روشهای حل اختلافات زناشویی

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روشهای حل اختلافات زناشویی

مسائلی که می‌بایست بین زوجین باقی بماند

در زندگی زناشویی بروز مشکلات و ناراحتی اجتناب‌ناپذیر است اما برای جلوگیری از بغرنج‌تر شدن ماجرا آنچه که اهمیت قابل توجهی پیدا می‌کند توجه به این نکته است که از درمیان گذاشتن این مشلات با دیگران پرهیز کنیم. طبیعی است که در زندگی فردی شادی‌ها و غم‌هایمان را با نزدیکانمان مطرح کنیم و در سختی‌ها طلب یاری کرده و آن‌ها را شریک شادی‌هایمان کنیم. با همه این اوصاف، اما مسائل خصوصی زندکی مشترک از این قاعده طبیعی استثنا است. مطرح کردن مسائلی که تعریف آن‌ها صرفا در دایره زندگی خصوصی است نه‌تنها سودی نخواهد داشت بلکه با ریسک وارد آمدن ضرباتی گاه غیرقابل جبران به زندگی نیز همراه است.

بیان احساسات و هیجانات

انتقال احساسات بین زوجین مایه گرمی و قوام زندگی است. همسران بواقع محرم اسرار یکدیگر هستند. رابطه بیش از اندازه متعارفد با دوستان این احتمال را درپی دارد که رازهای مگوی بین همسران به دایره دوستان کشیده شود. طبیعی است که هر شخصی تمایل نداشته باشد بجز همسرش کسی از اسرارش باخبر باشد. بعلاوه اینکه باخبر شدن حتی یک نفر که شما او را دوست صمیمی خود تلقی می‌کنید نیز می‌تواند به فاش شدن آن راز بین افراد دیکر نیز منجر شود. درنتیجه اکیدا توصیه می‌کنیم برای حفظ خوشبختی و احترام متقابل و در راستای تلاش در جهت عمق بخشیدن به کیفیت زندگی مشترک در این زمینه احتیاط کرده و روی دلتان قفل بزنید.

انباشته شدن دلخوری و ناراحتی ها

گاهی در رابطه بین زوجین اتفاق می‌افتد که حجم دلخوری‌ها و اختلافات به بحث و مشاجره افزایش پیدا می‌کند و حتی ممکن است در وجود یکی از دو طرف یا یکی از اآن‌ها این احساس ناخوشایند بوجود آید که ادامه زندگی مشترک ناممکن بنظر برسد. نمایش رفتاری متعادل مبتنی بر بخشش یکدیگر و اندیشدن به روزهای خوبی که در کنار هم سپری شده اصل اساسی برطرف کننده این اختلافات است. در وقاع هر زن و شوهری خودشان بخودی خود می‌توانند مشکلات و اختلافات بین خودشان را حل کنند و بجز موارد نادر نیازی به دخالت دیگران نیست. از طرف دیگر، تصویری از خشم و عصبانیت همسرتان در ذهن نزدیکان و وابستگانی که برای حل اختلاف ورود می‌کنند ساخته می‌شود که احتمال پاک‌نشدن آن برای همیشه نیز وجود دارد. پس رعایت خویشتن‌داری و اجتناب از مطرح کردن اختلافات و مشاجره‌ها از دیگر مسائلی است که می‌بایست بین دو نفر باقی بماند.

مسائل خصوصی زوجین

خصوصی بودن مسائل مربوط به روابط زناشویی و رابطه جنسی امری است که شدت وضوح آن، این مسئله را به امری بدیهی تبدیل می‌نماید. شکستن حریم و بیان این مسائل برای دیگران قطعا ره‌اوردش چیزی جز وارد کردن ضربه‌ای مخرب به دیوار اعتماد همسرتان نخواهد بود. سعی کنید معنای صمیمیت را بدرستی درک کرده و بدانید که حتی صمیمی ترین دوست نیز درد جایگاه والای همسر بودن قرار ندارد. چنانچه در زندگی زناشویی به مشکلی و چالشی مواجهه پیدا کردیدن، هیچ چیز به اندازه صحبت دونفره خصوثی نمی تواند به حل موضوع کمک کند. در مرحله بعد تنها روانشناسان هستند که رعایت امانت را کرده و رازهای شما را نیزد خوشان نگه می‌دارند.

گذشته شخصی زوجین

این مسئله که زن و شوهر در مورد مسائل مربوط به روابط احتمالی گذشته خود با هم گفتگو کنند اساسا کار درستی نیست. با این حال اگر شرایطی بوجود آمد که یکی از طرفین در این حوزه با همسرش وارد صحبت شده و حقایقی از این رابطه را با همسرش درمیان گذاشت؛ پرهیز از به اشتراک گذاری آن با دیکران توسط طرف شنونده امری واجب و قطعی است. براین باور داشته باشید که تجربیات گذشته افراد پارامتری تعیین‌کننده در کیفیت رابطه‌ی کنونی آن‌ها محسوب می‌شود و برای ارتقای کیفیت این رابطه هر دوطرف باید بگوشیند با ساختن تجریه های دلپذیر جدید، خاطرات نویی با یکدیگر بسازند. یادآوری خاطرات گذشته ای که شخص دیگری محور آن بوده یا در آن نقش داشته هیچ کمکی به زندگی فعلی شما نخواهد کرد.

ترسها و اضطرابهای درونی 

طبیعی است که هر فردی نوعی فوبیا با ترس درونی داشته باشد. این ترس در طول زندگی مشترک عیان شده و چگونگی رفتار طرف مقابل با این ترس روی زوند زندگی تاثیری جدی دارد. ترس از چیزهای ساده‌ای نظیر ارتفاع و سوسک و سگ و…. اینکه این ترس‌ها را دست‌مایه شوخی با همسرتان قراردهید بسیار خطرناک است. این خطر زمانی چهره جدی‌تری پیدا می‌کند که آن را وسیله‌ای برای سرگرم نمودن مخاطبان دیگری نیز قرار دهید. بجای این کار تلاش کنید بگونه‌ای رفتار کنید که همسرتان در مبارزه با این ترس‌ها در کنار خود همراهی جدی شما را حس کرده  و بتواند با بدست آوردن اعتماد بیشتر، در کنار شما قدرتمندانه‌تر با ترس درونی وجود خویش کنار بیاید.

سطح مالی و اقتصادی

به این باور داشته باشید هم میزان درآمد هر شخص و هم سطح مشکلات مالی که او با آن درگیر است در دایره مسائل خصوصی تعریف شده و درمیان گذاشتن آن با دیگران، حتی نزدیکان توصیه نمی‌شود. به صورت کلی مسائل مالی خانواده در دایره موضوعات مربوط به خانواده تعریف شده و مطرح کردن آن خارج از این محدوده به زندگی مشترک لطمه وارد خواهد ساخت. چنانچه در وضعیتی قرارگرفته‌اید که راه‌برون رفت از مشکلات مالی خود را در کمک گرفتن از خانواده و اطرافیان می‌بینید، توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی موضوع را با همسرتان در میان بگذارید.

تفاوت روحیات شخصی

وجود هر شخصی و روحیات او ترکیبی است از ویژگی‌های مقبت و  منفی. کسی که شما زندگی عاشقانه ای را درکنار او آغاز کرده‌اید نیز از این قاعده مستثنا نیست و حتما نواقصی در وجود او نیز وجود دارد. عیب‌ها و نصاط ضعفی که شما به‌عنوان همسر ممکن است در گذر زمان با آن کنار بیایید اما خانواده و نزدیکانی که این مسائل را با آن‌ها مطرح می‌کنید و حتی ممکن است در زمره دوستان صمیمی شما نیز تعریف شوند؛ شنیده‌های خود را پیرامون این موضوع بخاطر می‌سپارند. بخاطر سپردنی که شاید هیچ وقت از پس‌زمینه ذهنی آن‌ها پاک نشده و در زمانی که هیچ کس انتظارش را نی‌کشد بازگو کنند. این نکته را سرلوحه خویش قرارداده و اگر در وجود همسرتان مشکلی می‌بینید که باعث آزردگی خاطر شما می‌شود؛ شخص خود او بهترین و در واقع تنها گزینه‌ای است که می‌توانید مسئله را باو در میان بگذارید. طبیعتا گفتگوی منطقی و در چارچوبی که آرامش بر آن حاکم باشد می‌تواند علاوه بر حفظ رابطه زناشویی و کمک به حل مشکل به عمیق‌تر شدن ارتباط زناشویی نیز کمک کرده و سطح کیفیت زندگی را نیز ارتقا دهد.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!