روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی

شنبه 24 تیر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی اهمیت بسیاری در زندگی هر شخصی دارند ، آیا شما با این راه کارها آشنایی دارید ؟ آیا شما هم از اینکه دست به کار جدیدی بزنید ناامید و سرخورده هستید ؟ آیا در زندگی خودتون دچار شکست و یاس شدید ؟ آیا در امتحانات یا در کنکور سراسری رتبه و امتیاز لازم رو کسب نکردید ؟ آیا علاوه بر نگرانی و ناامیدی ، حمایتهای اطرافیانتون رو هم نسبت به قبل از دست دادید ؟

باید این رو بهتون بگم که همه این موارد ریشه در انتخاب خودتون برای ادامه مسیر داره ، این شما هستید که انتخاب میکنید بین امید و ناامیدی ، در قسمت پایین مطالبی رو برای برطرف کردن این دلهره و نگرانی های توام با ناامیدی برای شما عنوان خواهم کرد تا بتونه بهتون کمک بکنه :

در اولین قدم از روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی این رو باید یادتون باشه که اگر حتی ناامیدی هم به سراغ شما اومد ، این ناتوانی و خشم رو به نزدیکان و اطرافیان خودتون بروز ندید و سر اونا خالی نکنید . اتفاقات بد برای شما ، تمام ذهن شما رو درگیر میکنه و اینجائه که باعث میشه انرژی و وقت و هزینه شما رو هم ازتون به تدریج میگیره . یعنی این اتفاقات ناگوار تا زمانی که هستن و با شما همراهی میکنن ، حقوق و مزایاشون از از شما میگیرن که با بها دادن بهشون باعث گسترش این ناگواری ها در خودتون میشید . به همین خاطر هست که زمانی که خبر ناگوار و ناراحت کننده ای وقتی به شما میرسه ، احساس ناامیدی و سرخوردگی میکنید ، مثلا در همین کنکور سراسری . تعداد عظیمی از دانش آموزا هستن که هنوز به روز کنکور نرسیده خودشون رو میبازن و راه رو دیگه ادامه نمیدن . مخصوصا این شرایط برای افرادی که قدرت تلقین پذیری بالایی دارن بسیار سخت تر خواهد بود و حتی نه برای کنکور ، بلکه تمام ابعاد زندگی شخص رو مورد حمله قرار میده .

اما خداروشکر جای نگرانی نیست ، چون خداوند سبحان مغز انسان رو طوری طراحی کرده که این شرایط رو به صورت مداوم در خودش نگه نمیداره ، و کافیه که انگیزه برای تغییر این شرایط ناگوار رو در خودمون ببینیم و اراده کنیم برای تغییر . بعضی موقع فقط نیاز به یک تلنگر ساده داریم تا برای شروعی بزرگ قدم برداریم ، ما با شما همراهیم تا این تغییرات مثبت رو بتونید در خودتون ایجاد کنید ، شانه به شانه با شما هستیم .

چگونه با نا امیدی مقابله کنیم ؟

با وجود روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی هر فردی ممکنه در زندگی شخصی خودش با هزاران مدل از ابزارهای ناامید کننده روبرو بشه ، و هر شخصی با شخص دیگه ناامیدی و شرایط متفاوت خودش رو داره اما ، یه نکته مهم این هست که روش مقابله با این مشکلات پیچیده و سخت و دشوار نیست ، مقابله با ناامید برای هرکدام از موارد بوجود آوردنده یاس و ناکارآمدی به کار می آید فقط تنها تفاوت آن شرایط خود شخص هست که با دیگران متفاوته وگرنه روش مقابله فرقی نمیکنه .

مراحل و نحوه مقابله با شرایط ناامیدی :

گریه کردن ، ابزاری کارآمد برای شروع مقابله

در موضوع روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی هرطوری شده کاری که منجر به گریه کردن و تخلیه فشارهای هیجانی خودتون میشه بپردازید و اصلا نگران این نباشید که کسی اگر متوجه بشه باعث خجالتتون بشه ، البته پیشنهاد میکنیم که جایی رو در نظر بگیرید که تنها باشید و با خودتون خلوت کنید . میتونید برای شروع گریه از فیلم ، موسیقی ، متنی غمگین استفاده بکنید .
در باورهای فرهنگی قدیمی ما عنوان شده که مرد که گریه نمیکنه ، یا آدمای ضعیف گریه میکنن که باید بگم که این تفکرات اشتباه هستن ، و گریه یکی از مهمترین تسکین دهنده های روحی برای هر شخص میباشد .
گریه مکانیزمی داره که کلیه هیجانات و امواج منفی رو تخلیه میکنه .و همچنین تمامی استرسها و تنشهای درونی در فرد رو از بین میبره و شخص پس از گریه کردن احساس راحتی و سبکی میکنه . بنابراین اگر احساس کردید که اشکتون میخواد سرازیر بشه پس از اینکه ناکامی ای دیدید ، جلوشو نگیرید و بزارید بیاد پایین . شروع مکانیزم بهبودی میتونه با همین چند قطره اشک باشه ، پس این موضوع رو مهم بدونید و جدی بگیریدش .

اتفاقات اطراف خودتون رو بپذیرید

در روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی هر اتفاقی رو که چه مثبت و چه منفی بپذیرید ، مخصوصا اتفاقات منفی رو ، چون بسیاری از آدما میخوان که زیر بار احساسات غم انگیز خودشون نرن و شانه خالی کنن ، به همین دلیل خودشون رو با نپذیرفتن اتفاقاتی که در اطرافشون میفته به اصطلاح آروم میکنن ، یا به عبارتی سر خودشون رو شیره میمالن . زیرا پذیرفتن واقعیت برای اشخاص فوق العاده سخت و دشوار است . اتفاقات ناگوار محیط خودتون رو حتی اگر نمیپذیرید ، سریعا در مقابلش موضع نگیرید یا تصمیم زودهنگام نگیرید ، ابتدا قشنگ اون اتفاقات رو بسنجید ، در موردش تفکر کنید ، سپس در موردش تصمیم مورد نظر که به نفعتون هست رو بگیرید .

اتفاقات ناگوار زندگیتون رو بپذیرید

در چرا مقابله با این اتفاقات ناگوار و آزار دهنده برای شخص ضروری و با اهمیت است ؟
چون اگر شما به مقابله با این شرایط نپردازید ، ذهنتان آرامش لازم رو پیدا نمیکنه و کارایی خودش رو به مرور زمان از دست میده . نه تنها شرایط اکنون شما رو تحت الشعاع قرار میده بلکه امکانش هست که با کوچکترین اتفاقات تحریک کننده ای دوباره به سراغ شما بیان و روز از نو روزی از نو بشوند . یکی از روشهای مهم برای برطرف شدن این افکار ناکارآمد ، این هست که شرایط رو همونطوری که هست بپذیرید ، حتی با سختی هایی که داره ، چون پذیرفتن موقعیت خودش شروعی برای تغییر مثبت و بهبودی در اینده نزدیک هست و این رو بدونید که با انکار واقعیت و اتفاقات اطرافمون فقط مشکلات رو بیشتر و بیشتر میکنید .

خودتون رو برای تحولی بزرگ آماده کنید

برای اینکه روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی با موفقیت پشت سر گذاشته شود میبایست آمادگی لازم رو بد، خیلی از آدما جوری در مشکلاتشون غرق میشن که دیگه حاضر نیستن از اون موقعیت جدا بشن و میشه گفت به اون شرایط عادت کردن و نمیخوان تغییر بکنن ، اینو بهتون میگم که ” اگر میخواید به چیزی برسید که قبلا نداشتید ، باید کارهایی رو بکنید که قبلا نمیکردید ” به این دسته از آدما میگم که اگر میخواید شرایطتون تغییر مثبت داشته باشه ، باید برای متحول شدن و خارج شدن از شرایط آزار دهندتون تلاش کنید و وقت بزارید .
این دسته از افراد جمله معروفی دارن که میگن ” وای بر من ” ، همین جمله شروع دوران خفقان و ناامیدی هست و دریچه ورود به افسردگی و گوشه گیری هست . به هیچ عنوان از این جمله استفاده نکنید و بهش فکر نکنید ، اگر هم اومد توی ذهنتون ، سریعا جلوی تفکرتون رو بگیرید ، به موقعیتی مثبت و خوشحال کننده فکر کنید ، نزارید این تفکر ” وای برمن ، من بی عرضه و ناتوانم ” بر شما غلبه بکنه .

خانه و محل کار و محیط اطرافتون رو به محیطی شاد تبدیل کنید

بدون شک وقتایی که شما دچار شکست و ناامیدی میشید ، به دنبال آن میزان غم و اندوه و ناامیدی در شما ریشه پیدا میکنه و با سرعت زیادی پیش میره . تنها راه جلوگیری از پیشروی یاس و ناامیدی اینه که روحیه شاد و شاداب خودتون رو در زندگیتون حفظ کنید و به صورت مستمر مراقبش باشید که فراموش نشه .

وقتی این شرایط پیش اومد باید چکار کنیم ؟
در روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی ، اطرافیان شما نقش مهمی در شادی شما دارن ، میتونید زمانهای باهم بودنتون رو با دوستایی که احساس خوبی باهاشون دارید رو افزایش بدید ، به تماشای فیلمهای طنز و خنده دار بشینید ، جملات مثبت و انگیزشی به در و دیوار خونه بچسبونید ، جملات منفی و ناراحت کننده رو از دایره لغاتتون حذف کنید ، میزان تفریحات فردی و گروهی خودتون رو بیشتر از قبل کنید . اگر کارهایی را که فکر میکنید به شاد بودنتان کمک میکنه رو انجام دادید ولی نتیجه ای نگرفتید ، پیشنهاد میکنیم که خودتون رو مجبور کنید که بخندید ، بله درست شنیدید ، وقتی خودتون رو مجبور میکنید که بخندید ، مغز شما سیگنالهایی رو ارسال میکنه که همون شرایط خنده واقعی رو بوجود میاره ، اگه واقعا همین روش رو چند روز پشت سر هم تکرارش کنید ، مغز شما شرطی میشه و نسبت به قبل راحت تر میتونه خنده شما رو بپذیره و احساس شادی به شمل دست بده .

احساسات منفی رو از خودتون دور کنید و باهاشون مقابله کنید

در مورد اتفاق ناگوار و منفی ای که برای شما رخ داده است به صورت بلند مدت بیندیشید ، به این شکل بگید که آیا این موضوع اثر ماندگار و طولانی مدتی در زندگی شما خواهد داشت یا خیر ؟ تا چه زمانی خودش رو بروز میده ؟ آیا این اتفاقات زمان حال شما در سالهای آینده هم برای شما همینقدر مهم و حیاتی هستن یا از ارزش و اهمیتشان کم می شود ؟ آیا شکست در کنکور تمام زندگی شخص رو دچار ناکارآمدی و ناامیدی خواهد کرد ؟
اگر جواب شما به این دسته از موارد ذکر شده ” نه ” میباشد ، پس شما این رو میدونید که این وقایع در زندگی هر شخصی به صورت جزر و مد در دریا میباشد ، که بالا و پایین روزگار را نشان می دهد . گاهی سختی ها و گاهی خوشی های آن به سراغ شما خواهن اومد ، و این شما هستید که تصمیم میگیرید که با اونا چجوری رفتار کنید و چقدر براشون وقت و هزینه کنید .
اگر جواب شما به این پاسخها ” بله ” باشد ، شما آب به آسیاب افکار منفی ریخته اید ، افکار منفی رو تقویت کردید ، آزار دهندگی اتفاقات رو بیشتر میکنید ، چون با این بله گفتن خودتون نشون میدید که دنبال تغییر و بهبودی نیستید و عامل اصلی قوی تر شدن این افکار ناکارآمد خواهید بود .
راهکار : افکار خودتون رو جوری سوق بدید که این اتفاقات و وقایع ناگوار ماندگار نیستند و به خودتون بگید که میبایست در برابرشون به مقابله بپردازم .

هدفمند شدن و برنامه ریزی کردن

در روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی یکی از ابزار کمکی برای اینکه از اتفاقای ناگوار اطرافمون دور بشیم ، برنامه ریزی و هدفمند بودن هست . پس از گذروندن دوره های ذکر شده در موارد بالا ، پس از کسب آرامش نسبی روحی و جسمی ، به دنبال طراحی و نقشه کشی یک برنامه جامع و کاربردی برای آینده کوتاه مدت و بلند مدت خودتون ، ضربه محکمی بر پیکره ناامیدی و یاس در خودتون بزنید . چون وقتی که برنامه ریزی کنید و اون رو همیشه در برابر خودتون ببینید ، ذهنتون در روز و هفته مشخص میکنه که باید به دنبال چه چیزهایی بگرده و بیخودی انرژی خودش رو تلف نمیکنه .

از هر رویداد مثبت و منفی ای که داشتید لیستی تهیه کنید

روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی برای هر شخص کاربرد خاص خودش را دارد ، درسها و عبرتهایی که از موارید که در زندگی تجربه کردید رو بیابید و اونا رو یادداشت کنید ، بعد از مدتی خواهید دید که سراسر اتفاقات همیشه مثبت نبودن و تلفیقی از منفی ها و مثبت ها دیده می شوند . چه چیزهای زیادی از اطرافیانتان آموخته اید ، تجاربی کسب کردید که تصمیم گرفته اید یا آنها را ادامه دهید یا به ضررتان هست و ادامه ندهید که تنها راه شناخت این دو از یکدیگر ، فقط تجربه کردن شرایط توسط خودتون هست .

حرف آخر

در روشهای کاربردی غلبه بر یاس و نا امیدی یادتون باشه که همیشه چیزهایی در زندگی هر شخصی وجود دارن که خواه ناخواه باعث ناراحتی ، کدورت ، یاس و ناامیدی در افراد میشن ، سختی ها در زندگی تمامی ندارن و روزانه در زندگی هر شخصی کم و زیاد دیده میشن
مسئله مهم و کاربردی این هست که ما چگونه مقابله کردن با این دسته از افکار ناکارآمد و منفی را آموزش ببینیم که در بالا نکاتی بیان شد . به امید اینکه هیچ شخصی به دلیل احساس یاس و ناامیدی ، از ادامه مسیر زندگی خودش باز بماند و سرعت پیشرفتش کند شود .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!