشگاه های استان های دیگه شانستون به نسبت کمتر هست. چراکه دانشگاه های استان کرمان 80 درصد داوطلبان بومی استان کرمان و 20 درصد داوطلبان آزاد رو جذب می کنن و در حالی که دانشگاه های سایر استان ها همین وضعیت رو به صورت برعکس برای شما قائل میشن.

لازم به ذکره که اکثریت رشته های دبیری و همینطور کاردانی پذیرش بومی گزینی استانی دارن.

 • بومی گزینی ناحیه ای :

یک شیوه پذیرش بسیار پراهمیت! چرا که اکثریت رشته های پرطرفدار در گروه های مختلف آزمایشی، مئل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، حقوق و… از طریق همین روش افراد را پذیرش میکنن.

خوب طرز کار پذیرش در این شیوه چیه؟

پذیرش در این روش هم درست مثل پذیرش در روش بومی گزینی استانی هست! یعنی همون 80 درصدی که مخصوص داوطلبان بومی هست و 20 درصدی که مخصوص داوطلبان غیر بومیه. و اما یک تفاوت مهم هم وجود داره! اون هم گستره دانشگاه هایی هست که شما را بومی خودشون حساب می کنن. یعنی اگر در بومی گزینی استانی، شمای رفسنجانی فقط در قبال دانشگاه های استان کرمان بومی به حساب میومدید، در بومی گزینی ناحیه ای علاوه بر استان کرمان، بومی استان سیستان و بلوچستان هم به حساب اومده و همونقدر که شانس قبولی در دانشگاه های استان کرمان رو دارید، در دانشگاه های استان سیستان و بلوچستان هم شانس دارید؛ چرا که این دو استان به همراه هم یک ناحیه رو تشکیل میدن.

خوب! حالا چه استان هایی هم ناحیه هم هستن؟

در این مورد باید به دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش مراجعه کنید، اما برای سهولت کار شما، ما اون ها رو یک جا برای شما آماده کردیم:

ناحیه یک (1) : البرز، تهران، زنجان، سمنان،قزوین، قم، مرکزی

ناحیه دو (2) : آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل

ناحیه سه (3) : اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد

ناحیه چهار (4) : سیستان و بلوچستان و کرمان

ناحیه پنج (5) : بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان

ناحیه شش (6) : کردستان، کرمانشاه، همدان

ناحیه هفت (7) : ایلام، خوزستان، لرستان

ناحیه هشت (8) : خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی

ناحیه نه (9) : گلستان، گیلان، مازندران

مثال : باتوجه به مکانیزم پذیرشی که در بالا توضیح دادیم و باتوجه به نواحی نه گانه ذکر شده، یک فرد به طور مثال بوشهری، علاوه بر دانشگاه های بوشهر، شانس قبولی بسیار بیشتری در دانشگاه های استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان داره نسبت به دانشگاه های دیگر استان ها داره؛  در بقیه نواحی هم به همین صورت عمل میشه.

 • بومی گزینی قطبی :

این شیوه پذیرش هم به مانند دو شیوه قبلی با نسبت 80 به 20 میل به جذب داوطلبان بومی خودش داره. با این تفاوت که دایره استان های هم قطب از استانی و ناحیه ای بیشتر میشه. در این قسمت هم استان های هم قطب رو براتون آوردیم:

قطب یک (1) : البرز، تهران، زنجان، سمنان، قم، قزوین، مرکزی، گلستان، گیلان، مازندران

قطب دو (2) : خراسان جنوبی ، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان

قطب سه (3) : آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، کردستان، کرمانشاه

قطب چهار (4) : اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، یزد، لرستان، خوزستان

قطب پنج (5) : فارس، بوشهر، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد،

مثال : شما به عنوان یک داوطلب اهل شهر همدان، در رشته هایی با شیوه گزینش بومی گزینی قطبی، علاوه بر دانشگاه های استان همدان، شانس قبولی بیشتری در دانشگاه های استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، کردستان و کرمانشاه دارید. این این ویژگی در مورد داوطلبان سایر قطب ها نیز صدق می کنه.

رشته هایی مثل مهندسی برق، دامپزشکی، روانشناسی و… پذیرشی به این صورت دارن.

 • کشوری :

شیوه پذیرش در برخی از رشته هایی که کم طرفدارترند، به این صورت هست. در این روش بومی گزینی مطرح نبوده و داوطلبان صرفا براساس نمره کسب شده در آزمون سراسری گزینش می شوند. البته براساس جمعیت افراد شرکت کننده در آزمون سراسری در مناطق مختلف ( مناطق 3،2،1) سهمیه هایی برای پذیرش در نظر گرفته شده تا حقی اجحاف نشود.

مثال : در رشته هایی که پذیرششان بدین صورت است، قبولی یک فرد مشهدی با فردی شیرازی در هیچ دانشگاهی تفاوتی نداشته و صرفا براساس نمره کسب شده در آزمون سراسری گزینش صورت میگیرد.

امیدواریم در این مطلب تونسته باشیم نگرانی های شما رو در رابطه با انواع طرق پذیرش در دانشگاه های کشورمون برطرف کرده باشیم.

مشاهده برچسب ها
 • mmm گفت:

  سلام
  اینکه مثلا پزشکی یه استان تا 1500 هست بعد میزنه بومی 2500قبولی چیه؟همون تعدیه؟مرسی

  1. مهندس اسلامی مهندس اسلامی گفت:

   سلام
   از اونجایی که رشته های تعهدی هم فقط بومی گزینی هستند بله می تونه تعهدی هم باشه
   اما در کل باید بدونید که اگر شما بومی یه منطقه ای باشید که دانشگاه مورد نظر در اون بوم قرار داشته باشه با رتبه بدتری نسبت به بقیه دانش آموزان می تونید در اون دانشگاه قبول بشید

 • ملیکا گفت:

  سلام
  خسته نباشید ببخشید من سال دومم رو کیش یعنی منطقه 3 زندگی کردم اما سوم و چهارم تهران بودم اما شنیده ام اگر 3 سال اخر تحصیل در 1 مکان درس نخوانده باشیم محل تولد به عنوان منطقه من حساب میشود ، من در شاهرود به دنبا اومدم یعنی من الان شاهرود حساب میشم یا تهران

  1. مهندس امیر مهدی اسلامی مهندس امیر مهدی اسلامی گفت:

   سلام
   بله طبق گفته دفترچه برای شما به همین صورت در نظر گرفته خواهد شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!