روشهای کاربردی برای مقابله با خودخواهی

شنبه 15 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روشهای کاربردی برای مقابله با خودخواهی

با این 13 روش خودخواهی را در خود نابود کنید

وینستون چرچیل : ” تنها یک نفر از ادم های پرمدعا منفور تر است , ان هم یک پرمدعای دیگر” . حتما در زندگی شما هم ادم های خودخواه و پر مدعا وجود دارند . انسان هایی که همیشه از دستاورد های خود صحبت می کنند و ان ها را بیش از انچه که هستند جلوه می دهند. تمام این کار ها بخاطر این است که خود را بالا نشان دهند و بتوانند توجه بقیه را جمع کنند ولی نمی دانند که با این کار فقط خود را منفور تر می کنند . در ادامه 13 روش برای جلوگیری از خودخواه بودن را برای شما بازگو میکنیم :

1 بیشتر شنونده باشید

انسان های عاشق تعامل هستند . همین علاقه به ارتباط و تعامل بود که باعث شد ما غار ها را رها کرده و در شهر ها گرد یکدیگر بیاییم . و در تعامل ها باید دو طرف حرف بزنند . این که شما فقط حرف بزنید و اجازه ندهید که طرف مقابلتان حس کند برای شما مهم نیست که او چه می گوید . وقتی دوستتان با شما حرف می زند با دقت به او گوش کنید .

2 کمک به دیگران

کمک کردن به دیگران از دو جهت برای شما سوداوری دارد . اول از همه وقتی شما به شخص دیگری کمک می کنید حس ارامش باری خودتان القلا می شود. و اگر روزی شما نیز به کمک نیاز داشتد بقیه به شما کمک می کنند .

3 خشوع

باور کنید وقتی شما به موفقیتی برسید بقیه خود به خود متوجه می شوند و برای شما احترام قائل خواهند شد . پس هرگز پز موفقیت های خود را به دیگران ندهید و همیشه خاضع و خاشع باشید .

4 عدم مقایسه

اصلا خود را با دیگران مقایسه نکنید . اگر شما نمره ریاضی خود را 20 گرفته اید لازم نیست به دوستتان بگویید من این در را 20 گرفتم تو چرا 15 گرفتی ؟ این کار فقط شما را خودپسند نشان می دهد .

5 تعریف از دیگران

انسان ها دوست دارند بقیه از انها تعریف کنند . اگر شما از بقیه تعریف کنید چیزی از شما کم نمی شود بلکه حتی چیزی به دست می اورید . از ان پس بقیه شما را به عنوان یک فرد مودب و با فرهنگ یاد خواهند کرد .

6 قدر دان باشید

اگر هر کس برای شما کاری کرد ، حتی کوچکترین کار مثل : دادن نمکدان سر سفره به شما ، از او قدردانی کنید . این کار شما را انسانی محبوب در بین دوستان و اشنایان می کند .

7 مثبت گو باشید

سعی نکنید مثل کارکتر گالیله همیشه منفی نگر باشید . انسان ها از افرادی که مدام ایراد می گیرند و منفی نگر هستند خوششان نمی اید . برای اینکه اینگونه  نباشید نسبت به مسائل خوش بین باشید .

8 به جمع بیندیشید

اگر در تصمیمات فقط منافع خود را در نظر بگیرید در واقع فردی خودخواه هستید . و بعد از مدتی تمام دوستان خود را از دست می دهید چون فقط به منافع خود اهمیت می دهید و در این راه ممکن است که منافع دوستانتان را به خطر اندازید .

9 همدلی کنید

اگر یکی از اشنایان در دردسر افتاد برای کمک به او پیشقدم باشید و از ناراحتی او ناراجت شوید و به او دلداری دهید . انسان های خودخواه از بدبختی دیگران خوشحال می شوند .

10 برنامه گروهی بریزید

انسان های خودخواه ترجیح می دهند فقط لذت را برای خودشان داشته باشند . هر ازگاهی از دوستان و اشنایان دعوت کنید تا در کنار شما خوش بگذرانند .

11 واکنش دیگران را بسنجید

همیشه قبل از اینکه بخواهید با دوست خود شوخی کنید یا کاری در حقش بکنید . این سوال را از خود بپرسید : اگر من بودم چه حسی بهم دست می داد؟ اگر واکنش شما مثبت بود پس مشکلی نیست . ولی اگر خود شما حاضر نبودید در ان موقعیت قرار بگیرید پس هرگز تن به انجام ان شوخی یا کار ندهید .

12 توقع نداشته باشید

برای این کار باید همیشه تکیه تان با خودتان باشد به هیچ وجه نباید از دیگران توقع داشته باشید . چرا که توقع داشتن از دیگران هم باعص می شود شما در انجام کارهایتان با تنبلی رو به رو شود و هم در صورت عملی نشدن توقعتان رابطه هایتان رو به زوال برود .

13 ارتباط موثر داشته باشید

وقتی با کسی مکالمه می کنید تنها از خودتا نگویید . از ائو بپرسید از چه کار هایی خوشش می اید و از چه چیز هایی متنفر است . اینگونه هم با خط قرمز های افراد اشنا می شود و هم از دید انها فردی با ملاحظه بنظر میایید . محبوب شدن سخت نیست . فقط کافی است با انجام این نکات ملاحظه اطرافیان را بکنید .بعد از چند وقت می بینید که چقدر دید بقیه به مشا عوض شده است .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!