روشهای رفتار والدین با نوجوانان

دوشنبه 27 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روشهای رفتار والدین با نوجوانان

نوجوانی دورانی است که در آن فرد از مراحله ی کودکی و لذت های آن فاصله گرفته ؛ اما در عین حال با دوران جوانی هم فاصله دارد. مرحله ای ما بن کودکی و جوانی است ؛ که تحولات مختلف روحی و روانی و هم چنین جسمی را برای انسان به همراه دارد. این دوران به سبب حساسی بالای فرد تازه بالغ نسبت به محیط و محرکات آن ؛ برای والدین دوران حساسی می باشد. والدین باید نسبت به ویژگی های این دوران و هم چنین خصایص فرزند خود ؛ آگاهی داشته بشاند تا بتوانند ؛ به خوبی از پس مدیریت کردن رفتار های خود و فرندانشان برآیند . روشهای رفتار والدین با نوجوانان ، فرزندان خواه پسر و خواه دختر ؛ در این دوران از زندگی ؛ داری رفتارهای متفاوتی نسبت به دوران کودکی خواهند بود. روانشناسان و داشنمندان همگی بر ایان امر صحه می گذارند که دختران نسبت به پسران ؛ زودتر وارد مرحله ی بلوغ شده , در نتیجه زودتر هم این دوران را به پایان می رسانند.

دوران بلوغ برای دختران از سن 9 تا 16 سالگی است. و این سن برای پسران از سن 10 تا 17 سالگی است. اما در متون علمی ؛ سن بلوغ را بین 12 تا 18 سالگی تعریف کرده اند بر این اساس 11 سالگی ؛ سن متوسط بلوغ نامیده شده است. در این تعریف فرقی میان دختران و پسران برای آغاز سن بلوغ در نظر گرفته نشده است.

مهم ترین اتفاقات و تغییرات در سن بلوغ در سه حیطه می باشند :

  • جسمی
  • روانی
  • عاطفی

تغییرات جسمی

روشهای رفتار والدین با نوجوانان ، در این سن ؛ تمام اعضا و جوارح بدن ؛ با سرعت زیاد در حال رشد هستند. پسران و دختران در این سن ؛ تغییرات فیزیکی زیادی را در بدن خود حس می کنند. رویش موهای پشت لب در پسران ؛ جوش های پوستی , کامل شدن رشد اندام های جنسی ؛ و به موازات آن تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن ؛ بخشی از تغییرات بزرگی است که نوجوان در دوران بلوغ خود ؛ آن ها را حس کرده و با آنها درگیر می شود. والدین باید در خصوص مراقبت های بهداشتی و جنسی با فرزندان خود صحبت کرده و آنها را نسبت به مسائل بی شماری آگاه کنند. عدم درک نوجوان در این حوزه و خجالت از بازگو کردن این مطالب؛ باعث می شود نوجوان به فردی غیر از پدر و مادرش ؛ نزدیک شده و اطلاعات او را مبنای دانستینی های خود قرار دهد. والدین آگاه به جای شرم بی جا از بازگو کردن مطالب ؛ آنها را بیان کرده و فرزند خود را از تغییرات جسمانی پیش آمده و ویژگی های دوران جوانی مطلع می کنند. بهتر است فرزند پسر توسط پدر و فرزند دختر توسط مادر ؛ راهنمایی های لازم را کسب کند.

تغییرات روانی

روشهای رفتار والدین با نوجوانان ، به سبب تغییرات جسمانی ذکر شده در بالا؛ روند ترشح هورمون ها هم در بدن فرزند نوجوان شما ؛ تغییر خواهد کرد. همین امر موجب می شود ؛ برخی از خصایص رفتاری در آن ها نمود پیدا کند ؛ از جمله عصابنیت ؛ حساس بودن ؛ زود رنجی و …. والدین در این سن باید از دادن مسئولیت های برگتر از دوران کودکی ؛ به فرزند خود ؛ واهمه نداشته باشند. این کار سبب تحریک حس استقلال و مسئولیت پذیری بیشتر در نوجوان شده و او را برای ورود به دوران جوانی آماده می کند. والدین باید بدانند از طریق صحبت و مشورت با فرزند خود در زمینه های مختلف ، می توانند موفق هایت های بزرگ او را در آینده سبب شوند. دوران نوجوانی ؛ دورانی پر فراز و نشیب و در عین حال تاثیر گذار در زندگی آینده ی فرد است. لذا والدین با کمی هوشیاری و دقت در ویژگی های فرزندشان و هم چنین راه های نزدیک شدن به او ؛ می توانند از برزو مشکلات احتمالی در این دوران بکاهند.

تغییرات عاطفی

نوجوانی سنی خاص است که فرزند شما ؛ مایل است رشته های وابستگی دوران کودکی را از بین برده و به استقلال در انجام کارها بدل کند. در این دوران میل به تنها بودن و انجام کارها به شکل انفرادی ؛ در نوجوان فزونی خواهد یافت. در این سن می توان بسیاری از استعداد های بالقوه ی موجود در فرد نوجوان را شناسایی کرده و از طریق پرورش آن ها را به منصه ی ظهور رساند.

والدین باید به نظرات فرزند خود احترام بگذارند و در صورت داشتن نظری مخالف با وی ؛ از روشی درست نسبت به بیان آن اقدا م کنند تا در نوجوان احساس سرخوردگی ایجاد نشود. در اهمیت این دوران؛ روایتی در دین اسلام از سوی پیامبر اکرم (ص) منقول است که می فرمایند:کودک در 7 سال اول زندگی آقا وسید است. در 7 سال دوم اطاعت پذیری دارد. و در 7 سال سوم نقش وزیر را دارد . والدین می توانند از طریق تربیت دریت خود در دوران نوجوانی ؛ و بیان صریح مسائل و موضوعات خاص در این دوران ؛ برای فرزندان خود ؛ زمینه ی شکل گیری صحیح روابط دوستی ؛ ازدواج و .. را ترسیم کنند.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!