روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری

پنجشنبه 29 تیر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

خیلی از دانش آموزا میپرسن که روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری چجوری هست ؟

از کجا باید شروع کنیم ؟ چه کتابای کمک آموزشی ای بخریم ؟

کمی با صبر و تامل بیشتر متن پایین رو مطالعه بکنید ، امید آنکه بتونه بهتون کمک بکنه برای موفقیت بیشتر شما

درس «ادبیات و زبان فارسی» را چگونه بهتر و کاربردی تر مطالعه کنیم ؟

اولین درس دفترچه‌ی کنکور، ادبیات هستش که مجموعا 25 سوال در کنکور ازش سوال میاد .

ادبیات کنکور شامل 4 بخش عمده‌ی زیر است که هر کدام از آن‌ها شیوه‌ی مطالعه‌ی مخصوص به خود دارند:

الف) معنای لغات و اصطلاحات و املای لغات : از نظر من برای تقویت این قسمت از ادبیات، کارهای زیر را حتما انجام دهید:

1) حتما لغات و اصطلاحات مهم کتاب‌های درسی را با رنگ‌های مختلف مشخص کنید .

2) لغت‌های مهم املایی یا معنایی را پس از مشخص کردن در کتاب، در خلاصه‌ی خود وارد کنید .

3)  سعی کنید روزانه وقت مشخصی رو برای لغات ادبیات و مرور اونا داشته باشید ( حدودا روزی نیم ساعت ) .

تذکر : لغات انتهای کتاب را هرگز فراموش نکنید و حتما آن‌ها را هم با دقت زیادی مطالعه کنید .

تذکر: سعی کنید حتما درس‌های گروه کلمات املایی زبان فارسی 1 و 2 و 3 را با دقت زیادی مطالعه کنید و یاد بگیرید

( هم‌چنین بیاموزیم‌ها ) .

ب) تاریخ ادبیات: روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری ، این قسمت از ادبیات ، شدیدا نیاز به حفظ کردن دارد و شاید خیلی‌ها با آن مشکل داشته باشند و زود فراموش کنند . اما کارهایی وجود دارد که فراموشی را کاهش می‌دهد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنم:

1) حتما مطالب مورد نیاز تاریخ ادبیات را دسته‌بندی کنید این کار می‌تواند به صورت قرن‌های مختلف یا موضوعی و یا هر جور که خودتان راحت‌تر باشید . این عمل باعث می‌شود به صورت طبقه‌بندی شده تاریخ ادبیات را حفظ کرده و دیرتر فراموش کنید. حتما تاریخ ادبیات را در خلاصه‌ی خود به‌صورت دسته‌بندی شده بنویسید یعنی علاوه بر این که در مورد یک شخص ، قرن ، نام کتاب و توضیحات را از هم جدا می‌کنید ، افراد مختلف را نیز طبقه‌بندی کنید ؛ مثلا شاعران معاصر و شاعران قرن 3 و … ، ( توی ذهنتون هم مرتب و طبقه بندی شده ثبت میشه با این کار ) .

2ـ حتما سعی کنید خلاصه‌ی خود را جذاب و با رنگ‌های مختلف بنویسید تا تصویر بهتری در ذهن‌تان شکل بگیرد و حتما هر هفته حداقل یک بار آن را مرور کنید ؛ هرچند مرور سریع و پیشنهاد میکنیم که تعداد مرورها رو بیشتر کنید و زمانش رو کمتر ( این کار باعث افزایش قدرت یادگیری و بالا رفتن دقت ثبت اطلاعات مغزتون بشه ) .

3) اعلام انتهای کتاب دوم و سوم را فراموش نکنید و اگر توانستید نکته‌های آن‌ها را نیز در خلاصه‌ی خود اضافه کنید ، اگر بتونید این کار رو انجام بدید ، شما هم مطالب رو یاد میگیرید ، هم یه منبع خوب آموزشی مکمل برای آموزش بهتر دارید که زمان جمع بندی و مرور میتونه خیلی کمکتون بکنه ) .

ج) زبان فارسی و آرایه‌های ادبی : این دو بخش ادبیات تا حدی از نظر مطالعه شبیه هم هستن . به همین دلیل آن‌ها را در یک دسته آوردمشون . هر دو شامل یک‌سری قواعد می‌باشند که تنها حفظ کردن آن قواعد ، کمک چندانی در پاسخ دادن به سوالات نمی‌کند ، به‌طور مثال شاید همه بدانند تعریف «تشبیه» چیست یا به چه چیزهایی واژه می‌گویند . اما نکات ریز و کاربردها و مثال‌های این موارد از تعاریف مهم‌تر است .

1) همیشه سعی کنید هر آرایه‌ای که دبیر در مورد جمله‌ای از کتاب اشاره میکنه ، یا به‌طور خودآموز یاد می‌گیرید رو با رنگ مختص به آرایه‌ها در کتاب مشخص کنید تا جلوه بهتری هم از نظر ظاهری داشته باشه هم مشخص باشه برای آموزش .

2) در مورد جمله‌ها و ادبیات دشوار ، حتما سعی کنید با پرسیدن از دبیر یا نگاه کردن در کتاب‌های کمک‌آموزشی تمامی آرایه‌های آن را بررسی کنید و حتی‌الامکان یاد بگیرید و در کتاب درسی هم وارد کنید که باعث میشه با یک تیر دوتا نشون رو هدف بگیرید .

در روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری ، اگر این 2 کار را انجام دهید ، آن وقت خواهید توانست سوالات آرایه‌ی کنکور را نیز خودتان استنباط کنید و پاسخ بدید که این کار فقط کمی تمرین و تلاش می‌خواد . اگر لازم دیدید می‌توانید نکته‌های مهم برخی از ابیات در زمینه‌ی آرایه را نیز در خلاصه‌ی خود وارد کنید . در مورد زبان فارسی نیز اوضاع همین گونه است. ابتدا حتما کلیات مباحث و تعاریف را با مطالعه‌ی کتاب یاد بگیرید و بعد از آن تا می‌توانید تست (البته تست استاندارد) بزنید تا با نکته‌های ریز زبان فارسی نیز آشنا شوید . به‌طور مثال مبحث تعداد تک‌واژه ، مبحث سنگین و وقت‌گیری است اما هرگز آن را رها نکنید . تا می‌توانید تست بزنید و تمامی نکته‌هایش را یاد بگیرید چون ممکن است مثلا در کنکور 90 از این مبحث تست آسانی بدهند پس الکی یک تست را از دست ندهید .

د) قرابت معنایی : در روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری ، آخرین و شاید مهم‌ترین قسمت ادبیات کنکور ، قرابت معنایی است . قرابت معنایی کاملا مربوط به درک ادبی شما می‌باشد و شاید تنها کاری که می‌توان برای بهبود قرابت معنایی انجام داد ، بالا بردن درک ادبی و درک از شعرهای مختلف می‌باشد . البته فراموش نکنید که یک شبه ، تحول ایجاد نمی‌شود بلکه لازم است تا نزدیک کنکور ، مفهومی خواندن اشعار ، یادگیری عمیق و تکرار و مرور را مداوم انجام دهید و مطمئن باشید نتیجه‌اش را خواهید دید . فقط توجه داشته باشید تمام کردن مبحث قرابت معنایی ( چه در کتاب درسی و چه در کتاب کمک آموزشی ) نباید برای‌تان مهم باشد ، فقط سعی کنید درک ادبی خود را از اشعار بالا ببرید که این امر فقط با تمرین مداوم و وقت گذاشتن حاصل می‌شود.

در روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری پس سعی کنید این 4 بخش ادبیات را همان‌طور که گفتم با دقت مطالعه کنید . حتما تا قبل از عید حداقل یک بار همه‌ی کتاب‌های‌تان را تمام کرده و نکته‌های مهم آن‌ها را استخراج کنید و در یه دفتر جداگانه یا در کتاب درسی یادداشتش کنید . بعد از عید کارهای دیگری لازم است انجام دهید که حتما به وقتش به شما خواهم گفت اما در این موقع از سال به دقت کتاب‌های درسی را مطالعه کنید و هم در خلاصه‌ها ، نکته‌های مهم را بنویسید و هر چند وقت یک‌بار آن‌ها را مرور کنید . مطمئن باشید آرام‌آرام پیش‌رفت می‌کنید و انتظار این رو نداشته باشید که با یکی دوبار مرور همه مطالب رو یادبگیرید .

چند نکته کلیدی و مهم :

1) در  روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری ، کشیدن خط زیر نکته‌های مهم و نوشتن توضیحات اضافی در بالای لغت‌ها و جمله‌های تاریخ ادبیات و ابیات با رنگ‌های مجزا باعث می‌شود تا در مرتبه‌های بعدی مطالعه با سرعت بیش‌تری مرور کنید و روی نکته‌های مهم متمرکز شوید و ذهنتون با یکسری مطلب طبقه بندی شده و مرتب روبرو میشه که قدرت ثبت اطلاعاتش رو بالا میبره و کار شما رو اسون تر میکنه .

2) در روش مطالعه ادبیات عمومی کنکور سراسری ، قبل از عید حتما حداقل 3 الی 4 ساعت در هفته ادبیات مطالعه کنید و بعد از مطالعه‌ی هر درس از کتاب ( البته بعد از گذشت چند روز ) ، تست‌های آن را از یک کتاب آموزشی استاندارد بزنید . توجه کنید که قبل از عید، یک کتاب تست کافی است فقط به‌شرط آن که تمام تست‌های آن را با توجه به شیوه‌ی تست‌زنی صحیح زده باشید . هم‌چنین دیدن پاسخ تشریحی استاندارد سوالات کنکور سال‌های قبل ، در یادگیری نکته‌ها بسیار موثر خواهد بود و بدین طریق می‌توانید بفهمید نظر سازمان سنجش در مورد موارد اختلافی از قبیل تک‌واژه و واژه چه بوده است تا همان گونه یاد بگیرید .

برنامه ریزی و مشاوره

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!