[offering]

روشهای جلوگیری از فراموشی

سه شنبه 17 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

هر مطلبی که میخواد وارد ذهن ما بشه روش خاص خودش رو داره به عنوان مثال روش ثبت کردن ریاضیات و ادبیات در ذهن هر انسانی متفاوته ، نمیتونیم همه مطالب رو با یک روش جلو ببریم . مسلما روشهای جداگانه و مخصوص به خودش رو داره که در هر کسی نسبی هست و آدمها با همدیگه متفاوت هستن و هرکسی باید این اختلافات ویژگی های شخصیتی در خودش رو شناسایی بکنه و بر اساس همونا از خودشون انتظار داشته باشن تا باعث اضطراب بیش از حد خودشون نشن .

۱ – توجه کردن به پیش نیازهای مطالعاتی

هر درسی رو مخصوصا مثل ریاضیات رو اگر نتونی پیش نیاز و پایه اون رو متوجه نشده باشی ؛ نمیتونی به راحتی مطالب بعدی رو یاد بگیری ، و هر چقدر هم تلاش بکنی برای یادگیریش یک نوع درجا زدن و وقت تلف کردن هست . حتما دروس رو به صورت پایه ای مطالعه کنید ، ریشه ای کار کنید تا خیالتون راحت تر باشه ، وقتی اینجوری درس بخونید بهتر در ذهنتون جا میفته .

۲ – اگر فارغ التحصیلی نیستید و دانش آموز هستید

حتما قبل از اینکه وارد کلاس بشید و درس اصلیتون شروع بشه ، لازمه که درسها رو مرور کرده و پیش خوانی کرده باشید . میدونید چرا ؟ چون وقتی با پیش زمینه وارد کلاس میشید ذهن شما میدونه دنبال چه چیزی در کلاس خواهد بود و روی مسائل حاشیه ای دیگه تمرکز نمیکنه که همین میتونه باعث افزایش راندمان کاری فعالیتهای مغزی در شما بشه .

۳ – سعی کنید هرچقدر که میتونید در کلاستون میزان یادگیریتون رو بالا ببرید

نمیگم همه درس رو باید متوجه بشیدا نه ، منظورم اینه که حضور فعالتون رو بیشتر از قبل بکنید . فعالانه گوش بدید حتی اگر شده دوباره از استاد سوال بپرسید تا دوباره برای شما تکرار کند یا پس از اتمام کلاس از استاد سوال کنید .

۴ – تمرینهایی که هر روز آموزش دیدید در کلاس رو مدام تکرار کنید

تستهای فصلهای مربوط به دروس تدریس شده هر روز رو تمرین کنید ، این تکرار باعث میشه هرچیزی که امروزه به حافظه بلند مدتتون فرستادید ، بره به سمت حافظه بلند مدت و وقتی هم بره حافظه بلند مدت دیگه خیالتون راحت میشه از فراموش نشدنش .

۵ – مرور فراموش نشه

هر شب قبل از خواب زمانی رو مشخص کنید برای مرور مطالبی که خوندید ، حتی شده نیم ساعت ، ولی این زمان رو با چیز دیگه ای عوض نکنید ، مرور ، مرور ، مرور .

۶ – ربط دادن مطالب به همدیگه

هر مطلبی رو در درسایی که خوندید اگر بتونید به همدیکه ربط بدید میتونه خیلی در به خاطر سپردنش خیالتون راحت تر باشه ، وقتی بتونید این کار رو بکنید ، به خودتون افتخار کنید چون تونستید بین دوتا موضوع نقطه مشترک و مرتبط پیدا بکنید و مطلب رو راحت تر متوجه بشید .

۷ – برای خودتون یا دوستاتون تدریس کنید

مطالبی رو که آموزش دیدید رو میتونید برای خودتون مثل معلمی که داره به دانش آموزاش درس میده تکرار بکنید ، یا حتی میتونید به دوستانتون که در اون زمینه خاص مشکل دارن تدریس کنید هم به دوستتون کمک کردید و هم مطالب رو مرور کردید و با یه تیر دوتا نشون زدید .

۸ – تمرکزتون رو بالا ببرید

سعی کنید زمان حل تمرینها تمامی تمرکز خودتون رو روی مباحث بزارید و عواملی که باعث حواس پرتی شما میشن رو از خودتون دور کنید مثل تلویزیون روشن ، گوشی موبایل کنار دستتون ، و هرچیزی که تمرکزتون رو به هم بزنه .

۹ – خلاصه نویسی کنید

یکی از بهترین روشهای فراموش نکردن مطالب ، خلاصه نویسی کردن هست ، شما با این کار چند تا کار مهم می کنید ، هم اینکه بر روی مطالب متمرکز میشید و یادگیریتون میره بالا ، هم جزوه ای کامل و خلاصه شده از مطالب رو با حجم کمتر و غنای محتوایی بالایی دارید که زمان جمع بنید خیلی به کارتون میاد . خلاصه بگم بهتون که با خلاصه نویسی کردن شما 3 بر هیچ از رقیبای خودتون میزنید جلو .

۱۰ – طرح سوال قبل از مطالعه

تجربه نشون داده کسانی که قبل از شروع مطالعه برای خودشون طرح سوال میکنن که اصلا از این مطالعه چه چیزی میخوان کسب بکنن ؟ دنبال چه چیزی هستن ؟ خیلی میتونه در میزان یادگیریشون کمکشون بکنه . این کار با هدف افزایش میزان یادگیری در داوطلب صورت می گیره .

۱۱ – هول هولی درس نخونید

اضطراب داشتن ، استرس داشتن ، عجله کردن در مطالعه ، هول هولی جواب دادن و … در خیلی از دانش آموزا دیده میشه ، انگار یه نفر افتاده دنبالشون که باید این مطلب رو سریع تمومش بکنن ، وقتی این مدلی درس میخونید نمیتونید به راحتی تمرکز بکنید ، و وقتی نتونید تمرکز بکنید نمیتونید درست یاد بگیرید و وقتی هم که نتونید یاد بگیرید نمیتونید خوب به حافظه بلند مدت بسپاریدش و در نتیجه نمیتونید به یاد بیاریدش ، و همه اینها سر این بوده که شما با تمرکز درس نخوندی ، استرس داشتی و …

۱۲ – مدت زمان مشخص برای دوره و مرور درسها

اینم خاطرتون باشه که وقتی مطلبی رو متوجه شدی و یادش گرفتی باید طی دوره زمانی مشخصی اونا رو دوباره مرور کنی ، وگرنه هیچ تضمینی برای یادآوریشون وجود نداره . مثلا به این شکل : یک روز بعد ، 10 روز بعد ، یکماه بعد ، 4 ماه بعد به مرور مطالب مطالعه شده به صورتی که گفتم عمل کنید تا ملکه ذهنتون بشه و در حافظه بلند مدت ثبت و ضبط بشه .

” به امید موفقیت شما عزیزان در کنکور سراسری 1397  “

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!