روشهای مقابله با وسواس در مطالعه کردن

یکشنبه 2 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روشهای مقابله با وسواس در مطالعه کردن

اساسا وسواس درسی چیست ؟

وسواس درسی درواقع یه جور عادت بدیه که بعضی از بچه دارند و نمی تونن از مباحث به راحتی عبور کنند. شاید در نگاه اول این یه چیز خوب باشه ولی وقتی میقهمید که این افراد حتی وقتی یه کتاب 40 بار خونده باشن بازم راضی نیستن و باید برای بار 41 ام بخوننش. یه تست و دیدن که برای سال 1312 شمسیه و میدنن دیگه اصن قرار نیست از اونجا سوال بیاد ولی بازم میخوننش. چرا ؟ چون وسواس دارند.

اساسا بچه های وسواسی 3 جور اند :

الف : بچه های سخت کوش که کلا دوست ندارن حتی یه تست و جا بندازن چرا که می ترسن با جواب ندادن همون یه تست نتونن دانشگاهی که دوست دارن قبول شن .

ب :  بچه هایی که کلا استرس کنور دارند و نمی تونن حتی یه لحظه به کنکو و تست فکر نکنن . عموما این بچه ها همش به فکر درسن و حسابی استر کنکور و دارن

ج : بچه های که کلا در همه امور وسواس دارن و نمی تونن وسواس و از خودشون به دور کنند .

انواع دوستان وسواسی در درس :

الف : تست خوره ها ، این دوستان وقتی یه کتابی رو می خونند اگه حتی یکی از تست ها رو هم حل نکنند هس میکنن که اون کتاب و کامل نخوندن. به قول مادر بزرگم خدابیامرز , کلا به دلشون ننشسته اون درس.

ب : آزمون خوره ها , این دوستا اعتقاد دارن وقتی سر جلسه کنکور هستن و یا سر هر ازمون دیگه ای باید به همه سوالا جواب بدن حتی اگر شده شانسی , این دوستان به نظره من دچار بدترین نوع وسواس هستند .

ج : بی باور ها ، این بچه ها اگر 13654654 بار هم کتاب رو خونده باشن و حتی جای ویرگول ها و نقطه ها رو هم حفظ باشند بازم فکر میکنند که کتاب و کامل بلد نیستند.

ایا وسواس درسی بده ؟

پ ن پ

ابتدا باید به این باور برسید که شما ماشین تست زنی نیستید که هرچی تست گذاشتن جلوتون بزنید . اصن می دونید هدف از تست زدن چیه ؟ هدف یادگیریه . پس اگر مثلا شما 40 تا تست مشتق زدی و کامل یاد گرفتی لازم نیست 400 تای بقیه رو هم بزنی . وقتی یاد گرفتی دیگه شورشو در نیار .

در نظر بگیرید که شما ، شماید . بتمن یا زورو نیستید که بخواید همه درس هارو 100 درصد بزنید . اخ اخ که چه عذاب بدیه این عادت . دقت کنید که بار ها شده نفر اول کنکور هیچ درسی رو 100 درصد نزده . وقتی میرسی به یه سوالا و میبینی که بلد نیستی ، ولش کون اون سوال و برو سراغ سوال بعدی.

یعنی خود مرور هم اونقدر که بعضیا مرور میکنن , اعصابش خورد میشه خدایی. چقد مرور ؟ وقتی یه درس  2 بار نه 3 بار نه 10 بار خوندی و کامل یاد گرفتی دیگه باز چرا می خوای مرور کنی ؟ من فکر میکنم این طور ادما اعتماد بنفس ندارند و فکر میکنن که هیچ وقت نمیتونن هیچ چیزیو به صورت کامل یاد بگیرن برای همین هی درس می خونن .

روش درمان :

همیشه می گن وقتی از چیزی می ترسی برای اینکه ترست بریزه باید با ترست رو به رو بشی . بهترین کار اینکه بی خیالش بشید. یعنی چی ؟ یعنی اگه دارید تست می زنید یهو از خیر یه تست بگذرید و برید بعدی. شاید اولش سخت باشه ولی بهتون قول میدم درد نداره . اگر دارید ازمون میدید و می خواید همه سوالا رو درست جواب بدید هم یه راه جالب براش دارم . مثلا قبل ازمون به خودتون بگیرد که من امزو حق درام 20 تا سوال و که بلد نیستم نزنم. کم کم با این قانون این عادت که باید به همه سوالا جواب بدی رو از بین می برید.

چند مثال:

اگر دارید سوالای دینی می زنید و 9 تا سوال از 10 تا رو درست زدید جوگیر نشد که چون من 9 تا سوال زدم باید دهمی رو هم بزنم.

زیست و نباید در حد شماره صفحه ها حفظ کرد.

به قول بروسلی من از کسی که 100 تا جرکت بلده نمی ترسم ، من از کسی می ترسم که 1 حرکت و 100 بار تمرین کرده . پس بجای اینکه 1000 تا تست محتلف بزنید روی چندتا مورد حسابی تمرکز کنید.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!