جملاتی که نباید به همسرمان بگوییم

چهارشنبه 22 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

جملاتی که نباید به همسرمان بگوییم

در آغاز زندگی مشترک ؛ به دلیل تازه بودن شکل گیری روابط و وجود شور و شوق فراوان در میان زن وشوهر؛ روابط صمیمی میان زوجین برقرار است. اما به مرور که بر عمر رابطه  ی زناشویی افزوده شده و میزان ناملایمات در زندگی هم افزایش می یابد؛ زمینه  برای از میان رفتن عشق روزهای نخست هم فراهم می شود. در این جاست که زن و مرد می توانند با پروراندن مهارت های همسرداری در خود ؛ زمینه ی سازش و تدوام عشق را در زندگی مشترکشان فراهم بیاروند.

بدون شک یکی از عوامل در دوام زندگی زناشویی ؛ توانایی برقراری ارتباط کلامی صحیح با همسر است. هم مرد و هم زن باید بتوانند از جملات درست برای بیان منظور خود استفاده کنند تا راه را برای بروز سوئ تفاهمات ببندند. از طریق فراگیری نکات مهم در برقراری ارتباط و هم چنین آگاهی به صفات و ویژگی های شخصی همسر می توان ؛ به این مهم دست یافت.

مردان مایل هستند در نظر همسر خود توانمند جلوه کنند. هر مردی دوست دارد تمام توجه همسرش به وی معطوف باشد. این ها بخشی از صفات مشترک در میان مردان هستند که آگاهی از آنها می تواند در جلوگیری از بروز اختلافات موثر باشد.

برخی از جملاتی که مردان در برقراری ارتباط با همسر خود باید از بیان آن ها اجتناب کنند عبارتند از :

  • خیلی حساس هستی. این جمله با وجود زن که سرشار از احساس است تناقض داشته و باعث برهم خوردن معادلات ذهنی همسر شما در مورد خودش خواهد شد. احساس اینکه دیگر شبیه بقیه زنان نیست و دارای تفاوت های فاحش و آزاردهنده نسبت به سایرین است ، به مرور زمان از میزان عشق و علاقه ی وی به زندگی مشترک ؛ خواهد کاست.
  • گریه نکن. بیان این جمله از طرف شوهر ، برای زن بار منفی بسیار زیادی به همراه دارد. زن با گمان اینکه مرد نسبت به احساس غم و اندوه او بی تفاوت است دارای سوء تفاهماتی در ذهن خود خواهد شد؛ که پاسخ معقولی برای آن نمی یابد. برخی از مردان با دیدن اشک و گریه ی همسر ، گاه واکنش نامطلوبی نشان داده و عبارات منفی دیگری هم در این رابطه به کار می برند که زمینه را برای بروز اختلافات و ناراحتی های عمیق در ذهن زن فراهم می آورد.
  • شبیه مادرت هستی. با بیان این جمله در آن واحد هم به مادر همسر خود و هم به همسر خود توهین کرده اید. اگر قصد بیان ناراحتی و دلخوری خود را از همسرتان دارید ؛ بهتر است با کنترل خود و انتخاب جملات مناسب صرفا وی را مخاطب جملات خویش قرار دهید. با بیان جملاتی در مورد خانواده ی همسرتان ؛ راه را برای گله گشایی و حرف های بی ارزش در زندگی مشترک باز خواهید کرد. این موضوعات به ظاهر ساده ؛ به مشکلات بزرگ تبدیل خواهند شد.
  • باید این طور باشی؛ اگر نمی خواهی برو. این جمله و جملات مشابه آن ؛ مفهومی غیر از عدم علاقه را منتقل نمی کند. عدم علاقه به زندگی مشترک و دوام آن در این جمله ؛ دلسردی در همسر را ایجاد خواهد کرد. اگر قصد دارید راجع به موضوعی که برای تان مهم است سخن بگویید به جای این عبارت می توان جملات بهتری را انتخاب کنید. مثلا هنگامی که راجع به نحوه ی مهانداری به توافق هایی رسیده اید اما در بدو ورود مهمانان اتفاقی افتاده که مطابق توافقات نبوده ؛ بهتر است علت را جویا شوید . به این ترتیب می توانید به جای عصبانیت و کاربرد عبارات نارحت کننده ؛ از دلیل امر واقع شده ؛ مطلع گشته و رفتار مناسب تری داشته باشید.

زنان هم می توانند از نقاط ضعف همسران خود آگاه شده و از کاربرد عبارتی که ناراحتی همسران را در پی خواهد داشت؛ اجتناب کنند. اهم این جملات عبارتند از :

  • مقایسه کردن همسر خود با سایر مردان . مردان دوست دارند در نظر همسر خود ؛ زیبا و توانمند جلوه کنند. مردان از مقایسه شدن بیزار هستند . به خصوص اگر معیار مقایسه شوهر خواهر شما یا حتی بردار خود او باشد. کاربرد عباراتی مثل بردارت برای همسرش ارزش قائل است، برای او خرید می کند و … در این رابطه مخل رابطه ی سالم شما با همسرتان خواهد بود.
  • عدم تمایل به همکاری با شوهر. زنانی که مستقل بوده و تمامی کارها را به تنهایی انجام می دهند؛ از نظر شوهرانشان چندان مقبول نیستند. مردان دوست دارند ؛ همسرانشان در انجام کارها نیاز به حمایت و کمک از جانب آنها داشته باشند. روح حمایتگر و مراقب در مردان است که چنین ویژگی های رفتاری را برای آن ها ایجاد کرده است. حتی زنانی که شاغل هستند هم باید به این نکته توجه کنند که صرف داشتن درآمد را به عنوان منبع قدرت و استقلال تلقی نکنند. زیرا این امر نارحتی هایی را برای مردان و نوع نگرش آن ها به همسرانشان ایجاد خواهد کرد.
  • از زندگی با تو خسته شدم. با این جمله شوهر شما گمان خواهد کرد شما از او و شرایط زندگی مشترکتان خسته شده و تمایلی به داشتن رابطه ی گرم و صمیم با وی نخواهید داشت. فارغ از این نکته ؛ آنها باور می کنند در تمام سال های و ماه های زندگی مشترکتان ؛ عمیقا از کنار هم بودن لذت نبرده اید.
  • برای زندگی چه کاری کردی. این جمله ی سوالی ؛ به سخره گرفتن تمام زحماتی است که همسر شما در طول زندگی مشترک متحمل شده است. یقینا زندگی مشترک امری است که هر دو طرف موظف به پذیرش مسئولیت های مختلف هستند. اما این سوال تمام کارهای خرد و کلان شوهرتان را زیر سوال برده و گلایه مندی از عدم تحرک و کوشش وی را مطرح می کند. مردان با شنیدن این جمله ؛ بسیار کلی موضو ع را بررسی می کنند. آنها اینگونه تحلیل خواهند کرد که ؛ ” هنگامی که کارهایم ختلف و تلاش های من را برای زندگی نمی بیند؛ پس لزومی به انجام آن کارها نیست”.
  • بچه همیشه از تو کارهای غلط رو یاد می گیرد. بعد از فرزند دار شدن مادران حساسیت زیادی روی فرزند خود دارند. برخی زنان پا را فراتر گذاشته و روی رفتار و برخورد پدر با فرزند هم اعمال نفوذ می کنند. با این کار مرد گمان خواهد کرد ، بعد از تولد فرزند ؛ عشق و علاقه ی قبل را نسبت به او ندارید . در نتیجه فاصله میان شما و همسرتان افزایش خواهد یافت.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!