راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

مهندس امیر مهدی اسلامی سه شنبه 29 تیر 1395

راهنمای انتخاب رشته

راهنمای انتخاب رشته

همانطور که می دانید انتخاب رشته شما در این مقطع از زندگیتان در تعیین سرنوشت شما تا پایان عمر تاثیر گذار خواهد بود. ممکن است شما با تصمیمی درست بتوانید در 10 سال آینده از موفق ترین افراد ایران و جهان باشید. همینطور این امکان وجود دارد که با تصمیمی اشتباه آینده خود را تباه کرده و در 10 سال آینده کاری از پیش نبرید.

پس باید حواسمان جمع باشد !

هدف بنده از تهیه این راهنمای انتخاب رشته کمک به شما دوستان در انتخاب رشته ای بی عیب و نقص است. به نحوی که تک تک شما دوستان عزیز با داشتن شناخت درست از مسیر انتخاب رشته بتوانید در بهترین و مناسب ترین رشته برای شما به دانشگاه بروید. و با کوشش و تلاش عاشقانه ی خود در رشته مورد نظر به دستآورد ها و موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنید. تا هم باعث افتخار خود و خانواده ی خود باشید و همچنین بنده هم به عنوان فردی که شما را در این راه همراهی کرده است خوشحال و سربلند باشم. به امید اینکه توضیحات بنده بهترین مسیر زندگی را برای شما رقم بزند.

انتخاب رشته از لحاظ علمی دارای چند بخش مجزا می باشد که اگر به آنها به صورت تک تک نگاه شود نظم خوبی به روند انتخاب رشته ما می دهد. این مسئله خود راه گشای بسیاری از سر در گمی های ما در روند انتخاب رشته خواهد بود. پس حالا می رویم به سراغ اولین بخش از راهنمای انتخاب رشته :

بخش اول : شناخت

در این بخش ما باید نسبت به مسائلی که قرار است از بین آن ها انتخاب انجام دهیم شناخت لازم و کافی را داشته باشیم. همانطور که احتمالا حدس می زنید شناخت ما در موضوع انتخاب رشته شامل شناخت دانشگاه ها ، شناخت رشته های دانشگاهی و همچنین شناخت قواعد انتخاب رشته سازمان سنجش می شود.

بخش دوم : انتخاب

در این بخش شما باید از میان رشته های دانشگاهی و همچنین دانشگاه های کشور تعدادی را که مورد علاقه شما هستند انتخاب کنید و برای خود در 2 لیست جداگانه رشته ها و دانشگاه ها را یادداشت کنید. انتخاب شما باید به نحوی صورت گیرد که شما به خواندن همه رشته های شما علاقه مند باشید و حاضر باشید در همه دانشگاه های نوشته شده ادامه تحصیل دهید. ( هر چه بخش اول با کیفیت بیشتری انجام شود در این بخش می توانید سریع تر به نتیجه برسید )

ادامه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

بخش سوم: اولویت بندی

شما باید در این بخش رشته ها و دانشگاه ها را برای خود اولویت بندی کنید. یعنی اگر مثلا شما دانش آموز ریاضی هستید و به رشته های مهندسی مکانیک ، مهندسی عمران ، مهندسی نفت و مهندسی شیمی علاقه دارید باید این 3 رشته را اولویت بندی کنید مثلا 1- مهندسی مکانیک 2- مهندسی نفت 3- مهندسی عمران 4- مهندسی شیمی . این کار را باید برای دانشگاه ها هم انجام دهید مثلا اگر شما ساکن شیراز هستید ممکن است شما دانشگاه شیراز را به دانشگاه های استان تهران اولویت دهید و یا دانش آموز دیگری ممکن است برای موفقیت بیشتر خود ترجیح دهد به دانشگاه های استان تهران اولویت بیشتری دهد.

بخش چهارم: ادغام لیست ها

در این بخش باید مشخص کنید که هر کدام از دانشگاه های مورد علاقه تان کدام رشته ها از رشته های مورد علاقه تان را دارند و در لیستی جداگانه یادداشت کنید. مثلا ممکن است دانشگاه شهر شما فقط 3 تا از 5 رشته مورد علاقه شما را داشته باشد. پس در لیستمان همان 3 رشته را به ترتیب اولویت می نویسیم.

نکته : تا این مرحله باید به لیستی مشابه لیست زیر رسیده باشید.

1- دانشگاه صنعتی شریف ( 1- مهندسی مکانیک 2- مهندسی نفت 3- مهندسی عمران 4- مهندسی شیمی )

2- دانشگاه تهران ( 1- مهندسی مکانیک 2- مهندسی نفت 3- مهندسی عمران 4- مهندسی شیمی )

3- دانشگاه صنعتی امیرکبیر ( 1- مهندسی مکانیک 2- مهندسی نفت 3- مهندسی عمران 4- مهندسی شیمی )

……

بخش پنجم: اولویت بندی رشته محل ها

به هر زوج از رشته و دانشگاه ، رشته محل گفته می شود. مثلا مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان.

در این بخش باید مشخص کنید اولویت بندی این رشته محل ها برای شما به چه صورت است. به طور مثال از لیست بالا باید مشخص کنید برای شما مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف اولویت بالا تری دارد یا مهندسی مکانیک دانشگاه تهران. برای نوشتن این لیست ممکن است با مشکلاتی رو برو شوید که اگر به توضیحات بنده توجه داشته باشید می توانید از این مرحله هم به خوبی عبور کنید.

برای ساده تر شدن این بخش باید از تکنیک مقایسه دو به دو استفاده کنید. یعنی شما اولین رشته محل را با همه رشته محل های بعدی مقایسه می کنید و به این نتیجه می رسید که آیا این رشته محل باید در جایگاه اول لیست شما قرار بگیرد یا خیر. پس از اینکه به نتیجه رسیدید آن رشته محل را در جایگاه اول قرار می دهید و به سراغ رشته محل دوم می روید. ( برای مثال رشته محل دوم در لیست بالا مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف می باشد که باید با رشته محل های بعدی خود به صورت دو به دو مقایسه شود.)

نکته : ممکن است مقایسه 2 به 2 برای شما مقداری گنگ باشد که با بیان مثال زیر موضوع را به طور کامل برایتان شفاف سازی می کنم :

از لیست نمونه بالا برای این مثال استفاده میکنم. فرض کنید اولویت های اول و دوم شما مهندسی مکانیک شریف و مهندسی مکانیک دانشگاه تهران باشد و قصد دارید اولویت سوم را تعیین کنید. ابتدا به سراغ بالاترین اولویت باقی مانده می روید یعنی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف. حال این رشته را به صورت 2 به 2 با تک تک رشته محل های باقی مانده بعدی مقایسه می کنید. به این صورت از خودتان می پرسید : ” من اگر در دانشگاه شریف نفت بخوانم بهتر است یا در دانشگاه شریف عمران بخوانم ؟ ”

فرض کنید به این نتیجه می رسید که نفت شریف بهتر است ، حال می روید به سراغ مقایسه بعدی ” من اگر در دانشگاه شریف نفت بخوانم بهتر است یا در دانشگاه شریف شیمی بخوانم ؟ ” باز مثلا به نتیجه میرسید نفت شریف بهتر است. به همین صورت تا انتهای لیست این مقایسه 2 به 2 را ادامه می دهید تا بر روی همه اولویت بندی های خود به اطمینان برسید.

لیستی که از این مرحله بدست می آید لیست نهایی شما خواهد بود که بر اساس اولویت بندی های شخصی شما با در نظر گرفتن توامان اولویت های رشته و دانشگاه تنظیم شده است. و اینجا این راهنمای انتخاب رشته به پایان می رسد.

توصیه بنده : از آنجایی که احتمال به وجود آمدن شک و شبهه در هر یک از مراحل بالا وجود دارد و شاید شما نتوانید در این زمینه به درستی تصمیم بگیرید ممکن است آینده خود را به طور کلی به خطر بیاندازید پس بهتر است همه مراحل بالا را تحت نظارت یک مشاور با تجربه انجام دهید.

در صورت بروز هر گونه مشکل در مراحل انتخاب رشته خود با شماره های زیر تماس بگیرید تا مشکلات شما در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود:

شماره دفتر موسسه :

021-88954834

شماره تماس در ساعات غیر اداری :

09190433324

09191111396

برای پیش ثبت نام در طرح انتخاب رشته کنکورکمک و دریافت تخفیف در ثبت نام بر روی عکس زیر کلیک کنید :

راهنمای انتخاب رشته

راهنمای انتخاب رشته

راهنمای انتخاب رشته

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!