روش های افزایش تمرکز در مطالعه

چهارشنبه 4 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش های افزایش تمرکز در مطالعه

 

چگونه تمرکز در مطالعه داشته باشیم 

توجه در لغت به معنی فشردگی، تراکم، چکیده هست، ولی اصطلاحا یعنی ” نگهداری و حفظ توجه و تمرکز حواس بر روی موضوعی خاص “، بدون این که تمرکز کنید یادگیری تحت هر شرایطی مثمر ثمر نخواهد بود. همه افراد قدرت تمرکز دارن اما این موضوعی نسبی هست و کسی نمی تونه ادعا بکنه که حواس پرت هست یا همیشه قدرت تمرکز بالایی داره.

شما شاید هم برای خودتون و هم برای اطرافیانتون پیش اومده باشه که از حواس پرتی زمان مطالعه شاکی باشید و بگید که اصلا نمیتونید بر روی مطالعه خودتون متمرکز باشید، پاسخ این سوالتون رو در مطلب پایین خواهم داد.

” حواس پرتی چیزی بجر این نیست که ذهن ما تمایلی ذاتی داره به درگیر شدن و فعالیت داشتن “، یعنی ذهن میخواد دائما فعال باشه و به همین خاطر وقتی که تمرکزتون رو از دست میدید، افکار خود آیند به سراغ شما میان و همش توی ذهنتون میچرخن و حواس شما رو پرت میکنن.

 

بالا بردن تمرکز یه موضوع اکتسابی هست

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه، خیلی از آدما تصور میکنن که تمرکز کردن ذاتی و ارثی هست که تغییر دادنش خیلی سخت هست، اما باید بهتون بگم که تمرکز کردن کاملا اکتسابی هست و میشه با تمرین و تلاش آروم آروم افزایشش داد. افزایش تمرکز حتی با ضریب هوشی عادی هم قابل دسترس هست، پس گفتن جملاتی مثل من ذاتا حواس پرت هستم و من نمیتونم مثل دیگران تمرکز بکنم و … رو نباید به زبون بیارید چون همین جملات باعث میشن که شما باور کنید که حواس پرت هستید که خودش میتونه آسیب بزرگی به شما بزنه و دست از مطالعه و تلاش بردارید.

 

ریشه حواس پرتی در کجاست چرا نمیتونیم افزایش تمرکز در مطالعه داشته باشیم 

حواس پرتی در روش های افزایش تمرکز در مطالعه، دو منشا اصلی دارد: 1 ) عوامل درونی    2) عوامل محیطی

حواس پرتی درونی عبارت است اشکالات و ایرادات فکری انسان و اندیشه هایی که بر سر راه توجه و دقت قرار می گیرن، و هنگام مطالعه باعث میشن که حواس شخص پرت بشه. این موانع میتونن از قبیل غم، غصه و نگرانی، گرسنگی و تشنگی و فشارهای عصبی، خشمگین بودن، ترسیدن و … باشند.

حواس پرتی بیرونی و محیطی کلیه تحرکات غیر معمول که توسط حواس 5 گانه انسان احساس می شود و باعث آزار و اذیت و ناکارآمد شدن می شوند مثل: نور زیاد و نور کم، صداهای ناهنجار و غیر متعارف، فعال بودن وسایل ارتباطی تصویری و صوتی و کلیه مسائلی که تمرکز رو به هم میزنه و در محیط قرار داره.

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه، طبق آمار و تجربه نشان داده شده که بیشتر حواس پرتی ها به عامل درونی، حالات روانی و ذهنی فرد مربوط می شود. بدون شک عوامل بیرونی راحت تر می توانند برطرف بشوند تا عوامل درونی، برای مثال بگم که شما میتونید در محیطی که سر و صدای زیادی داره، شلوغه یا بیرون از خونه هستید، داخل اتوبوس و مترو و … ولی این توانایی رو دارید که تمرکز بکنید. اما اگر عوامل درونی مثل گشنگی و تشنگی، نگرانی و اضطراب و … باعث میشه که شما نتونید بر روی موضوعی خاص تمرکز کنید.

بیشتر حواس پرتی ها، علل درونی دارند و به طبیعت فرد، ویژگی ها، حالات روحی و روانی و عادات فردی بستگی دارند. بی شک، حواس پرتی بیرونی، آسان تر از عوامل حواس پرتی درونی برطرف می شود. از این رو، می توان بدون توجه به عوامل محیطی، مانند سر و صدای زیاد، شلوغ بودن محیط و حتی داخل سرویس و هنگام مسافرت تمرکز حواس خود را حفظ کرد؛ اما نمی توان در حال گرسنگی و یا تشنگی شدید، نگرانی و ناراحتی، فکر و اندیشه با تمرکز مطالعه کرد و یا کار دیگری را با تمرکز انجام داد.

 

چگونه تمرکزمون رو تقویت بکنیم ؟

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه کلید اصلی درک و فهمیدن مطالب مطالعاتی، تمرکز دقیق و صحیح است. بدون تمرکز ممکنه شما چندین ساعت رو بر روی یه موضع ساده وقت بزارید، در صورتی که اگه میتونستید با تمرکز اون مطلب رو بخونید، نهایتا 1 ساعت از وقت شما رو می گرفت که این خودش نشون دهنده اهمیت بالای تمرکز کردن هست.

 

روش های بهبود تمرکز

 

1. سوال اصلی رو مطرح کنید از خودتون

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه قبل از این که مطالعه رو شروع کنید از خودتون بپرسید که هدفتون از مطالعه چی هست؟ این کار باعث میشه که میزان انگیزه و علاقه و میزان دقت شما افزایش پیدا بکنه و با خیال راحت تر به مطالعه بپردازید. این روش خواننده رو به صورت فعال و عمیق وادار به مطالعه میکنه و درگیرش میکنه و سبب بر انگیختن جدیت و تلاش او هنگام درس خوندن میشه. اون شخص برای رسیدن به جواب سوال طرح شده خودش تلاش میکنه که لازم هست برای پاسخگویی تمرکز بالایی داشته باشد.

و بعد از این که مطالب رو مطالعه کرد و با طرح سوال خودش هم مواجه شد، توانایی های خودش رو ارزشیابی میکنه، نقاط قوت و ضعفش رو پیدا میکنه و باعث میشه که به برطرف کردن نقاط ضعفش بپردازه و نقاط قوتش رو هم بیشتر تقویت بکنه که راه اصلی رسیدن به این توانایی، افزایش قدرت تمرکز در فرد هست.

 

2. روش تند خواندن (تند خوانی)

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه وقتی شما مطلبی رو تند می خوانید باعث توجه بیشتر و افزایش فهمیدن مطلب و در نتیجه یادگیری بهترتون میشه، ذهن ما توانایی بالایی داره که میتونه در مدت زمان کوتاهی هزاران کلمه رو از خودش عبور بده ولی اگه سرعت مطالعه ما پایین باشه، وقت اضافه میاره و به ناچار به این شاخه و اون شاخه میپره و نتیجش میشه حواس پرتی و یکباره میبینید که 1 ساعت تمام بر روی 1 صفحه از کتاب توقف داشتید بدون هیچ پیشرفتی.

 

3. خواندن روان و به صورت اجمالی

این روش در افزایش تمرکز در مطالعه به گونه ای هست که خواننده کتاب رو یه نگاه به صورت روان و اجمالی به نکات و مطالبش میندازه بدون این که خیلی روی جزئیاتش تمرکز داشته باشه، فقط با این هدف که میزان سطح سختی و آسانی مطالب رو بسنجه. بعد از این که مطالب رو سریع و اجمالی مطالعه کرد بعد از طرح سوال، کنجکاوی برای کسب اطلاعات جدید، علاقه مندی، دقت و تمرکزش رو افزایش میده که این موضوع در راستای هدفمند شدن ذهن برای کسب اطلاعاتی هستش که قبلش مروری اجمالی شده بوده.

 

4. مصمم و جدی بودن در مطالعه

برای افزایش تمرکز در مطالعه به محض این که در محل مطالعتون مستقر شدید با جدیت و محکم مطالعه رو شروع کنید، چون اگه هرچه سریع تر مشغول مطالعه بشید ذهنتون وقت کمتری رو پیدا میکنه تا حواس پرتی براش بوجود بیاد. شک و تردید موجب ایجاد حواس پرتی در شما میشن، وقت آزاد داشتن و با بی برنامگی مطالعه کردن شروع پرت شدن حواس هستن. برای این کار زمان مشخصی رو برای مطالعه قرار بدید و زمانی مشخص رو هم برای استراحت، پیشنهاد می کنیم که هم مدت زمان مطالعه و هم مدت زمان استراحت خیلی هم طولانی نباشن. مطالعه فوقش 1/5 ساعت، استراحت هم فوقش نیم ساعت.

 

5. استفاده از یک راهنما برای دنبال کردن متن ها

یکی از روش های افزایش تمرکز در مطالعه استفاده از یه نشونه و علامت به عنوان راهنما برای دنبال کردن نوشته های کتاب هست، این کار باعث افزایش تمرکز شما میشه، به این شکل که ذهنتون فقط توانش رو روی همون خط از کتاب میزاره نه تموم صفحه که انرژی بیشتری صرف بکنه براش، از مداد و خودکار و یه تیکه کاغذ هم میتونید استفاده بکنید. این کار باعث جلوگیری از خسته شدن چشم هم میشه که خیلی در افزایش بازدهی شما در مطالعتون میشه.

 

6. زیر مطالب مهم خط بکشید

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، خیلی از شماها با این روش آشنا هستید اما خیلی از شما هم روش استفاده ازش رو بلد نیستید، خط کشیدن زیر نکات مهم باید به گونه ای باشه که باعث شلوغ شدن صفحه کتاب یا جزوه نشه و حواس پرت کننده نباشه. سعی کنید نکاتی رو که واقعا صلاحیت گزینش دارند رو انتخاب بکنید. این کار زمانی اهمیتش برای شما مشخص میشه که وقتی میخواید جمع بندی و مرور کنید، بیشتر تاکیدتون بر روی موارد خط کشیده شده هست و وقتتون بیخودی تلف نمیشه.

 

7. به مطالعه علاقه داشته باشید، یا با علاقه درس بخونید

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، هرشخصی با توجه به ویژگی هایی که در درس ها میبینه میزان علاقه مندی متفاوتی خواهد داشت، اما در مبحث کنکور قضیه فرق داره و شما بایستی همه درس ها رو مطالعه بکنید، پس با پیدا کردن روزنه امید رابطه بهتر با درسی که کمتر به اون علاقه دارید، از رقیبای خودتون سبقت بگیرید. به عنوان مثال از کتابای کمک آموزشی، جزوات رتبه های برتر، کمک اساتید و … استفاده بکنید. اگر بتونید این علاقه رو ایجاد بکنید خودتون دیگه خود به خود سمت درس خوندن میرید و مطالعش میکنید. در این میان بایستی بی علاقگی و بی احساس بودن نسبت به درس هایی که بهشون گرایش ندارید رو بنویسید و از دیگران هم برای ایجاد علاقه و انگیزه در شما کمک بگیرید.

 

8. زمان و مکان مشخصی رو برای مطالعه در نظر بگیرید

یکی از راه های برقراری تمرکز حواس، این است که مطالعه در ساعتی از روز انجام گیرد که برای فرد، مناسب تر است؛ اما تخمین مناسب ترین زمان برای مطالعه، کاری دشوار است و به عادات فرد بستگی دارد. برخی افراد عادت دارند تا نیمه های شب بیدار بمانند و با استفاده از سکوت و آرامش شبانه، با خیال راحت و آسوده مطالعه کنند؛ اما برخی دیگر عادت دارند شب زود بخوابند و صبح زود از خواب بیدار شوند و به مطالعه بپردازند. با این توصیف، تعیین زمان و مقدار مطالعه، باعث آگاهی از تمام زمینه مطالعه، برقراری تمرکز، عدم سردرگمی، جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و فهم بهتر مطالب می شود.

 

9. یاد بگیر که بگی ” نه “

زمانی که تصمیم گرفتید مطالعه کنید، اما دوستان یا هم اتاق های شما درخواست می کنند که دور هم جمع شوید، هنر گفتن نه را در خود تقویت کنید. اگر این اراده در شما ضعیف است، می توانید روی در اتاق مطالعه خود بنویسید: لطفاً «مزاحم نشوید». اگر موفق نشدید، می توانید کارهای دیگری انجام دهید که نشان دهد شما دوست ندارید که کسی باعث از هم گسیختن افکار شما شود.

 

10. افکار منفی رو از خودت دور کن، به سمت افکار مثبت برو

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، مطالعه عمیق و یادگیری ثمربخش، وقتی حاصل می شود که فرد، تصور مثبتی از خود داشته باشد و به خود اعتماد کند؛ زیرا اعتماد به خود، مهارت و نیرو را افزایش داده، مغز را سالم تر می کند. وقتی می خواهید کاری انجام دهید، از گفتن کلماتی مانند نمی خواهم، نمی دانم و نمی توانم، بپرهیزید و جمله «این کار محال است» را از دفتر زندگی خود خط بزنید. ترس، بدگمانی و بی ارادگی را از خود دور کنید و هرگز به خود اجازه ندهید تا هیجانات و افکار منفی، شما را در خود غرق سازد و تمرکز حواس شما را مختل کند. اعتماد به نفس داشته باشید و پیوسته با خود تکرار کنید که قادر به انجام هر کاری هستید و بدین طریق، تفکر مثبت را در خود پرورش دهید.

قوی بودن اعتماد به نفس، احساس شعف و شادی را در شما به وجود می آورد و در حالت شادمانی، از تمرکز حواس خوبی برخوردار می شوید؛ بهتر فکر می کنید؛ بهتر مطالعه می کنید و نتیجه، کارتان بهتر می شود. «مارگات کوربت» می نویسد: «انسان در بحر اندیشه های خوشایند، حافظه ای بهتر پیدا می کند و ذهن در حالت آرامی قرار می گیرد و میل به یادگیری را در خود به وجود می آورد». از این رو، خودپنداری مثبت، مهم ترین کمک برای تمرکز و یادگیری است. اگر بتوانیم تصورات غلط و منفی را از خود دور و تصورات مثبت را جایگزین کنیم، می توانیم علاقه به مطالعه و یادگیری را در خود ایجاد کنیم.

 

11. توانایی های خودت و میزان اراده ای که داری رو هماهنگ

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، اگر تخیل خواننده با اراده اش هم سو نباشد، خواننده نمی تواند تمرکز حواس کافی و لازم داشته باشد. در روان شناسی، ثابت شده است که در این تضاد، قدرت تخیل، قوی تر از قدرت اراده است. وقتی دانشجویی کتابی را باز می کند و به مطالعه آن اقدام می کند، پس از مدت کوتاهی، افکاری به ذهنش خطور می کند؛ مثلاً با دوستانش فوتبال بازی کند یا با هم به سینما بروند یا فلان فیلم را تماشا کنند. این تخیلات، باعث می شود تا خواننده، تمرکز خویش را از دست بدهد و سرانجام از خواندن کتاب منصرف شود. برای غلبه بر این مشکل، خواننده وقتی مایل به مطالعه درباره موضوعی خاص باشد، بهتر است خود را در حال و هوای مخصوص آن موضوع قرار دهد؛ مثلاً اگر کتاب شعری می خواند، خود را در حال و هوای شاعر در هنگام سرودن یا خواندن آن شعر قرار دهد و اگر کتاب پزشکی می خواند، خود را در حال و هوای پزشک در هنگام معالجه بیمار قرار دهد تا از این طریق، خیال و اراده را با هم هماهنگ کند. تا زمانی که آهنگ تخیل و اراده هماهنگ باشند، تمرکز حواس حفظ می شود.

 

12. حواس پرتی هایی که ناشی از شرایط بدنی هستن رو کمتر کنید

در عدم توجه به روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، خواب نامنظم و فعالیت ها و عادات غذایی نادرست، می توانند از علائم و مشکلات مربوط به تمرکز باشند؛ به عنوان مثال، سنگینی معده و سیری بیش از حد، یکی از زمینه های عدم تمرکز به هنگام مطالعه است. شما باید از خوردن غذاهای پرحجم خودداری کنید؛ زیرا با سرازیر شدن خون به سمت دستگاه گوارش، از بنیه حسی و ذهنی شما کاسته می شود. هم چنین باید بدانید که صبحانه کافی و مقوی، نقش مهمی در ایجاد و برقراری تمرکز حواس در طی روز خواهد داشت. در اولین غذای روز، همراه با کربوهیدرات، پروتئین نیز میل کنید؛ مثل تخم مرغ، ماهی، پنیر یا خشکبار. سعی کنید به این ضرب المثل عمل کنید: «صبحانه را مانند پادشاهان، ناهار را مانند شاهزاده ها و شام را مانند فقرا صرف کنید».

 

13. هنگام مطالعه حتما یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری، نوعی تکرار درست است که هم سبب تمرکز حواس و هم موجب بیشتر به خاطر سپردن مطلب می شود. یادداشت برداری خوب، کاری جدی و فعال است که موجب اندیشیدن می شود. برای برقراری تمرکز حواس جهت نوشتن، هماهنگی چشم و مغز (به منزله نوعی یادگیری تجسمی چند بعدی) با عاملی بی نظیر است که تمرکز حواس را تقویت کرده، فهم مطالب و سرعت یادگیری را افزایش نباشید.

 

14. برای مطالعه دنبال مکانی که کاملا ساکت باشه نگردید

یکی از باورهای بسیار نادرست برخی از شما این است که برای تمرکز حواس، باید در سکوت مطلق باشید. واقعیت این است که هر چه محیطی ساکت تر باشد، برای تمرکز حواس بهتر است و ما محیطی را برای مطالعه انتخاب می کنیم که سر و صدای کمتری داشته باشد؛ اما به هیچ عنوان نباید در جست وجوی محیطی باشیم که سکوت مطلق بر آن حکم فرما باشد. بهترین مکان برای مطالعه، جایی است که سر و صدا در آن از بقیه جاهای موجود کمتر باشد؛ مثلاً اکنون می خواهید مطالعه کنید و تنها مکانی که در اختیار دارید، اتاقی است که در آن تلویزیون روشن است؛ مسلما این محیط، ایده آل نیست؛ اما شما در دورترین نقطه اتاق از تلویزیون و پشت به آن بنشینید و مطالعه کنید. در این حالت، شما از بهترین شرایط ممکن برای مطالعه استفاده کرده اید.

مطالعه در جای کاملاً ساکت، غلط است؛ زیرا اگر شما این گونه به محیط بسیار ساکت عادت کنید، شرطی می شوید و فقط در چنین مکان هایی می توانید مطالعه کنید و آن وقت در محیط های دیگر، با کوچک ترین سر و صدایی، تمرکز حواس شما به هم می ریزد و ایجاد تمرکز دوباره، برایتان بسیار مشکل است.

 

15. مکان مطالعه منظمی رو انتخاب بکنید

اخیرا ژاپنی ها تحقیقات جالبی را روی یک گروه هزار نفری انجام داده اند. در این تحقیق، کودکان ده ساله ای که از بهره هوشی، استعداد و توانایی ذهنی نسبتا یکسانی برخوردار بوده اند، هر کدام در محیط متفاوتی از دیگران قرار گرفتند. محیط مطالعه نفر اول، بسیار درهم ریخته و شلوغ بود. اتاق نفر دوم، آشفتگی نسبتا کمتری داشت و اتاق نفر سوم نسبت به نفر دوم، کمی منظم تر و با وسایل کمتری بود و به همین ترتیب تا نفر هزارم که اتاق بسیار منظم و مرتبی، با حداقل وسایل داشت؛ کتاب های یکسانی به همه دادند و به هر یک، فرصت مناسبی برای مطالعه در اتاق های مخصوص داده شد. بعد از پایان زمان تحقیق، نتیجه تحقیق این گونه بود:

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، میزان مطالعه، بازدهی، میزان به خاطر سپاری و تمرکز، با میزان نظم و ترتیب اتاق ها، نسبت مستقیم داشت؛ یعنی هر فردی که در اتاقی با اسباب و وسایل کمتر، مرتب تر و منظم تری قرار گرفته بود، بازدهی کمّی و کیفی بیشتری را در مطالعه خود نشان می داد. «شاکتی کوالن» در کتاب بازتاب های نور، می نویسد: «هر وضعیت درونی، انعکاسی بیرونی و محیطی دارد و هر وضعیت محیطی، بازتابی درونی»؛ یعنی وضعیت منظم پیرامون شما، به نظم فکری و درونی شما کمک می کند. بنابراین، قبل از مطالعه، دو سه دقیقه هم که شده، به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه خود بپردازید و این مسئله را جدی بگیرید.

 

16. هر وقت احساس کردی حواست داره پرت میشه بگو ” حالا اینجا باش “

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، به احتمال زیاد، این فن ساده و فریبنده، بسیار مؤثر است؛ یعنی هر وقت متوجه می شوید که فکرتان از موضوع منحرف شده، به خودتان بگویید حالا این جا باش و به آرامی توجه تان را به جایی که می خواهید، برگردانید؛ برای مثال، شما در کلاس درس هستید و توجه تان از سخنان استاد به تکالیفی که دارید یا به قرار ملاقاتتان معطوف می شود. در این هنگام، به خودتان چنین بگویید: «حالا این جا باش» و دوباره حواستان را متمرکز کنید و تمرکزتان را به سخنان استاد برگردانید و تا جایی که ممکن است، این حالت را حفظ کنید. اگر شما فردی طبیعی باشید، چه بسا این کار را صد بار در هفته انجام دهید؛ اما پس از مدتی، درخواهید یافت که هر روز نسبت به قبل، فاصله زمانی بین منحرف شدن افکارتان بیشتر می شود. بنابراین، صبور باشید و آن را حفظ کنید و ببینید که پیشرفت خواهید کرد.

 

17. جلوی حواس پرت کننده های بیرونی زانو نزنید و تسلیم نشید

وقتی در اتاقی نشسته اید، اگر شخصی در را محکم و با سر و صدا بست، رویتان را به سمت او برنگردانید؛ بلکه ذهنتان را به آن چیزی که مقابل شماست، متمرکز سازید. این کار را در موقعیت های متعدد، مانند موارد زیر تمرین کنید:

در کلاس های درس بگذارید افراد بیایند و بروند و سرفه کنند؛ بدون این که کوچک ترین نگاهی به آن ها بکنید؛ گویی آن جا نیستید. بین خودتان و استاد، تونل برقرار کنید. وقتی با کسی در حال گفت وگو هستید، توجهتان را به او معطوف کنید؛ به صورتش بنگرید و به گفته هایش توجه کنید و بقیه دنیا را از ذهنتان بیرون کنید.

 

18. هر عاملی که حواستون رو پرت کرد رو یادداشت کنید

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، شما اگر حتی بهترین شیوه مطالعه را در پیش گرفته باشید، هیچ گاه عوامل حواس پرتی تان به صفر نمی رسد؛ زیرا ممکن است بعد از مدتی تمرین، حواس پرتی شما تا حد فوق العاده زیادی کم شده باشد؛ اما برخی از اوقات، افکار دیگری غیر از موضوع مطالعه، به سراغ ذهن شما می آید و حواستان را پرت می کند. بهترین و مؤثرترین راه برای مقابله با این حواس پرتی باقی مانده، نوشتن آن ها بر روی یک برگ کوچک کاغذ و اختصاص دادن زمانی برای فکر کردن درباره این مسائل است. اگر شما در اوج مطالعه، ناگهان به خاطر می آورید که امشب حتما باید به دوست خود تلفن بزنید، از این لحظه به بعد، شما هر قدر هم که سعی کنید فکر خود را بر روی مطالعه متمرکز کنید، اندیشه تلفن کردن به دوستتان و این که «مبادا فراموش کنم»، ذهن شما را آشفته می کند و شما را آزار می دهد. در نتیجه، شما از همان لحظه، تمرکز حواس خود را از دست می دهید؛ اما اگر به محض آن که این اندیشه به ذهن شما راه یافت، آن را بر روی کاغذی بنویسید، دیگر خیالتان راحت می شود و می توانید به مطالعه متمرکز خود ادامه دهید. یادتان باشد که حواس پرتی را نیز مانند نکات مهم کتاب که فرا می گیرید و ثبت می کنید، باید جایی تخلیه کنید. اگر ننویسید و بگویید باشد برای بعد، توانایی ذهنی خود را کم کرده اید. هر چیزی را که در حین مطالعه به خاطرتان می آید و عامل مزاحم تلقی می شود، گوشه ای یادداشت کنید و بار ذهنی مربوط به آن را تخلیه کنید.

 

19. کنترل صحبت با خود به هنگام مطالعه

در روش های افزایش تمرکز در مطالعه ، خیلی ها نمی دانند که ما به هنگام انجام تکالیف، به شکل خاموش، با خودمان صحبت می کنیم. صحبت با خود، می تواند فعالیت ها و رفتارهایی را در ما برانگیزد و ما را مورد تشویق قرار دهد و به سر و سامان دادن آن چه بعد انجام می دهیم، کمک کند. ما از طریق صحبت با خود، بر جریان پیشرفت خود نظارت می کنیم؛ اما اگر همین گفت وگوی با خویش، بیش از اندازه ارزش یابانه یا انتقادی صورت گیرد، بر تمرکز، اثر منفی می گذارد. آیا تا به حال تجربه نگارش یک مقاله را داشته اید که در همان سطر اول آن گیر کرده، ناکام شده باشید؟ در این کار، مقصر اصلی، یک ویراستار درونی بسیار سخت گیر بوده است. مقایسه توانایی خود با توانایی دیگران و انتظارات غلط در مورد مدت و کیفیت تمرکزی که باید داشته باشید، می تواند مسئول شکل گیری یک گفت وگوی منفی با خویش باشد. با کمی تمرین، شما می توانید هر قضیه مختل کننده درونی را اداره کنید.

 

20. زمان مناسبی رو برای مطالعه در نظر بگیرید

پس از استراحت، به ویژه صبح ها، بهترین حالت تمرکز و ساعات خستگی و کسالت، نامناسب ترین اوقات برای تمرکزند؛ البته هنگام صبح، لازم است قدری ورزش کنید ( مخصوصا ورزشهای کششی و سبک ) تا بدن، آمادگی لازم را به دست آورد.

 

مشاهده برچسب ها
 • Rasooli_Razieh گفت:

  بسیار جامع و مفید
  موفق باشید?

 • سپیده زردی گفت:

  سلام به عزیزی که مطالب مفیدی میزاره. ممنونم.
  خواستم بگم من اصلاً کنترل استرس ندارم و موقعیت های زیاد خوبی ندارم. میشه کمکم کنید که بتونم این نگرانی ها و استرس های شدید رو از خودم دور کنم؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *