تکنیکهای عملی مدیتیشن و ریلکسیشن

شنبه 15 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

تکنیکهای عملی مدیتیشن و ریلکسیشن

حتما بار ها درباره مدیتیشن و فواید ان خوانده اید و همیشه پیش خود فکر میکردید که باید چهارزانو بنشینید و دست هایتنان ر قلاب کنید . خیلی از ما تصور می کنیم که مدیتیشن همان یوگا است . در این مقاله سعی شده با این تفاوت و همچنین با تمام زوایای مدیتیشن اشاره شود .

صدا

در مدیتیشن مهم ترین اصل تمرکز است . عده ای برای اینکه متمرکز شوند از صدا استفاده می کنند . نوع خاصی از صدا ها و عبارت ها وجود دارد که به ان مانترا می گویند . مانترا از دو بخش مان : فکر کردن و ترا : وسیله تشکیل شده است . هر کسی مانترا خاص خود را دارد و معمولا مربی شما باید مانترا خاص شما را در اختیارتان قرار دهد . ما باید مانترا را در طول مدیتیش تکرار کنیم که به این عمل جاپا گفته می شود .

تصاویر ذهنی

یکی از کار هایی دیگر که در راستای مدیتیشن باید انجام داد تصویر سازی دهنی می باشد .که متاسفانه افراد تازه کار به ان توجه نمی کنند . در گذشته باید تصور خدایگانی که به تو ارامیش می داد را در ذهن مجسم می کردید ولی  امروزه می توان از هر جسم یا شی استفاده کرد . استفاده از پدیده های طبیعی همچون اقیانوس بیشتر مرسوم است .

خیره شدن

یکی دیگر از راه های تصویری مدیتیشن خیره شدن است . شما می تواند برای اینکه به تمرکز برسید به یک تصویر یا جسم خیره شود . معمولا کاراموزان به شمع یا گلدان و یا مجسمه خاصی خیره می شوند . ولی باید بدانید که انتخاب های شما نامحدود است . در هنگام خیره شدن باید چشمان خود را کمی ببندید تا تصویر کمی تار  و مات شود .

نفس کشیدن

یکی دیگر از تکنیک های مدیتیشن تنفس است . در این تکنیک باید با صدای تنفس خود گوش فرا دهد و تمامی نفس های خود را بشمارد . شما باید عمیق نفس بکشید و نفس خود را حس کنید . درک کنید که نفس از کجا اغاز می شود چه مسیر هایی را طی می کند . وقتی دم شنا از نای به سمت دهان می اید باید حرکت ان را حس کنید و به تک تک لحضاتش گوش فرا دهید . به این تکنیک ویپاسانا می گویند که به معنی نگاه ژرف می باشد .

وضعیت های بدنی مدیتیشن

نشستن

البته که شما می توانید در هر وضعیتی به مدیتیشن بپردازید ولی ، حالت نشسته از بقیه حالت ها بیشتر توضیه شده است و نشستن به صورت 4 زانو اساسی ترین نوع حالت نشسته است . افرادی که از انعطاف بدنی بیشتر برخوردار هستند می توانند از روش نشسته نیلوفر ابی یا لوتوس استفاده کنند .

حتی می توان بر روی صندلی هم نشت . نشستن بر روی صندلی نه تاثیر کم تری دارد و نه از معنویت کمتری برخوردار است . بلکه بهترنی راه برای تازه کار ها هم محسوب می شود . دقت داشته باشید که وقتی می نشینید باید ستون کمرات خود را صاف نگاه دارید . بعضی هم نشتن روی دوزانه به سبک ژاپنی ها را ترجیح می دهند . این افراد می توانند برای راحتی از بالشتک و زیرانداز استفاده کنند.

در حال حرکت

این نوع از مدیتیشن در نوع خود بسیار جالب و چالشی است . در این نوع مدیتیشن هر قدمی که بر می داریم می شود نقطه تمرکز ما . پس برای تمرکز باید فقط برای قدم ها متفکر شویم و مسیر و مقضد نباید برای ما مهم باشد بلکه تصادفی باشد . شما می توانید در هر مکانی که به ان علاقه دارید ان کار را انجام دهید از کنار ساحل گرفته یا پارک ولی دقت کنید که مقصد برایتان مهم نباشد .

ایستاده

مهم ترین مزیت این روش به روش های دیگر در این است که علاوه بر رسیدن به هدف های اصلی مدیتیشن یعنی تمرکز و ارامش ، قدرت فیزیکی شما نیز افزایش می یابد . در این روش باید پا ها  را به اندازه عرض شانه باز کنید و زانو های خود را شل کنید .

درازکشیده

این روش را بیشتر به ریلکسیشن مربوط می دانند ولی در مدیتیشن هم میتوان از ان استفاده کرد. در این روش به کمر دراز کشیده و دست های  خود را به صورت مثبت باز کنید . کف دست ها به سوی بالا باشد و پا ها هم از حالت موازی درامده باشد . در این روش بهتر است که چشمان باز باشد تا از خوابیدن جلوگیری شود .

فواید مدیتیشن

از فواید مدیتیشن می توان به کاهش تعریق ، کاهش کواد زائد در سوخت ساز ، کاهش تنفس ، فشار خون پایین و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد ولی مهم ترین فایده ان تاثیرات مثبت روانی در روح و بدن ادمی است .

چگونه مدیتیشن کنیم ؟

بهترین کار این است که هروز وقتی را به این کار اختصاص دهیم . مهم است که بهترین وقت در طول روز را به مدیتیشن اختصاص دهیم و ابتدا ساعت جلسات کوتاه باشد .

مکان و زمان تمرین

باید در مکانی تمرین کنیم که کمترین انرژِ های منفی در ان باشند و شدیدا ارام و ساکت باشند . و باید زمانی در طول روز این کار را انجام دهیم که بدن در پویا ترین حالت ممکن خود باشد . استادان یوگا صبح زود را بهترین تیم می دانند .

وضعیت بدنی

بسته به هر نوع وضعیتی که انتخاب کرده اید : نشسته ایستاده در حال حرکت یا درازکشیده ، به توضیه هایی که در بالا ذکر شده عمل کنید .

روش کار

باید نقطه تمرکز خود را پیدا کنید . عده ای شاید از مانترا استفاده کنند و با تکرار کردن مانترای خود متمرکز شوند . شاید عده ای از روش تصویر سازی ذهنی استفاده کنند . یا حتی شاید تعداد نفس های خود را بشمارند و هر روش که انتخاب می کنید باید دقت کنید که نباید ان را در طول جلسه تغییر دهید . باید بدن خود را به یک روش عادت دهید تا زود تر به نتیجه برسید . اگر در طول تمرین تمرکز خود را از دست دادی عصبانی نشوید چون امری طبیعی است . فقط به نکته تمرکز خود برگردید .

نتیجه گیری

مکن است در ابتدا مدیتیشن در شما احساس ناخوشایند ایجاد کند . مثلا شاید نشستن طولانی باعث سود پای شما به خواب رود . یا شاید در دفعه اول چنان احساس خوبی داشته باشید که در دفعات بعد فقط حسرت ان حس را بخورید . دقت کنید که مدیتیشن در راستای ارامش مشا است . پس اگر باعث ش.ود در شما استرس ایجاد کند حتما یک جای کار می لنگد . اگر وضعیت بدنی شما برای شما درسرساز است ان را عوض کنید . و اگر همچنان مشکل دارید بهتر است به استادان مدیتیشن مراجعه کنید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!