روش مطالعه حسابان ، دیفرانسیل ، ریاضی 2

سه شنبه 10 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

اصول اولیه قبل از شروع مطالعه دروس حسابان ، حساب و دیفرانسیل ، ریاضی 2

  • اولین کار برای شروع خوندن برای کنکور ریاضی اینه که ، باید منابع آموزشی مطالعاتی رو جمع آوری کنید و بعدش اونا رو اولویت بندی بکنید . اولویت بندی منابع آموزشی در این درسا به این شکل هستش : آموزشهای کلاس درس ، جزوه معلم ، کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی درسی ( که شامل درسنامه و تمرین و تست هستن ) .
  • بعد از اینکه شروع به مطالعه کردید و مطالب رو به خوبی یادگرفتید ، مطالبی که آموزش دیدید رو همون روز تستها و تمریناش رو حل کنید ( برای اینکه با تمرین و تکرار میتونید مطالب رو ملکه ذهنتون بکنید ، در صورتی میتونید موفق بشید که این درسها رو مفهومی و عمیق خونده باشید ) .
  • تا زمانی که مبحثی را کامل یاد نگرفتید ، تمرین حل نکنید و تست نزنید ( چون اگر نتونید خوب تست بزنید ، باعث دلسردی و ناامیدی شما میشه ) .
  • نمونه مثالهایی که در متن کتاب هستن رو بدون اینکه بهشون نگاه کنید حل کنید ، بعدش جوابای خودتون رو با جوابای درستش مقایسه بکنید ، اگر جوابا اشتباه بودن اونارو یادداشت بکنید و حتما از معلم خودتون سوال بکنید تا بدون جواب نمونن ، هیچ تمرین و نمونه سوالی نباید بدون جواب باشه داخل کتاب درسیتون .
  • در این کتابا فرمول و قواعد فراوونی وجود داره داره و خیلی متنوع هستن ، پس برای حل مسائلش با یک روش نمیشه کاری از پیش برد ، برای اینکه روی همه روشها مسلط باشید ، حتما باید میزان مطالعه و مرور و تست زنی خودتون رو بالا ببرید ، هم از نظر سرعت تست زنی و هم از نظر دقت .
  • برای اینکه سرعت تست زنی و درک مفاهیمتون بالاتر بره ، باید تستای زیادی بزنید و تمرینشون کنید ، هر تستی رو میزنید تحلیل و بررسیش بکنید . ایرادات خودتون رو یادداشت کنید . تستای کنکور سالای قبل رو بزنید ، آزمونهای کنکور آزمایشی موسسات معتبر رو هم میتونید برای تست انتخاب بکنید .
  • یه دفترچه جداگونه داشته باشید که فرمولها ، تستهای مهم و پرکاربرد رو یادداشت کنید ، این کار برای زمان جمع بندی و مرور بعد از عید خیلی کاربرد داره و گنجینه با ارزشی از مطالب مهم هست که خودتون جمع آوریش کردید .
  • این کتابایی که گفتیم رو باید مفهومی بخونید و فقط حفظیات نمیتونن کمکتون بکنن . همون وقتی رو که میخواید برای حفظ مطالب بزارید ، روی مفهومی خوندن بزارید تا بهتر بتونید از پس تستا بربیاید .زیرا راه حل مسائل این درسا بسیار متنوع است و هنگام حل مسئله با مشکل مواجه می شید و هم استرس میگیرید و هم زمان رو از دست میدید .
  • برای حرفه ای تر شدن و اینکه روش مناسب تست زنی رو پیدا بکنید میتونید از نمونه سوالای آزمونها و کنکورهای گذشته ( چه واقعی و چه آزمایشی ) استفاده بکنید . هم یه نوع آموزش میبینید برای درستون و هم تمرین تست زنی دارید انجام میدید .

برای هر درسی که میخواید شروع کنید مخصوصا دروس حسابان ، حساب و دیفرانسیل ، ریاضی 2

لازمه که مراحل زیر رو اجرا کنید ، مو به مو و ریز به ریز

1 ) راهکار اول :  یادگیری

حسابان و دیفرانسیل جز درسهایی هستن که اگه مفهومی خونده نشه نمیشه راحت یادش بگیریم ، نمیتونیم مفاهیمی رو که یادگرفتیم رو در حل کردن مسائل استفاده کنیم ولی اینکه میگیم مفهومی هستش منظورمون نیست که فرمولهای حسابان و دیفرانسیل رو حفظ نکنیدا ، خیر منظورمون این نیست چون بدون فرمول اصلا نمیشه مسائل رو حلشون کنیم . تمرینهایی که در کتاب هستن بسیار مهم و کلیدی هستن چون ملاک اصلی طراحی سوالات کنکور فقط کتابای درسی اند و بس .

بعد از اینکه مطالعه هر درسی تموم شد ، لازمه که هر دانش آموزی برای خودش خلاصه نویسی داشته باشه چون با این کار باعث میشید که یادگیری بهتر بشه و اینکه زمان جمع بندی میتونه خیلی کمکتون بکنه و دیگه نیازی نداشته باشید که همه کتابتون رو با حجم بالا بخونید . بعد از اینکه خلاصه نویسی کردید باید برید سراغ تست زنی و سنجش سطح اطلاعاتی خودتون که بهتره سراغ تستهای استاندارد کنکوری برید یا اینکه تستهای آزمونهای آزمایشی موسسات کنکوری رو بزنید . یادتون باشه وقتی دارید تستهای آموزشی میزنید اصلا زمان مورد نظر نیست ، فقط هدفمون آموزش و رفع اشکال هست ، بعد از اینکه تست زدید و درصد خودتون رو مشخص کردید ، حتما وقت مشخصی رو برای تحلیل و پاسخهای تشریحیش قرار بدید چون تحلیل آزمون مهمتر از خود آزمون هست .

2) راهکار دوم :   تمرین

حسابان و دیفرانسیل از درسهایی هست که هم حجم بالایی داره و هم مطالب سخت برای دانش آموزا ، تنها راه برطرف کردن مشکل حسابان و دیفرانسیل اینه که با جدیت و تلاش و کوشش مطالعش بکنید ، از تستهای آسون شروع به کار بکنید و آروم آروم سطح تستها رو افزایش بدید . اینجوری سرعت تست زنی شما بیشتر میشه و رقبت شما به حسابان دیفرانسیل بیشتر هم میشه و زده نمیشید از این دوتا درس . تسها رو هم پیشنهاد میکنیم که به صورت مبحثی انتخاب کنید ، پس از تست زنی و درصد گیری حتما تحلیل آزمون رو به تاخیر نندازید ، نقاط قوت و ضعفتون رو بشناسید ، اشتباهاتتون رو در دفترچه یاداشتتون بنویسید ، نکات آموزشی جدید رو یادداشت کنید تا دوران جمع بندی بتونه کمکتون بکنه .

پیشنهاد میکنیم که تا زمانی که کاملا بر مبحثی مسلط نشدید ، به سراغ تستها نرید ، اینجوری هم درصد پایینی پیدا میکنید و هم ناامید میشید از تست زنی و هم تستهاتون رو میسوزونید و از بین میرن . میتونید تستهای تالیفی استاندارد رو هم برای سنجش خودتون استفاده کنید و عیار اطلاعاتی خود رو بسنجید .

3) راهکار سوم :   تثبیت

بهترین و تنها راه تثبیت مطالب مطالعه شده برای هر درسی از جمله حسابان و دیفرانسیل ، تکرار و مرور و دوره کردن هست . مرحله تثبیت با فاصله زمانی مشخصی از مراحل قبلی که تمرین و یادگیری بودن باید قرار بگیره ، داوطلبین باید خلاصه نویسی ها ، نکته برداری ها ، فرمولهای مهم و کاربردی یادداشت شده هنگام مطالعه خودشون رو در فواصل زمانی معینی مطالعه و مرور بکنن که از مرحله یادگیری و تمرین به مرحله تثبیت برسن و کاملا دیگه وارد حافظه بلند مدتشون بشه مطالب .

نکته اساسی : برای اینکه راحت تر بتونید مفاهیم حسابان و دیفرانسیل رو متوجه بشید ، باید پیش زمینه های مطالعاتیش رو هم بلد باشید به طور مثال : وقتی میخواید دنباله و مبحث سری رو مطالعه بکنید اگه پیش نیازش که حد در بی نهایت در سال سوم دبیرستان بوده رو خوب یادگرفته باشید مشکل خاصی برای مطالعه و یادگیریش ندارید و بهتر از کسی که هیچ پیش نیازی ازش رو بلد نیست میتونید تستاش رو بزنید . یه مثال دیگه : وقتی میخواید تستهای حد و پیوستگی رو بزنید باید روشهایی برای حدگیری و رفع ابهامات رو یادگرفته باشید .

روش مطالعه ریاضی 2

روش مطالعه درس ریاضی از جمله موارد درخواست شده توسط دانش آموزا هست که در این قسمت برای شما آموزشش رو مطرح میکنیم ، ریاضیات به دلیل وجود فرمولها و محاسبات آماری و تحلیلی جزو درسهایی هست که نمیشه فقط با مطالعه و حفظ کردن خوندش ، بلکه باید به صورت مفهومی و عمقی مطالعه بشه . روشهایی که با دروس حفظی دیگه تفاوت دارن ، مثلا :

1- ریاضی درسی نیست که فقط با گوش دادن و مطالعه کردن یادگرفته بشه ، اگه اینگونه بود پس چرا اینهمه کتابای کمک آموزشی و دی وی دی توی بازار برای این درس تدارک دیده شده ؟ پس حتما یه روش مطالعه خاصی داره که اینقدر روی این مبحث تاکید میکنن . بخش اعظم مطالعه درس ریاضی مربوط به مطالعه کردن به صورت فعال و هوشیارانه هست که بایستی دائما به صورت مستمر زمان مطالعه وجود داشته باشه . اینکه بدونیم فرمولها و روشها هر کدوم مربوط به چه مبحثی هستن و چه کاربردی دارن بسیار مهم و اساسی هست ، تنها راه برای اینکه کاملا مسلط باشید روی مباحث ، تمرین کردن مستمر و دائمی هست که رمز موفقیت و پیروزی شما در کنکور خواهد بود .

2- مباحث ریاضی مثل زنجیر به همدیگه وصل هستن و نمیشه از همدیگه جداشون کرد یعنی چیزی که امروز شما آموزش میبینید براساس مباحث مطالعه شده شما در گذشته است و اگر در موضوعی ایراد داشته باشید ، یادگیری مطالب بعدی آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود یا حتی میشه بگیم که غیر ممکن هست ، پس یکی از روشها این هست که ریاضی رو از پایه و اساس مطالعه کنید . ریاضی رو هم نمیشه برای روزهای آخر کنکور کنار گذاشت ، این درس به صورت دائمی باید در برنامه مطالعاتی شما وجود داشته باشه .

3- دروس ریاضی مباحث سخت و پیچیده ای داره که نمیشه به راحتی و صرفا فقط با مطالعه اون رو آموزش دید بلکه بدون شک لازمه که زمان و وقت بیشتری رو برای مطالعش اختصاص بدیم و مدت زمان مرور و تست زنی این درس رو هم اضافه کنیم ،  حتی کسایی که ریاضیاتشون خوب هست باید تمرین و مرور رو در برنامشون داشته باشن .

4- سعي نکنيد که روش خود را در رياضيات حفظ  و فقط با روشی که حفظ کردید برید جلو ، نه ، این مدل مطالعه اشتباه هست ، ریاضی مثل شیمی و زیست نیست که اعدادش رو حفظ کنید و عین همونا بیاد توی کنکور ، نه ، باید مفهومی و پایه ای اون رو متوجه بشید و به اندازه مناسب تست زده و آزمون دیده شده باشید ) . فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در رياضيات وجود دارد . تلاش کنید بر روشهای حل مسئله کلیدی مسلط شوید و یک روش کارآمد رو انتخاب کنید ( که باعث میشه هم روش معتبر تری داشته باشید ، هم سرعت یادگیری و تست زنی شما رو هم بالا میبره ) . اين کار ميزان اطلاعاتي رو که بايد به خاطر بسپاريد کاهش میده که به نفع شماست .

5- وقتي روشي علمی و منطقی و کمتر وقت گیر نسبت به روشهای دیگه رو براي حل يک مسئله ياد گرفتيد ، دقيقاً همون روش براي ديگر مسائل هم در اغلب موارد مي‌تواند استفاده بشن . وقتي با مسئله‌ي جديدي روبه‌رو میشيد ، سعي کنيد آموخته‌هاي قبلي خود را بر مسئله‌ی جديد اعمال کنيد ، به خاطر همیناست که میگیم باید ریاضی رو از پایه بخونید چون به همدیگه مثل زنجیر وصلن و اگر میبینید که از پایه ضعیف هستید حتما وقت بیشتری برای ریاضی بزارید و از پایه واساس مطالعش بکنید .

6- فرهنگ لغات رياضي را به صورت پایه ای و اساسی ياد بگيريد . اغلب کلمه‌اي که در رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيرد ، وقتي در مبحثي غير از رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيره ، معناي متفاوتي میده . کلمات و اصطلاحات جديد رياضي و معناي رياضي آن‌ها را در قسمت‌هاي خاصي از دفتر خود وارد کنيد ( این باعث میشه که یه منبع معتبر دستنویس از خودتون که کمک آموزشی هم هست داشته باشید و زمان مرور و جمع بندی به کمکتون میاد) .

7- رياضيات مبحثي است که بسياري از دانش‌آموزان را نگران و مضطرب مي‌کند ( یکی از دلایلش این هست که داشن آموز نمیدونه درس رو از کجا و با چه مبحثی شروع بکنه ، یا مثلا چه کتاب کمک درسی ای بخونه ؟ ) .

داشتن اعتمادبه‌‌نفس مي‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد . روش‌هايی که برای مطالعه‌ی رياضي به شما پیشنهاد می‌کنیم مي‌تواند به شما در موفقيت در رياضيات کمک کند . تا زماني که تشخيص مي‌دهيد به راهکار‌هايي بيش از اين‌ها نياز داريد ، کمک بگيريد و تلاش بسياري بکنيد .

حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی ، عواملی هستند كه باید داوطلبان با برنامه‏ای ویژه و پیوسته ، خود را در این درس بسیار مهم برای كنكور سراسری آماده كنند تا به بهترین نتیجه برسند . مطالعه‏ی درس ریاضی را باید بر مبنای سه اصل مهم یادگیری ، تمرین و مرور قرار دهیم كه در ادامه به هر یك از این موارد می‌پردازیم :

یادگیری :

اولین مرحله از مطالعه ، یادگیری است كه می‏تونیم بگیم مهمترین اصل در روش مطالعه درس ریاضی است ؛ زیرا تا درست و مفهومی یاد نگیریم ، نمی‏تونیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ بدیم ؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده كنیم . ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از : كلاس درس و مدرسه ، جزوه و كتاب درسی . شما داوطلب عزیز باید به دقت در كلاس ، درس را از دبیر بیاموزید ، سپس در همان روز، مبحث تدریس‌شده را از جزوه ، مطالعه کرده و مثال‏ها را مجدداً حل كنید ( هر چقدر از زمان آموزش و زمان تمرین دورتر شوید ، میزان یادگیری شما نیز کاهش پیدا میکنه ، پس بهترین کار اینه که در اولین فرصت پس از آموزش سریعا اون مطلب رو تمرینش بکنیم تا ملکه ذهنمون بشه ) .

بعد از خواندن جزوه ، نوبت به مطالعه‏ی كتاب درسی می‏رسد كه باید خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال‏ها و تمرین‏های حل‌شده و حل‌نشده را حل كنید ( مخصوصا تمرینایی که حل نشدن رو از اساتید خودتون بپرسید و یادداشت و تمرینش کنید میدونید چرا ؟ الان میگم خدمتتون ، چون تعدادی از تست‏های كنكور سراسری ، عیناً از مثال‏ها و تمرین‏ها و نكات متن درس مطرح می‏شود . توجه داشته باشید برای حل سؤالات ریاضی ، تنها یاد گرفتن نكات ، قضیه‏ها و فرمول‏ها كافی نیست بلكه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن ، آن‏ها را به خاطر بسپارید (یادگیری اصولی و پایه ای + تمرین + مرور )؛ زیرا در جلسه‏ی آزمون ، نه كتاب داریم و نه جزوه .

پس اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ها و نكات و رابطه‏ها و… را حفظ كنید . در ادامه‏ی مرحله‌ی یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی كه مطالعه كردید ، حل كنید . در حل تست به طور آموزشی ، زمان تست زدن مهم نیست ، بلكه یادگیری تمام نكات تست و به‌كارگیری مطالب مطالعه‌شده در حل تست ، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می‏توانید از جزوه یا كتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست كمك بگیرید . تعداد تست‏های آموزشی باید به اندازه‏ای باشد كه تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد ( هر تستی رو هم اگر نتونستید بزنید یادداشتش بکنید و از اساتید خودتون کمک بگیرید ، بازم میگم هیچ تستی رو بدون جواب نزارید ) .

پس از حل تست‏های آموزشی ، نوبت خلاصه‏ نویسی است . مباحثی را كه مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل كردید خلاصه‏ نویسی كنید . سعی كنید در خلاصه‏نویسی ، تمام مطالب و نكات مهم را یادداشت کنید . با پایان خلاصه‏نویسی ، مبحث مطالعه‌شده‏ی مرحله‏ی اول مطالعه كه یادگیری است ، به پایان می‏رسد .

 تمرین:

اكنون كه درس را خوب یاد گرفته و خلاصه‏نویسی كردید ، باید برای تثبیت و تسلط مطالب و نكات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست‏زنی ، تعدادی تست را تمرین كنید . تست‏هایی را كه حل نكردید یا غلط حل كردید، حتماً علامت‏گذاری كنید ؛ زیرا در این تست‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف كنید .

چون حجم مطالب درسی و تنوع آن‏ها زیاد است ، نباید تعداد تست‏های تمرینی به قدری زیاد باشد كه از مباحث دیگر عقب بیفتید ؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه‌شده انتخاب كنید. اگر مبحثی را به طور كامل نخواندید ، به حل تست‏های تمرینی نپردازید ، مثلاً تا تمام نكات دنباله را یاد نگرفتید، از مبحث دنباله ، تست تمرینی حل نكنید . توصیه می‏كنم متناسب با هر تستی كه از یك مبحث در كنكور سراسری مطرح می‏شود ، حداقل 50 تست به طور تمرینی حل كنید ؛ مثلاً اگر از مبحث مجانب‏ها در كنكور سراسری ، یك سؤال مطرح می‏شود، حداقل باید 50 تست مجانب ، به طور تمرینی حل كنید .

در انتخاب تست‏های تمرینی، اولویت با تست‏های كنكورهای سال‏های گذشته است ؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏دهند ( از تستهای آزمونهای موسسات کنکوری ، تستهای تالیفی و … میتونید استفاده بکنید ) .

مرور:

چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است ؛ ممكن است بعضی از مطالبی را كه قبلاً مطالعه كردید ، فراموش کنید . در این صورت باید در فواصل معین ، مطالب را مرور و دوره كنید . در این مرحله از مطالعه می‏توانید هم از جزوه و هم از خلاصه‏نویسی‏ها استفاده كنید . پس از خواندن آن‏ها و یادآوری نكات ، بهتر است به سراغ تست‏های علامت‏گذاری‌شده بروید و آن‏هایی را كه قبلاً اشكال داشتید ، مجدداً حل كنید و اگر زمان داشتید ، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل كنید . هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر كنید ، آماده‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏كنید ( سعی کنید مرورها به صورت کوتاه و در تعداد بالا باشد ، مثلا 5 بار مرور یک فصل به مدت نیم ساعت ، بهتر از 2 بار مرور به مدت 1 ساعت است ، هرچقدر بیشتر مرور کنید راحت تر میتونید تست بزنید و روی مباحث مسلط تر باشید ) .

برنامه ریزی و مشاوره

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!