راه کارهایی موثر در پرورش کودک باهوش

چهارشنبه 15 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

راه کارهایی موثر در پرورش کودک باهوش

همه ی کودکان از بدو تولد ، قدرت یادگیری موارد بیمشاری را دارند که با آگاهی والدین از نکات مهم آموزشی در هر دوره ی سنی می توان استعداد آنان را شکوفا کرد. کودکی به لحاظ مدت زمان؛ دوره ای کوتاه در زندگی است که دارای اهمیت بسیار می باشد. اتفاقات رخ داده در این دوران , نوع و میزان آموزش و بازی ؛ همچنین نحوه ی برخورد والدین با فزرندان در این بازه ی ی زمانی از نکاتی هستند بر درجه ی حساسیت آن افزوده اند.

والین آگاه از طریق مطالعه ی منابع مناسب مرتبط با پرورش قوای ذهنی و جسمی کودک خود می توانند راه های مناسب برای پرورش استعداد های کودک و یا زمینه ی بروز آن ها را شناسایی کنند . به این ترتیب کودک خواهد توانست ؛ با حمایت والدین و آموزش های صحیح , به رشد فکری در زمینه ی های مختلف دست یابد.

کودک باهوش ؛ قادر خواهد بود ؛ به خوبی مسائل پیرامون خود را د رک کد و. برای مسائل پیشروی خود ؛ راه حل بیابد. کودکی که از طریق بازی های مختلف ؛ توانسته است د ر زمنیه های گوناگون کسب تجربه کند, مهارت بالایی در تحلیل امور هم خواهد یافت. مسائل ساده ای که بزرگترها آن را پیش پا افتاده تلقی می کنند ؛ چالشی بزرگ برای کودک است , که وی را به  کاربرد آموزه ها و تجاربش وا می دارد.

نوزادان هم می توانند از طریق برخی از بازی ها و صداها ؛ توانایی های خود را ارتقا دهند. والدین از طریق انجام بازی های خاص با نوزاد ؛ می توانند در پرورش و شکل گیری سریع تر برخی توانمندی ها ؛ در وی موثر باشند. از جمله بازی های موثر در هوش نوزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شعر خواندن با صدای بلند. این بازی توجه نوزاد را به صاحب صدا ؛ معطوف خواهد کرد. با این کار کودک نسبت به صداهای اطراف خود حساس شده و سعی در شناسایی عامل ایجاد کننده ی صدا خواهد داشت.
  • بازی با انگشتان دست و پای نوزاد. این باز ی هامنجر به لمس بدن نوزاد می شود, در نتیجه افزایش هوش بدنی نوازد را سبب می شوند.
  • لمس کردن اسباب و وسایل مختلف توسط نوزاد. از این جمله می توان به لمس کردن صورت مادر و پدر هم اشاره کرد. نوزاد از این طریق پی خواهد برد که صورت مادر و پدر چه و یژگی هایی دارند .

پس ا زدوران نوزادی ؛ خردسالی و کودکی در زندگی فرد آغاز می شود. در این دوران بچه ها؛ تمایل بسیار ی به تقلید کردن نقش والدین و تکرار رفتارهای آنان خواهد داشت. تاکید بر آموزش صرف در دوران کودکی ؛ توسط روانشناسان توصیه نمی شود. آموزش باید به همراه بازی همراه با نکته های آموزش باشد .

کودکان از دوران سه سالگی بازی های اجتماعی را بیشتر از بازی های فردی می پسندند. تا قبل از این دوران باید از بازی ها ی فرد محور برای جذب و آموزش استفاده کرد. هنگام تهیه اسباب بازی برای بچه ها ؛ حتما به  سن مناسب استفاده از آن وسیله توجه کنید. استفاده از بازی هایی که برای سنین بالاتر مناسب هستند؛ به دلیل آنکه احتمال شکست کودک در انجام آنها افزایش می یابد؛ توصیه نمی شوند. کودک از انجام بازی لذت می برد؛ همین امر با عث می شود؛ آموزش های متنوع در حین بازی ؛ برای او قابل قبول و پذیرش باشد. هنگامی که بازی ؛ شکست و ناکامی را باری او تداعی کند؛ کودک تمایلی به بازی نخواهد داشت.

نکته ی مهم آن است که والدین در باره ی نحوه ی کاربرد اساباب بازی و شیوه ی بازی کردن ؛ توصیه ای به کودک نکنند. کودک خود خواهد توانست روش بازی با وسایل خود را بیابید در ضمن این امر بر پرورش قدرت خلاقیت ذهنی کودک هم تاثیر به سزایی خواهد داشت.

روش های موثر برای افزایش هوش کودکان عبارتند از :

  • باز ی های فکری. این بازی ه به پرورش قدرت تحلیل و تفکر در کودک کمک خواهند کرد.
  • ترغیب کردن کودک به کشف دنیای پیرامون. تجربه اندوزی به کودکان کمک می کند از انجام کار های اشتباه و خطاهای خود درس بگیرند و از تکرا ر دوباره ی آن خود داری کنند. اهمیت تجربه اندوزی در پرورش کودک ؛ به انداره ی آموزش مهم خواهد بود.
  • ترغیب کردن کودک به انجام حرکات ورزشی. تکرار حرکات مشابه آن چه مربی انجام می دهد؛ هوش بدنی و حرکتی را د رکودک تقویت می کند. این امر به ویژه در سنس خردسالی از اهمیت بسیار بر خوردار است.
  • موسیقی و فراگیری ابتدایی آن. تلاش برای حفظ کردن تقدم و تاخر نت ها د رموسیقی ؛ ذهن کودک را دنیایی جدید گره می زند که نیازمند داشتن ترتیب و نظم است.
  • تغذیه با شیر مادر در ابتدا ی تولد. این عامل توسط محققان دانمارکی گزارش شده است. آنها از تحقیقات خود نتیجه گرفته اند که کودکان از طریق شیر مادر افزون بر مصونیت در برابر بیماری ها ، سالم تر و باهوش تر نیز خواهند بود.
  • دادن مسئولیت به کودک. کودک از طریق مسئولیت پذیری پا به دنیایی جدید می گذارد که این امر بر اهمیت کاربرد تجارب وی صحه می گذارد.
  • مطالعه و کتاب خواندن برا ی کودک. آشنا کردن کودک با دنیایی که نیاز به انتزاع و تفکر دارد؛ منجر به تقویت قوه ی ادراک و خیال پردازی خواهد شد. هر دوی این عوامل در پرورش هوش کودک تاثیر زیادی دارند.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!