دلایل اصلی مشکلات انجام تکالیف در کودکان

یکشنبه 23 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

دلایل اصلی مشکلات انجام تکالیف در کودکان

یکی از زجراور ترین قسمت های مدرسه برای کودکان انجام تکالیف است . زیرا درد سنی هستند که اصلا علاقه ای به یک گوشه نشستن و تکلیف انجام دادن ندارند و حتی اهمیت ان را هم نمی دانند . خود ما هم زمان کودکی چنین رفتاری داشته ایم و به مراتب سعی می کردیم از زیر بار مشق نوشتن در برویم . همه ما در حین مشق نوشتن چند خطی را جا می انداختیم . و از حق نگذریم دنیای امروزه برای کودکان جذابیت های بیشتری دارد تا زمان ما پس ، برای انها نوشتن تکالیف به شدت سخت تر از زمان ما است . در زمان ما سواد فرهنگی والدین نیز کمتر بود و کودک باید تمام کار های مدرسه را خودش انجام می داد . حداکثر کمک والدین به بچه شاید گفتن دیکته بود . که خسبی از پدر و مادر ها هم سواد گفتن این کار را نداشتند . در این مقاله سعی شده به نکاتی اشاره شود که کودکان راحت تر تکالیف خود را انجام دهد .

اجازه بدهید کودک نفس بکشد

وقتی ما بچه بودیم به محظ اینکه از مدرسه بر می گشتیم پدر و مادر دستور می دادند که مشقت را بنویس یا امروز تکلیف چه داری؟ ابتدا اجازه بدهید کودک مستقر شود استراحت کند و تمام افکار منفی ان روز را از سر بیرون کند و بعد راجع به انجام تکالیف با او صحبت کنید .

یک مکان خوب برای درس خواند برای  وی تخصیص دهید

انسان ها شدیدا در بند شرایط مکانی هستند و وقتی در مکان خاصی می روند سعی می کنند مقررات ان مکان را رعایت کنند . اگر اتاق خاص یا میز خاصی برای انجام تکالیف برای کودک اختصاص دهید وقتی او در ان اتاق برود یا بر روی ان میز بنشیدند راحت تر حس و حال درس خواندن در او القا می شود .

مشخصی کردن ساعاتی برای درس خواندن

طبیعت انسان در عادت کردن و خو گرفتن است . برای همین است که وقتی که مدرسه می رفتیم حتی جمعه ها هم صبح زود از خواب بیدار می شدیم . چون در واقع به این کار عادت کرده بودیم . اگر ساعت خاصی برای درس خواند کودک مشخص کنید بعد از چند وقت دیگر او عادت می کند که در ان ساعت فقط درس بخواند و کار دیگری نکند .

به کودک کمک کنید

انسان ها موجودات اجتماعی هستند . انها ترجیح می دهند دسته جمعی به جهنم بروند تا اینکه تکی به بهشت . وقتی شما در انجام تکالیف به کودک کمک کنید انجام تکالیف برای او شیرین تر می شود و راحت تر و بهتر درسش را یاد می گیرید .

دلیل تکالیف را به کودک بگویید

همه ما وقتی بچه بودیم بار ها می گفتیم : نوشتن مشق چه فایده ای دارد ؟ برای همین وقتی حس میکردیم در حال انجام دادن کاری عبث و بیهوده هستیم از انجام ان خسته میشدیم . پس اگر دلیل انجام ان تکلیف را به کودک بگویید او بهتر ان را انجام می دهد .

کودک را تشویق کنید

انسان ها در هر سنی نیاز به تشویق دارند . وقتی کسی از ما تعریف می کند حس خوبی در ما بوجود می اید . برای اینکه کودک از انجام تکالیف احساس رضایت کنید او را تشویق کنید . مثلا بگویید : افرین دخترم چقدر تمیز و خوش خط مشقات رو نوشتی . این کار باعث می شود که کودک هم از کار خود راضی باشد و هم نسبت به انجام تکالیف احساس بدی پیدا نکند .

از کودکان صریحا انتقاد نکنید

مطمئنا کودکان در انجام تکالیف دچار اشتباهاتی می شوند . ولی دقت کنید که اگر همان ابتدا به او بگویید که فلان جا را اشتباه نوشتی تاثیر منفی بر روی او گذاشته اید . و در واقع کودک همیشه قسمت های کمی را اشتباه می کند و ما بقی را دست نوشته است ولی والدین فقط قسمت های اشتباه را می بینند . ایتدا بخاطر درست انجام دادن بیشتر قسمت ها او را تشویق کنید و بعد بگویید این قسمت را اشتباه نوشتی . اینگونه حس بهتری در کودک بوجود می اید و برای اینکه ان را اصلاح کند خودش تلاش می کند چرا که بخاظر نوشتن قسمت های درست تشویق شده است .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!