روشهای تحلیل آزمونهای آزمایشی
۱۷ مرداد ۱۳۹۶
چگونه درسها را مرور کنیم ؟
۱۷ مرداد ۱۳۹۶

 

 

روشهای جلوگیری از فراموشی

هر مطلبی که میخواد وارد ذهن ما بشه روش خاص خودش رو داره به عنوان مثال روش ثبت کردن ریاضیات و ادبیات در ذهن هر انسانی متفاوته ، نمیتونیم همه مطالب رو با یک روش جلو ببریم . مسلما روشهای جداگانه و مخصوص به خودش رو داره که در هر کسی نسبی هست و آدمها با همدیگه متفاوت هستن و هرکسی باید این اختلافات ویژگی های شخصیتی در خودش رو شناسایی بکنه و بر اساس همونا از خودشون انتظار داشته باشن تا باعث اضطراب بیش از حد خودشون نشن .

 

۱ – توجه کردن به پیش نیازهای مطالعاتی

هر درسی رو مخصوصا مثل ریاضیات رو اگر نتونی پیش نیاز و پایه اون رو متوجه نشده باشی ؛ نمیتونی به راحتی مطالب بعدی رو یاد بگیری ، و هر چقدر هم تلاش بکنی برای یادگیریش یک نوع درجا زدن و وقت تلف کردن هست . حتما دروس رو به صورت پایه ای مطالعه کنید ، ریشه ای کار کنید تا خیالتون راحت تر باشه ، وقتی اینجوری درس بخونید بهتر در ذهنتون جا میفته .

 

۲ – اگر فارغ التحصیلی نیستید و دانش آموز هستید

حتما قبل از اینکه وارد کلاس بشید و درس اصلیتون شروع بشه ، لازمه که درسها رو مرور کرده و پیش خوانی کرده باشید . میدونید چرا ؟ چون وقتی با پیش زمینه وارد کلاس میشید ذهن شما میدونه دنبال چه چیزی در کلاس خواهد بود و روی مسائل حاشیه ای دیگه تمرکز نمیکنه که همین میتونه باعث افزایش راندمان کاری فعالیتهای مغزی در شما بشه .

 

۳ – سعی کنید هرچقدر که میتونید در کلاستون میزان یادگیریتون رو بالا ببرید

نمیگم همه درس رو باید متوجه بشیدا نه ، منظورم اینه که حضور فعالتون رو بیشتر از قبل بکنید . فعالانه گوش بدید حتی اگر شده دوباره از استاد سوال بپرسید تا دوباره برای شما تکرار کند یا پس از اتمام کلاس از استاد سوال کنید .

 

۴ – تمرینهایی که هر روز آموزش دیدید در کلاس رو مدام تکرار کنید

تستهای فصلهای مربوط به دروس تدریس شده هر روز رو تمرین کنید ، این تکرار باعث میشه هرچیزی که امروزه به حافظه بلند مدتتون فرستادید ، بره به سمت حافظه بلند مدت و وقتی هم بره حافظه بلند مدت دیگه خیالتون راحت میشه از فراموش نشدنش .

 

۵ – مرور فراموش نشه

هر شب قبل از خواب زمانی رو مشخص کنید برای مرور مطالبی که خوندید ، حتی شده نیم ساعت ، ولی این زمان رو با چیز دیگه ای عوض نکنید ، مرور ، مرور ، مرور .

 

۶ – ربط دادن مطالب به همدیگه

هر مطلبی رو در درسایی که خوندید اگر بتونید به همدیکه ربط بدید میتونه خیلی در به خاطر سپردنش خیالتون راحت تر باشه ، وقتی بتونید این کار رو بکنید ، به خودتون افتخار کنید چون تونستید بین دوتا موضوع نقطه مشترک و مرتبط پیدا بکنید و مطلب رو راحت تر متوجه بشید .

 

۷ – برای خودتون یا دوستاتون تدریس کنید

مطالبی رو که آموزش دیدید رو میتونید برای خودتون مثل معلمی که داره به دانش آموزاش درس میده تکرار بکنید ، یا حتی میتونید به دوستانتون که در اون زمینه خاص مشکل دارن تدریس کنید هم به دوستتون کمک کردید و هم مطالب رو مرور کردید و با یه تیر دوتا نشون زدید .

 

۸ – تمرکزتون رو بالا ببرید

سعی کنید زمان حل تمرینها تمامی تمرکز خودتون رو روی مباحث بزارید و عواملی که باعث حواس پرتی شما میشن رو از خودتون دور کنید مثل تلویزیون روشن ، گوشی موبایل کنار دستتون ، و هرچیزی که تمرکزتون رو به هم بزنه .

 

۹ – خلاصه نویسی کنید

یکی از بهترین روشهای فراموش نکردن مطالب ، خلاصه نویسی کردن هست ، شما با این کار چند تا کار مهم می کنید ، هم اینکه بر روی مطالب متمرکز میشید و یادگیریتون میره بالا ، هم جزوه ای کامل و خلاصه شده از مطالب رو با حجم کمتر و غنای محتوایی بالایی دارید که زمان جمع بنید خیلی به کارتون میاد . خلاصه بگم بهتون که با خلاصه نویسی کردن شما 3 بر هیچ از رقیبای خودتون میزنید جلو .

 

۱۰ – طرح سوال قبل از مطالعه

تجربه نشون داده کسانی که قبل از شروع مطالعه برای خودشون طرح سوال میکنن که اصلا از این مطالعه چه چیزی میخوان کسب بکنن ؟ دنبال چه چیزی هستن ؟ خیلی میتونه در میزان یادگیریشون کمکشون بکنه . این کار با هدف افزایش میزان یادگیری در داوطلب صورت می گیره .

 

۱۱ – هول هولی درس نخونید

اضطراب داشتن ، استرس داشتن ، عجله کردن در مطالعه ، هول هولی جواب دادن و … در خیلی از دانش آموزا دیده میشه ، انگار یه نفر افتاده دنبالشون که باید این مطلب رو سریع تمومش بکنن ، وقتی این مدلی درس میخونید نمیتونید به راحتی تمرکز بکنید ، و وقتی نتونید تمرکز بکنید نمیتونید درست یاد بگیرید و وقتی هم که نتونید یاد بگیرید نمیتونید خوب به حافظه بلند مدت بسپاریدش و در نتیجه نمیتونید به یاد بیاریدش ، و همه اینها سر این بوده که شما با تمرکز درس نخوندی ، استرس داشتی و …

 

۱۲ – مدت زمان مشخص برای دوره و مرور درسها

اینم خاطرتون باشه که وقتی مطلبی رو متوجه شدی و یادش گرفتی باید طی دوره زمانی مشخصی اونا رو دوباره مرور کنی ، وگرنه هیچ تضمینی برای یادآوریشون وجود نداره . مثلا به این شکل : یک روز بعد ، 10 روز بعد ، یکماه بعد ، 4 ماه بعد به مرور مطالب مطالعه شده به صورتی که گفتم عمل کنید تا ملکه ذهنتون بشه و در حافظه بلند مدت ثبت و ضبط بشه .

 

” به امید موفقیت شما عزیزان در کنکور سراسری 1397  “

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
// Omit Closing PHP Tags