[offering]

روش مطالعه درس زبان کنکور سراسری

چهارشنبه 21 تیر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش مطالعه زبان انگلیسی

روش مطالعه درس زبان کلیدی ترین راه و روش برای شروع مطالعه این درس مهم و کاربردی و راهبردی در کنکور سراسری است . لازم به ذکر است که آخرین درس عمومی شما در دفترچه سوالات عمومی درس زبان انگلیسی میباشد . این درس ۲۵ تست مثل درسای دیگه عمومی در کنکور سراسری داره و ضریبش 2 هست . لازم به ذکر هم هست که خیلی از دانش آموزا این درس رو اصلا نمیزنن یا حتی شده منفی هم زدن ، و این میتونه برای شمایی که به دنبال رتبه خوبی هستید خبر خوبی باشه ، ما به شما کمک میکنیم که با برنامه ریزی و آموزش روش مطالعه درس زبان بتونید بیشترین بازدهی و ثمره رو از این درس داشته باشید  .

روش مطالعه درس زبان برای هر فردی میتونه سبک خاصی داشته باشه ، اما این مورد در این درس مشترک میباشد که زبان درس حفظی و خیلی فرار هست و اکثر دانش آموزا با این درس مشکل دارن و نمیتونن ارتباط باهاش برقرار بکنن و باعث میشه که همون اول این درس رو از کنکورشون حذف بکنن که این پیشنهاد ما به شما نیست . هیچ درسی رو از کنکور حذف نمیکنیم برای شما .

روش مطالعه درس زبان دامنه لغاتی که برای کنکور استفاده میشن خیلی هم زیاد و نامحدود نیست ، و شما میتونید با برنامه ریزی و مطالعه مستمر به توانایی حفظ لغات زبان دست پیدا کنید ، البته همونطور که اشاره کردم چون این درس مطالبش فرار هستن باید مستمر مرور و تکرار بشن تا بتونیم کاری از پیش ببریم  . یعنی اگه مرور مستمر و تکرار مطالب رو در برناممون نداشته باشیم ، هرچقدر هم مطالب رو مطالعه کرده و مسلط شده باشیم ، فرار بودن مطالب باعث این میشه که نتونیم تست رو به درستی بزنیم .

“” جالب است بدونید که در کنکور همیشه درس زبان چالشی برای رتبه های برتر بوده “”

جالبه بدونید وقتی هم به کارنامه های رتبه های برتر رشته تجربی نگاه میندازیم با تعجب میبینیم که خیلی از اونا هم درصد بالایی در زبان ندارن ، به نظر الان با خودتون بگید که اگه اونا نتونستن تست بزنن پس ما میتونیم ؟ باید بهتون بگم که بله ، شما میتونید ، و اینکه خیلی از دانش آموزا با این درس رابطه خوبی ندارن به نفع شما هست چون میتونید حتی با یک تست صحیح اضافه از رقیب خودتون جلو بیفتید . پس یعنی این درس برای همه کنکوریا حتی رتبه برترا سخت و دشوار هست اما نگرانش نباشید ، با تمرین و تکرار میشه از پسش براومد . این نکته رو گفتم تا اهمیت و ارزش درس زبان برای شما بیش از پیش مشخص بشه و بدونید با سرمایه گذاری روی این درس میتونید چقدر از رقبا سبقت بگیرید حتی شده با یک تست درست اختلاف .

در ادامه نکاتی مهم را جهت مطالعه زبان یاد آور میشم :

نکته مهم : منبع اصلی برای مطالعه ، کتاب درسی می باشد . و پس از تسلط بر مباحث میتونید از کتاب کمک آموزشی هم استفاده بکنید . بازم میگم که اول کتاب درسیتون مهمه .

1) برای شروع مطالعه یک کتاب جامع تهیه کنید . معمولا کتاب جامع انتشارات متبکران انتخاب خوبی است

( که پیشنهاد ما برای استفاده از این کتاب ، پس از مطالعه کتاب درسی هست ) .

در روش مطالعه درس زبان ، در هر درس اولین کار لغات پایانی را مطالعه کنید . سعی کنید لغات را صرفا حفظ نکنید و معنی آنها را بخوبی متوجه شوید ، با روشهای متنوعی که در حفظ کلمات وجود داره ( تصویر سازی ، ربط دادن کلمه با چیزی یا موقعیتی ، رمزگذاری و … ) .

روش مطالعه درس زبان به گونه ای هست که بعد از مطالعه لغات سعی کنید چند تست از مبحث لغت بزنید . کتاب مبتکران ازین جهت بسیار مناسب هستش که تست های فراوان و بسیار متنوعی از سطح آسان تا دشوار برای شما فراهم میکنه و تا اونجا که وقت اجازه بده میتونید تست لغت تمرین کنید ( هرچی بیشتر بهتر ، اولویت هم با تست کنکوری و استاندارد هست)

2) بعد از مطالعه لغات ، نوبت به گرامر میرسد

روش مطالعه درس زبان شاید گرامر کل کنکور در زبان انگلیسی و اون چیزی که واقعا برای پاسخگویی سوالات کنکور نیاز دارید ، سه یا چهار صفحه بیشتر نباشد ( پس عقل حکم میکنه که این 3-4 صفحه رو خوبه خوب بخونیم و مسلط بشیم و یا همیشه این صفحات رو به صورت یادداشت و فلش کارت همراه خودمون داشته باشیم ) .

نکته : اصلا دنبال این نباشید که کتاب ها و یا جزوات حجیم رو برای یادگیری گرامر خریداری بکنید . حتی خود کتاب درسی هم منبع مناسبی برای تمرین و آموختن گرامر هستش . حتما در مبحث گرامر به جملات کتاب درسی دقت کنید چون اساسا تست ها بر پایه ی قاعده ی دستوری این جملات طراحی میشود ( بازم تاکید میکنم کتاب درسی مهمه ) .

کتاب مبتکران در این زمینه نیز تست های متنوعی دارد . البته اصراری بر تهیه این کتاب نیستا و در بازار تفاوت چندانی بین کتابها در درس زبان وجود ندارد ( یک مورد کمک آموزشی کافیه چون اگه زیاد بشن باعث سردرگم شدنتون میشه و به هیچکدومشون نمیرسید بخونید) .

پس از این مرحله شما میتوانید لاقل به ده تست از زبان پاسخ دهید و حداقل ۴۰ درصد نمره کسب کنید . بدون اینکه متن و یا کلوز تست را دیده باشید .

۳) پس از انکه به واژگان و گرامر یک درس مسلط شدید نوبت به تمرین کلوز تست و متن میرسد .

برای هر دو این موارد باید مرتب و مستمر تمرین کنید و تست بزنید

در کلوز تست با جاهای خالی مواجه میشوید که به گونه ای طراحی شدن که احساس میشه هر چهار گزینه میتونند جواب سوال باشند . اما باید سعی کنید گزینه درست تر را انتخاب کنید . حتما جمله بعد از جای خالی را هم بخوانید تا به فهم بهتری از موضوع برسید ( از اسمش مشخصه کلوز تست یعنی تست با جواب بسته و مشخص ، فقط باید جواب مورد نظر رو انتخاب بکنیم نه اون چیزی که حس میکنیم درسته ) .

در آخرین تست از کلوز تست ها ، معمولا یک سوال هم از گرامر طرح میشه که اتفاقا جواب اکثر این تست ها هم گزینه ای است که حاوی فعل مجهول هستش .

اما برای موفقیت در تست های متن که شامل دو متن و ۱۰ سوال میباشد باید استراتژی خاصی داشته باشید .

در روش مطالعه درس زبان سریعترین و کارامد ترین روش این است که ابتدا سوالات را بخوانید تا هم اول با موضوع کمی آشنا بشید و هم بتونید به سرعت به داخل متن رفته و جواب ها را پیدا کنید . فایده دیگه این روش این هست که بعضی سوالات که از متن طرح میشن ، تنها با اطلاعات عمومی که دارید قادر به حل شدن هستند ! یعنی وقتی سوال را میخونید متوجه میشید شاید در ارتباط با متن طرح شده اما میتونیم بدون اینکه متن را خوانده باشیم اون رو پاسخ بدیم . این یک ترفند تستی از طرف طراحان است تا وقت کسانی که اول سراغ متن میروند هدر رود ( شما هم فقط با تکرار و تست زدنهای زیاد میتونید جلوی این ترفند رو بگیرید و وقتتون رو هدر ندید و به هدفتون که جواب صحیح هست برسید ، تمرین + تست + روش مشخص برای تست زنی ) .

در روش مطالعه درس زبان اگر بخواهید اول از همه متن را شروع کنید اگر وسواس داشته باشید و بخونید وکلمه به کلمه بفهمید و تحلیل کنید وقت خودتون را هدر میدید و تازه بعد از ان باید سراغ سوالات برید ، مجددا به متن برگردید تا پاسخ رو پیدا کنید ، یعنی هم وقت رو از دست میدی هم استرس میگیرید که جواب رو دیر پیدا کردید .

این رفت و برگشت ها باعث اتلاف وقت فراوان و از دست دادن فرصت میشود که بازی دو سر باخت هستش برای ادامه زمان بندی در کنکور .

شما میتوانید در آزمونهای آزمایشی با تمرین و تکرار استراتژی مناسب خودتون رو پیدا کنید و در کنکور از اون استفاده کنید ، چون قبلا این روش رو بارها تکرار کردید ، وقت کمتری ازتون میگیره و مطمئن باشید که موفقیت بیشتری نصیبتون میشه .

نکته آخر اینکه اگه قبلا به کلاسهای خصوصی زبان در آموزشگاهها میرفتید کارتان راحت تر است و بهتر میتونید با این درس کنار بیاید ولی اصلا نگران نباشید ، اگرم کلاس نرفته باشید ، با تمرین و تکرار و پیگیری مستمر ، شما هم میتونید موفق باشید  .

معمولا دانش آموزانی که قبلا به این کلاسها رفتن ، مشکلی در واژگان و گرامر ندارن و فقط باید تمرینات خودشون رو روی تکنیک های متن خوانی بذارن و روش مشخصی رو پیش ببرن .

نکته نهایی : برای موفقیت در یه مسابقه ، باید کارهایی رو بکنید که رقیبای شما نمیتونن انجامش بدن ، این برگ برنده شما در این مسابقه هستش ، کاری بکن که اونا سختشونه انجام بدن و اون کار سخته در کنکور ، خوندن زبان کنکوره …

برنامه ریزی و مشاوره

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!