تکنیکهای متمرکز کردن حواس

یکشنبه 2 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

تکنیکهای متمرکز کردن حواس

تمرکز را روش خاص  تعریف کرده اند, که از طریق آن می توانیم ذهنمان را به روشی خاص برای دست یابی به اهدفمان عادت دهیم. از طریق تمرکز بر خواسته ها و اهدافمان ، و دوری از توجه به حواشی و مسائل بی اهمیت می توانیم از هدر رفت تلاش و انرژی خود جلوگیری کرده ؛ آن را در راه رسید به موضع مطلوبمان صرف کنیم. تمر کز کردن روشی است که نیاز به تمرین بسیار دارد. از طریق روش های تمرین ذهنی و جلوگیری از حواس پرتی روی موضوعات مختلف ؛ می توانیم در کسب مهارت در این حوزه ؛ موفق باشیم . تمرکز کردن روی اهداف و موضوعات خود ، افزون بر تسهیل در دسترسی به اهداف مزایای دیگر ی هم دارد که عبارتند از :

  • انسان های متمرکز کم تر عصبی می شوند.
  • از پراکندگی اهداف و اغتشاش ذهنی می کاهد.
  • داشتن تمرکز از سوگیری منفی نسبت به دیگران خواهد کاست.

هدف از داشتن تمرکز آن است که بتوانیم با حداقل تلاش و دغدغه های ذهنی ، به اهداف مورد نظر خود ؛ چه در زمینه ی فردی و چه در زمینه  ی اجتماعی دست بیابیم. داشتن ذهن مشوش که قادر به اخذ تصمیم درست در مواقع ضروی نیست ؛ افزون بر مضرات مختلف در بزنگاه های زندگی ؛ روی تندرستی و سلامت روان هم اثر منفی خواهد اشت.

از طریق فراگیری روش های کسب تمرکز ؛ می توان بر میزان آرامش ذهنی افزود . استفاده از تمرکز حواس در انجام کارها ؛ موجب می شود بتوان از تمام قوای روحی و جسمی در کسب هدف استفاده کرد. داشتن انرژی مضاعف در انجام کارها را می توان با روش های تمرکز حواس تامین کرد . جهت کسب تمرکز حواس ، هر فردی می تواند از روش منحصر به فرد خویش استفاده کند. به این شکل نمی توان روش مشابه و واحدی برای تمام انسان ها در راه تمرکز حواس تجویز کرد. اما آنچه ضروری است به آن توجه شود ؛ این نکته است که در تمامی روش های کسب تمرکز حواس ؛ تمرین در اکتساب توجه و تمرکز کافی ؛ حرف اول را می زند.تمرین در این معنی ؛ به معنی تکرار مداوم در انجام کارها با شیوه ای متمرکز است.

با استفاده از تمرکز حواس روی موضوعات مختلف ؛ می توانیم رفته رفته شاهد تغییرات روزمره ی ناشی از آن؛ در زندگی روزمره ی خود هم باشیم. به عنوان مثال از طریق روش های مختلف نظیر یوگا, و یا حالت های مختلف نشستن و تمرکز روی موضوعی خاص ؛ مثلا افزایش مهربانی نسبت به فرزندان ؛ میتوانیم از طریق مداومت روی این روش های ذکر شده ؛ به هدف نهایی خود که همانا افزایش حس مهربانی است ؛ دست بیابیم. البته باید توجه داشت ؛ این تغییرات تدریجی است .

از جمله راه های متداول ذکر شده برای افزایش تمرکز حواس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنار آمدن با تغییرت مختلف در زندگی از طریق تمر کز: یعنی برای آنکه بتوانیم انعطاف و تطابق بیشتری با تغییرات مختلف در زندگی داشته باشیم ؛ از روش های ذهنی استفاده کنیم. به نوان مثال در ذهن خود راجع به اینکه مایل هستیم در این تغییر چه رفتار مثبتی داشته باشیم بیاندیشیم .به این شکل سعی در انجام کارهایی برای رسیده به هدف مربوطه خواهیم داشت.
  • حذف محرکات ناراحت کننده از ذهن: یعنی تمام موقعیت ها و موضوعاتی را که در ذهن ایجاد هرج و مرج و نا آرامی می کند کنار گذاشته و صرفا تلاش در به دست آوردن آرامش ذهنی داشته باشیم. عده ای گمان می کنند داشتن محیط ساکت ؛ و عدم تفکر در خصوص موضوعات مختلف به معنی تمرکز است؛ این غلط ترین تعریف ممکن از داشتن تمرکز حواس است. تمرکز حوس ؛ یعنی نادیده گرفتن موقعیت هایی که بر ای فرد ایجاد اغتشاش می کنند. به این ترتیب فرد می تواند در زمینه ی موضوع دلخواه خود ؛ با فراغ بال بیاندیشد.
  • فراهم بودن شرایط مناسب برای تمرکز : منظور از این مورد داشتن شرایط ایده آل و آرمانی نظیر اتاق خاص و فضایی با عود معطر شده نیست. بلکه داشتن فضایی پاک و منظم دور از هر گونه به هم ریختگی فیزیکی ؛ برای آغاز روند تمرکز کردن کافی است. زمان مناسب برای تمرکز , مکان شایسته ؛ و مدت زمان مورد نیاز همگی از جمله عوامل و شرایطی هستند که از فردی به فرد دیگر متفاوتند. با دارا بودن محیطی که از حداقل موارد ذکر شده بهره مند باشد هم می توان ؛ به تمرکز کافی دست یافت.
  • نوشتن افکار مزاحم روی کاغذ: با این کار می توان کم کم از موضوعات و مواردی که درگیری ذهنی مضاعف ایجاد کرده اند آگاه شد. نوشتن روی کاغذ باعث کم رنگ شدن آن ها در ذهن می شود و راه را برای تمرکز حواس باز می گذارد.
  • عدم تمرکز هنگام مطالعه را می توان ناشی از خستگی هم قلمداد کرد, برخی توصیه کردند دانش آموزان از طریق تغییر مطلب درسی خود به درس دیگر می توان از این عدم تمرکز حین مطالعه کاسته وبر کیفیت زمان مطالعه ی خود بیافزایند.
  • برای افزایش تمرکز حین مطالعه می توان از تکنیک دقیق خوانی استفاده کرد. خواندن موضوعات به شکل سطحی ؛ بر حواس پرتی ذهنی دامن خواهد زد. بهتر است در زمان مطالعه ؛ روی موضوع مورد مطالعه به دقت متمرکز شد؛ تا ارتباط این موضوع را با موضوعات دیگر به خوبی دریافت .
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!