روشهای صحبت کردن با همسر

یکشنبه 5 شهریور 1396 دکتر علی اصغر رضایی دسته ها

روشهای صحبت کردن با همسر

چگونه در باره ی ناراحتی های خود با همسر خویش صحبت کنیم ؟

در ارتباط زناشویی آنچه سبب دوام یک رابطه ی دو طرفه را فراهم می کند؛ فراگیری برقرای ارتباط صحیح است. ارتباطات موفق کلید ازدواج شاد و با دوام است. هنگامی که از ارتباط سخن می گوییم باید هم در مورد روند برقراری ارتباط ،و هم در مورد محتوای مبادله شده در ارتباط ؛ نکاتی را ذکر کنیم.

ارتباطات می تواند یک سویه ؛ دو سویه و حتی چند سویه باشد. در ارتباط یک سویه ؛ فرستنده پیام را برای مخاطب ارسال می کند اما مخاطب واکنشی نشان نمی دهد؛ در نتیجه ارتباط قطع می شود. در اراتباط دو سویه ؛ فرستنده پیام را ارسال کرده؛ گیرنده دریافت می کند و واکنش مثبت و یا منفی خود را ابراز می کند. در این حالت در صورتی که نحوه ی برقرای ارتباط و محتوا مورد پسند گیرنده و فرستنده باشد؛ ارتباط ادامه می یابد. د رارتباط چند سویه فرستنده پیام خود را برای مخاطب شماره ی یک ارسال می کند. اما مخاطب با شماره ی دیگری پاسخگوی وی است. به این ترتیب ارتباط بین دو نفر نیست بلکه امکان مشارکت چندیدن نفر د رحین اراسل و دریافت پیام ها وجود دارد.

در اراتباط زناشویی ؛ چنانچه زوجین راه های برقرای ارتباط موثر با هم را بداند؛ پیام ها به درستی بین آنها مبادله می شود و در نتیجه رضایت طرفین را سبب می شود. اما اگر یکی از طرفین و یا هر دو از رموز برقراری ارتباط موثر بی خبر باشد و یا د رعمل توانایی به کا ربردن آن ها را نداشته باشد؛ ارتباط قطع شده و پیام صحیح نیز مبادله نخواهد شد. به این شکل زوجین به مرور زمان زا هم کلام شدن با هم اجتناب کرده و تمایلی به برقرای ارتباط با هم نخواهند داشت. این امر زمینه ی بروز انواع اختلافات و سوء تفاهمات را هم موجب می شود.

 برای فرا گیری راه های ارتباط موثر باید گام های زیر را مرحله به مرحله پیمود :

 1. سعی کنید در ارتباط با همسر خود, با انگیزه به سوالات و پیام های او واکنش نشان دهید.
 2. آنچه همسرتان دوست دارد از او بپرسید. و هنگام پاسخ دادن وی؛ تمام دقت و توجه خود را به او معطوف کنید.
 3. از شکایت کردن و غر زدن در ایجاد ارتباط بپرهیزید.مهربانی و همدلی با همسر در بسیاری از موارد راه گشای ارتباطات و برقراری آرامش در زندگی است.
 4. خوب به حرف های هم گوش بدهید. از پرسیدن سوالات تکراری پرهیز کنید.
 5. عشق و دوست داشتن خود را به همسرتان ابراز کنید.
 6. هنگام صحبت با هم از موبایل و سایر و سایل الکترونیکی با عث عدم تمرکز روی صحبت طرف مقابل می شود پرهیز کنید.
 7. از خاطرات خوش با هم صحبت کنید.
 8. هنگام بروز اختلاف؛ از بیان اشتباهات گذشته و خاطرات تلخ گذشته پرهیز کنید.
 9. به علائق و سلایق همسر خود توجه کنید و سعی د رکاربرد عبارتی داشته باشید که نشان دهنده ی توجه و عشق شما به همسرتان است.
 10. هنگام صحبت کردن با همسرتان ؛ هرگز حرف او را قطع نکنید. این امر به ویژه در مورد مردان از اهمیت بسیاری برخوردار است. مردان با قطع کردن صحبت ؛ توانایی خود را برای گوش دادن و دقت کردن روی حرف های طرف مقابل از دست می دهند و این امر موجبات خشم و عصبانیت آنها را فراهم می آورد.
 11. قبل از صحبت کردن با همسر خود ؛ موضوعی را که قصد سخن گفتن در مورد آن دارید مشخص کنید؛ به این ترتیب می توانید راحت تر منظور خود را به طرف مقابل برسانید.

با استفاده از روش های فوق می توانید به طور کلی روش های برقرار ی ارتباط موثر را با همسر خود، پیدا کنید. از آن جا که افراد ویژگی های خاص و منحصر به فرد دارند؛ قطعا با کمی دقت و درایت در روابط زناشویی خود می توانید راه ای متنوع و بهتر دیگری را برای برقرای ارتباط موفق با همسر بیابید.

اهمیت اراتباطات در زندگی زناشویی از آن جا ناشی می شود که عدم تسلط به فن و مهارت ارتباطی موجب برداشت ها نا صحیح از کلام طرف مقابل شده و این امر سبب بروز اختلافات زناشویی را فراهم می آورد. برای داشتن یک رابطه ی زناشویی شاد و مولد، نباید منتظرمعجزه بود، باید شیوه های مختلف زنده نگه داشتن رابطه ی سالم را بررسی کرد و آموخت تا بتوان خانواده ای سالم و درنهایت جامعه ای سالم داشت.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *