به دست آوردن عزت نفس پس از جدایی

دوشنبه 24 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

به دست آوردن عزت نفس پس از جدایی

در اینکه طلاق بخودی خود برای زوجینی دردناک است تردیدی وجود ندارد اما آنچه که به‌عنوان یک پیامد اصلی برای اغلب زوج‌هایی که در این ورطه قرار می‌گیرند تاثیرگذار است؛ افت عزت نفس است. در این مطلب کوشیده‌ایم به بیان راهکارها و روش‌هایی بپردازیم که رعایت آن‌ها می‌تواند کسی را که به هر دلیلی به جدایی تن داده است را در طول یک مسیر سخت و دشوار، برای حفظ احساس خودارزشمندی و تقویت روحیه خود یاری نماید.

کسی که مجبور شده است به جدایی تن دهد نباید آن را در ذهن خود به‌عنوان یک شکست بپندارد. مطالعه آمار طلاق حاکی از این مطلب است که افراد یکه بنحوی پایان تلخ را انتخابی بهتر از یک تلخی بی‌پایان دانسته‌اند کم نبوده و شاید اتخاذ همچین تصمیم بیانگر شجاعت فرد نیز باشد. جدایی را به‌عنوان شکستی غیرقابل جبران نه بلکه به انگاره‌ی مرحله گذاری در زندگی باید نگریست. دورانی سرشار از تجربه که بکارگیری آن در ادامه زندگی می‌تواند موفقیت‌های بیشماری را برای انسان به همراه داشته باشد.

زوایای زندگی زناشویی

در هر زندگی زناشویی به‌طور حتم زاویه‌های مثبتی و خاطراتی خوبی نیز وجود دارد. فراموش کردن و چشمپوشی از این اتفاقات مثبت ویادآوری خاطرات تلخ ره‌غوردی جز افسوس و ایجاد احساسات ناخوشایند بهمراه نخواهد داشت و ادامه این روند قطعا احساس سرخوردگی و دلزدگی از ادامه زندگی را به همراه داشته و حتی خطر فروپاشی درونی را نیز برای فرد ایجاد خواهد کرد. در شرایط پس از جدایی دت به گریبان شدن با این دست مشکلات جدید اصلا چیز خوبی نیست.پس برای پشگیری از افتادن در این ورطه، خوبی‌های زندگی مشترکتان را فراموش نکنید.

تابع احساسات شدن و عمل کردن براساس آنچه که احساس حکم می‌کند در بهترین حالت به‌عنوان یک مسکن عمل کرده و آرامشی کوتاه مدت را به ارمغان خواهد داشت. خشم پس از جدایی امری کاملا طبعی و بدیهی است اما ارسال پیام‌های اهانت‌آمیز و ادامه جدال‌ها و مشاجره‌‌ها بعد از جدایی نه تنها فایده‌ای برای هیچ‌کدام از طرفین دعوا نداشته بلکه در درازمدت تاثیرات مخربی بهمراه خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم بجای پیگیری این روند، با سرلوحه قراردادن ارزش‌ها و در نظرگرفتن منافع فرزندان براساس اهداف بلندمدتی که برای خود تعیین کرده‌اید گام بردارید.

این نکته را بخاطر داشته باشید که زندگی پر از چالش و درگیری شما به زندگی فرزندانتان آسیب وارد می‌کرده است و ادامه آن روند برای کودکانی که تازه در مرحله شکل‌گیری شخصیت قراردارند اصلا مناسب نیست. پس جدایی در این شرایط نه‌تنها برای فرزندان زوجینی با این شرایط با وارد آمدن آسیب غیرقابل جبران همراه نیست بلکه بخودی خود می‌تواند مانع از واردشدن آسیب بیشتر به فرزندان شده و تعریف جدیدی از زندگی را پیش روی آن‌ها قراردهد. اما آنچه در این شرایط اهمیتی بسزا پیدا می‌کند نحوه وچگونگی انجام این جدایی است؛ چراکه روحیه فرزندان را بشدت متاثر از خود کرده و به عنوان آخرین خاطره از زندگی زناشویی پدرومادر همواره ان را بخاطر خواهند داشت.

احترام متقابل

بدگویی از طرف مقابل پیش روی فرزندان به هیچ وجه کار درستی نیست. باید بخاطر داشته باشید اولین کسی که او را شایسته زندگی مشترک یافته است خود شما بوده‌اید. پس هر نسبت مخربی که در مقابل فرزندتان برای همسر سابقتان بکار برید در درجه اول در ذهن فرزندتان دیدگاهی نسبت به خودتان ایجاد کرده‌اید. حتی درصورتی که همسرتان پدر یا مادر خوبی برای فرزندش نبوده باز هم مراقب کلماتی که در وصف او بکار می‌برید باشید. اینکه از او به‌عنوان بزرگتر فرزندتان و با رعایت احترام یاد کنید در درجه اول عزت نفس خود و در طول آن سلامت روحی و روانی فرزندتان را مورد مراقبت قرار داده‌اید. همیشه این نکته را مدنظر قرار دهید که بخشی از بهترین سال‌های زندگی خود را کنار همسر سابقتان گذرانده‌اید. توهین و بی‌احترامی نسبت به او بخصوص در پیشگاه فرزند مشترکتان تحت هیچ شرایطی نتیجه خوبی از هیچ جنبه‌ای نخواهد داشت.

باید بخاطر داشت که پس از جدایی و متارکه همچنان زندگی جاری است و در جریان این زندگی شما به عنوان یک انسان همچنان شایسته بهترین بودن و برخورداری از بهترین‌هایید. با این دیدگاه برای خودتان اهمیت قائل شوید. به جسم و روحتان ارزش بدهید. سعی کنید اهدافی را برای خودتان ترسیم و با نوشتن آن‌ها مرتبا آن‌ها را بخود یادآوری کرده و برای رسیدن به آن‌ها برنامه داشته باشید. اگر در زمان زندگی مشنرک از وضعیت آمادگی جسمانی و ظاهر خود راضی نبوده‌اید؛ در این دوره که وقت آزادتری نسبت به گذشته پیدا کرده‌اید شروع کنید. اگر هم عادت به ورزش و سرگرمی داشته‌اید  تلاش کنید همین روند را با قدرت بیشتری ادامه دهید. ورزش از همه جوانب به عنوان ابزاری کمکی برای برخورداری از احساسات بهتر یاری‌گر شما خواهد بود. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب در کنار ورزش و سرگرمی‌های سالم می‌تواند هم به لحاظ ظاهری و هم با ترشح هورمون‌های اعتماد بنفس، عزت نس شما را ارتقا بخشیده و کیفیت خلق و خوی شما بهتر از قبل نماید.

اتفاقات پس از جدایی

این احتمال وجود دارد که پس از جدایی به زوجین احساس بی‌ارزش و دوست‌نداشتنی بودن دست بدهد. در این شرایط قطعا نیاز است تا از مشاورین زبده و کارآزموده کمک گرفته شود. عضویت در گروه های حمایتی و مشارکت در امور مدنی و اجتماعی وش رکت در پروه‌های همسالان می‌تواند بخشی از اروحیه و عذت نفس ازدست رفته را بازیابی کند. مصاحبت با مشاوری دلسوز و مهربان در مورد شرایط ازدواج و آنچه که در طول مدت زندگی مشترک و در مرجله جدایی بر شما گذشته است می‌تواند به بهبود حال روحی و روانی فرد آسیب‌دیده کمک شایانی نماید. باید دقت داشت که شرایط ناشی از حاکم شدن سایه تاریک احساس گناه، شرم یا احساس بی‌ارزش بودن می‌تواند باعث تلف شدن فرصت‌هایی شود که استفاده از آن‌ها در زندگی موقعیت رشد و پیشرفت را فراهم خواهد کرد. باید این این باور را در خود پرورش داد که زندگی پس از جدایی و متارکه همچنان ادامه داشته و استفاده درست از موقعیت‌هایی که در این دوران بوجود می آید می‌تواند شرایطی را فراهم نماید که انسان بنحوی در جاده موفقیت قرار بگیرد که در ادامه زندگی، جدایی تنها نقطه‌ای از یک شکست و در جایگاه خاطره و تجربه تعریف شود. چه بسیارند انسان‌هایی که مسیر  موفقیت خود را پس از جدایی آغاز کرده‌اند.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!