روشهای کاهش بی دقتی در آزمونها و کنکور

پنجشنبه 19 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روشهای کاهش بی دقتی در آزمونها و کنکور

شاید خیلی کلافه شده باشید از بی دقتی های خودتون در آزمونها و وقتایی که دارید مطالعه می کنید ، است و نیست رو با دقت مطالعه نکردید و اشتباه تست زدید ؟ آخر جمله نوشته بوده ” بجز ” و بهش دقت نکردید ؟ بله متوجه هستم که این موارد جزئی خیلی حالتون رو خراب کرده و عصبانی شدید که چرا یه ایراد جزئی تونسته یه دونه تست رو که بلد بودید جواب بدید رو از شما گرفته . ما میخوایم بهتون آموزش بدیم که دیگه این اشتباهات و کم دقتی ها رو تکرار نکنید . باید قبل از شروع یه قولی به من بدید که در آزمون بعدی جدی باشید ؛ با دقت تر درس بخونید ، تمرکزتون رو روی صورت سوال بزارید ، برای متوجه شدنش وقت بزارید ، از این نترسید که وقت کم بیارید ، با کمی تمرین بیشتر میشه تسلط پیدا کرد بر روی تست زنی .

چند مورد از نکته های طلایی کنکوری :

بی‌دقتی برای همه داوطلبا هستش ، یکی کمتر و یکی بیشتر ، پس نمیشه گفت کسی بی دقت نیست و فقط شما اینجوری هستین .
میزان دقت در هر فردی اکتسابی است وذاتی نیست (من ذاتا بی‌دقت هستم و دیگه نمیشه هیچ کاریش کرد ).
روشهای تخصصی هست که می‌تونیم میزان بی‌دقتی را در امتحان کاهش داد که در قسمت مطالب مشاوره ای سایت کنکور کمک ذکر شده مفصل .
این طبیعیه که شما اشتباه می کنید ، ولی این قابل توجیه نیست که شما یه اشتباه رو دوباره تکرار بکنید .

۱- زمان رو مدیریت کنید 

اصلا متوجه نمیشید که وقت چجوری گذشت ، وقتی به درس زبان می رسید میبینید عه ، به مرور و جواب دادن به سوالات علامت زده نمیرسید ، میدونید چرا ؟ چون تمرین نکردید قبل از کنکور ، مدیریت زمان بندی تست رو آموزش ندیدید و به خاطر همین زمان از دستتون در میره .

نکات پیشنهادی برای مدیریت زمان :

هر درس را در زمان پیشنهادی خودش پاسخ دهید ، اینجوری تکلیف زمان بندیتون مشخص میشه و هول هولی کار رو پیش نمیبرید .
زمان آغاز و پایان هر درس را در بالای سر آن درس در دفترچه‌ی‌سؤال بنویسید و به آن پایبند باشید.
روی‌سؤالات مکث بیش از حد نکنید و ‌سؤالات وقت‌گیر را علامت زده و در انتها پاسخ دهید.
گاهی به ساعت نگاه کنید و به زمان توجه داشته باشید.

۲- استفاده از روش تمرکز روی خط سوال

اگه براتون اتفاق افتاده که شاید چندین بار سوال رو خوندید و متوجه چیزی نشدید ، یا اگر هم شدید بازم اشتباه کردید و مثلا میزان متر رو با ثانبه اشتباه کردید و از این دسته اشتباهات ، برای اینکار با دستتون روی بقیه متن بزارید و فقط تمرکزتون روی متن سوال بشه ( خطبری کردن میگن بهش و باعث میشه که دیگه به بقیه متنها که حواستون رو پرت میکنن نیفته و تمرکزتون فقط روی سوال مورد نظر باشه ) یا اگر کلمه کلیدی ای دیدید سریع دورش خط بکشید تا مشخص باشه که شاخص سوال همین مورد هست ، دورش خط بکشیدا نه اینکه زیرش خط بکشید . این کار شاید اوایل کمی وقت گیری باشه ولی با تمرین در آزمونهای آزمایشی میتونید حرفه ای بشید و سرعت تست زنی خودتون رو بیشتر و بیشتر کنید .

۳- آرامشتون رو وقتی با سوال ساده روبرو شدید حفظ کنید

بعضی موقع سوال انقدر آسون هست ولی شما به اشتباه جواب میدید و خیییلی حرص میخورید . میدونید چرا ؟ چون وقتی قبل از اینکه برید سراغ جواب و تست زنی به خودتون بگید که عجب سوال آسونیه ، ناخودآگاه میزان توجه و تمرکز شما پایین میاد و باعث میشه دقت کافی در تست زنی رو نداشته باشید و خراب کنید سوال رو . خوب است بدانید که طراحان محترم از این قضیه باخبرند و دام‌های آموزشی را در سؤالات ساده جاسازی می‌کنند تا تمرکز شما رو به هم بزنن و تمرکزتون رو از دست بدید ، لذا وقتی با سؤال ساده مواجه می‌شوید ، باید بیش‌تر هم دقت کرد ، به نظرم هیچ سوالی رو دست کم نگیرید و تموم تلاشتون رو روی همه سوالات داشته باشید و فرقی بینشون نزارید .

۴- نظم و انضباط در پاسخنامه و دفترچه آزمون

خیلیا میپرسن که در دفترچه آزمون جایی برای محاسبه و تحلیل و نوشتن زیاد نیست ، میشه با خودمون چک نویس ببریم ؟ خیلی از اشتباهات داوطلبا به خاطر درهم برهم نوشتن جوابها در دفترچه هست ، یه بخشی رو بالای صفحه مینویسه و یه بخشی رو پایین و جوابش رو وسط برگه مینویسه ، آخرش هم متوجه نمیشه که چه کار کرده ، هم وقتش هدر میره و هم به جواب نمیرسه و اضطراب پیدا میکنه . پس برای انکار میتونید وقتی تو خونه دارید به سوالات پاسخ میدید چک نویس خودتون رو باریک تهیه کنید ( اندازه حاشیه های دفترچه کنکوری ) که چشمتون عادت بکنه به نوع نوشتن و تحلیل کردن .

نکته ویژه و ظریف ۱: هر گاه در جواب به اعداد ۱تا ۴ رسیدیم ، کمی مکث کرده و بعد پاسخ‌برگ را پر کنیم . مثلاً بسیار دیده شده است که جواب مسأله عدد (۱) است و این پاسخ در گزینه‌ی دوم قرار دارد و شما گزینه‌ی (۱) را انتخاب می‌کنید ، یادتون باشه که خیلی از تله های کنکوری فقط در فرمولها و سختی و آسونی تستها نیست بلکه خطاهای دیداری هم میتونه در نوع پاسخگویی و درستی جواب تست تاثیرگذار باشه .

نکته ویژه و ظریف ۲: هر ۱۰ ‌سؤال شماره‌ی سؤال و شماره‌ی پاسخ در پاسخ‌برگ را چک کنید تا از ردیف پرکردن گزینه‌ها مطمئن شوید ، شاید چند ثانیه وقتتون رو بگیره ولی ایرادی نداره ، بهتر از اینه که خدای نکرده اشتباه کنید و واااای خدای نکرده کارتون رو کلا خراب بکنه یه اشتباه کوچیک .

۵- هر بی دقتی از خودتون رو در دفترچه ای جداگونه ثبت کنید

خیلی پیش اومده که یه اشتباه رو نه تنها دوبار ، بلکه بیشتر انجامش دادید و دیگه کلافه شدید از این اشتباها . بعد از هر آزمون ، لیستی از همه‌ی بی دقتی‌ها یا نقاط ضعفتون که در آزمون داشتید را تهیه کنید و آنچه را که بی‌دقتی کرده‌اید برای خودتون توضیح بدید ، خطاهایی که کردید رو بنویسید

مثلاً به این صورت بنویسید که : بی‌دقتی در صورت سؤال داشتم و کلمه نمی‌باشد را باشد خواندم و یا بی‌دقتی در محاسبه داشتم و ۴ ضربدر ۶ را ۱۰ حساب کردم و کل مبحث مسیر زندگیش عوض شد ! خب حالا این کارا به چه دردی میخوره ؟ شب قبل از هر آزمون ، مروری بر دفترچه‌ی بی‌دقتی‌های خود بکنید که همین باعث میشه که اشتباهات قبل رو دیگه تکرارشون نکنید که خودش قدمی بزرگ به سمت موفقیت هست .

مطمئن باشید ذهن‌تان به‌صورت ناخودآگاه در امتحان بعدی از ارتکاب بی‌قتی‌های قبلی حذر می‌کند.

۶- آزمونها و تمرینهای مدت دار انجام بدید

شاید برای آزمونها و تست زنی وقت کم بیارید که مشکل خیلی از داوطلبا هست و نمیدونن برای درمانش چه کاری بکنن ولی میخوایم برای شما روشهایی رو پیشنهاد بدیم . اولا که باید مطالعه خوبی روی مبحث داشته باشید و وقتی کامل تسلط پیدا کردید سراغ تست برید دوما باید صبور باشید تا سرعت تست زنیتون بالا بره سوما باید تمرین مستمر داشته باشید ، تستهای معتبر و استاندارد رو به صورت دائم استفاده بکنید ، البته اوایل باید آموزشی باشه و زمان بندی نداشته باشه و به مرور محدودیت زمانی رو اضافه کنید به برنامتون .

۷- تغذیه و استراحت کافی 

شاید دیده باشید که داوطلبا تا صبح بیدارن و درس میخونن ، باید بگم خدمتتون که شب فقط برای خواب و آرامش بدنی هست نه چیز دیگه ای ، مگر اینکه داوطلبی شرایط خاصی داتشه باشه و وقت خالی اصلا نداشته باشه که خیلی زیاد نیستن این داوطلبا . حداقل باید 6 الی 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید . در مورد تغذیه هم باید بگم که 3 وعده غذایی مشخص با زمان بندی دقیق و مشخص باید داشته باشید + میان وعده های کم حجم و مقوی که در این میان صبحانه بسیار اهمیت داره و به هیچ عنوان نباید حذف بشه تحت هیچ شرایطی . قبل از مطالعه نباید غذاهای چرب و حجیم بخورید ، از میوه و سبزیجات تازه هم میتونید استفاده بکنید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!