جدول ضرایب دروس اختصاصی و عمومی در کنکور
۳ مرداد ۱۳۹۶
روش مطالعه زیست شناسی
۴ مرداد ۱۳۹۶

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی )

 

روش مطالعه درس ریاضی از جمله موارد درخواست شده توسط دانش آموزای رشته تجربی هست که در این قسمت برای شما آموزش رو مطرح میکنیم ، ریاضیات به دلیل وجود فرمولها و محاسبات آماری و تحلیلی جزو درسهایی هست که نمیشه فقط با مطالعه و حفظ کردن خوندش ، بلکه باید به صورت مفهومی و عمقی مطالعه بشه . روشهایی که با دروس حفظی دیگه تفاوت دارن ، مثلا :

 

1- ریاضی درسی نیست که فقط با گوش دادن و مطالعه کردن یادگرفته بشه ، اگه اینگونه بود پس چرا اینهمه کتابای کمک آموزشی و دی وی دی توی بازار برای این درس تدارک دیده شده ؟ پس حتما یه روش مطالعه خاصی داره که اینقدر روی این مبحث تاکید میکنن . بخش اعظم مطالعه درس ریاضی مربوط به مطالعه کردن به صورت فعال و هوشیارانه هست که بایستی دائما به صورت مستمر زمان مطالعه وجود داشته باشه . اینکه بدونیم فرمولها و روشها هر کدوم مربوط به چه مبحثی هستن و چه کاربردی دارن بسیار مهم و اساسی هست ، تنها راه برای اینکه کاملا مسلط باشید روی مباحث ، تمرین کردن مستمر و دائمی هست که رمز موفقیت و پیروزی شما در کنکور خواهد بود .

 

2- مباحث ریاضی مثل زنجیر به همدیگه وصل هستن و نمیشه از همدیگه جداشون کرد یعنی چیزی که امروز شما آموزش میبینید براساس مباحث مطالعه شده شما در گذشته است و اگر در موضوعی ایراد داشته باشید ، یادگیری مطالب بعدی آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود یا حتی میشه بگیم که غیر ممکن هست ، پس یکی از روشها این هست که ریاضی رو از پایه و اساس مطالعه کنید . ریاضی رو هم نمیشه برای روزهای آخر کنکور کنار گذاشت ، این درس به صورت دائمی باید در برنامه مطالعاتی شما وجود داشته باشه .

 

3- دروس ریاضی مباحث سخت و پیچیده ای داره که نمیشه به راحتی و صرفا فقط با مطالعه اون رو آموزش دید بلکه بدون شک لازمه که زمان و وقت بیشتری رو برای مطالعش اختصاص بدیم و مدت زمان مرور و تست زنی این درس رو هم اضافه کنیم ،  حتی کسایی که ریاضیاتشون خوب هست باید تمرین و مرور رو در برنامشون داشته باشن .

 

4- سعي نکنيد که روش خود را در رياضيات حفظ  و فقط با روشی که حفظ کردید برید جلو ، نه ، این مدل مطالعه اشتباه هست ، ریاضی مثل شیمی و زیست نیست که اعدادش رو حفظ کنید و عین همونا بیاد توی کنکور ، نه ، باید مفهومی و پایه ای اون رو متوجه بشید و به اندازه مناسب تست زده و آزمون دیده شده باشید ) . فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در رياضيات وجود دارد . تلاش کنید بر روشهای حل مسئله کلیدی مسلط شوید و یک روش کارآمد رو انتخاب کنید ( که باعث میشه هم روش معتبر تری داشته باشید ، هم سرعت یادگیری و تست زنی شما رو هم بالا میبره ) . اين کار ميزان اطلاعاتي رو که بايد به خاطر بسپاريد کاهش میده که به نفع شماست .

 

5- وقتي روشي علمی و منطقی و کمتر وقت گیر نسبت به روشهای دیگه رو براي حل يک مسئله ياد گرفتيد ، دقيقاً همون روش براي ديگر مسائل هم در اغلب موارد مي‌تواند استفاده بشن . وقتي با مسئله‌ي جديدي روبه‌رو میشيد ، سعي کنيد آموخته‌هاي قبلي خود را بر مسئله‌ی جديد اعمال کنيد ، به خاطر همیناست که میگیم باید ریاضی رو از پایه بخونید چون به همدیگه مثل زنجیر وصلن و اگر میبینید که از پایه ضعیف هستید حتما وقت بیشتری برای ریاضی بزارید و از پایه واساس مطالعش بکنید .

 

6- فرهنگ لغات رياضي را به صورت پایه ای و اساسی ياد بگيريد . اغلب کلمه‌اي که در رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيرد ، وقتي در مبحثي غير از رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيره ، معناي متفاوتي میده . کلمات و اصطلاحات جديد رياضي و معناي رياضي آن‌ها را در قسمت‌هاي خاصي از دفتر خود وارد کنيد ( این باعث میشه که یه منبع معتبر دستنویس از خودتون که کمک آموزشی هم هست داشته باشید و زمان مرور و جمع بندی به کمکتون میاد) .

 

7- رياضيات مبحثي است که بسياري از دانش‌آموزان را نگران و مضطرب مي‌کند ( یکی از دلایلش این هست که داشن آموز نمیدونه درس رو از کجا و با چه مبحثی شروع بکنه ، یا مثلا چه کتاب کمک درسی ای بخونه ؟ ) .

 داشتن اعتمادبه‌‌نفس مي‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد . روش‌هايی که برای مطالعه‌ی رياضي به شما پیشنهاد می‌کنیم مي‌تواند به شما در موفقيت در رياضيات کمک کند . تا زماني که تشخيص مي‌دهيد به راهکار‌هايي بيش از اين‌ها نياز داريد ، کمک بگيريد و تلاش بسياري بکنيد .

 

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی ، عواملی هستند كه باید داوطلبان با برنامه‏ای ویژه و پیوسته ، خود را در این درس بسیار مهم برای كنكور سراسری آماده كنند تا به بهترین نتیجه برسند . مطالعه‏ی درس ریاضی را باید بر مبنای سه اصل مهم یادگیری ، تمرین و مرور قرار دهیم كه در ادامه به هر یك از این موارد می‌پردازیم :

 

یادگیری :

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری تجربی ، اولین مرحله از مطالعه ، یادگیری است كه می‏تونیم بگیم مهمترین اصل در روش مطالعه درس ریاضی است ؛ زیرا تا درست و مفهومی یاد نگیریم ، نمی‏تونیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ بدیم ؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده كنیم . ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از : كلاس درس و مدرسه ، جزوه و كتاب درسی . شما داوطلب عزیز باید به دقت در كلاس ، درس را از دبیر بیاموزید ، سپس در همان روز، مبحث تدریس‌شده را از جزوه ، مطالعه کرده و مثال‏ها را مجدداً حل كنید ( هر چقدر از زمان آموزش و زمان تمرین دورتر شوید ، میزان یادگیری شما نیز کاهش پیدا میکنه ، پس بهترین کار اینه که در اولین فرصت پس از آموزش سریعا اون مطلب رو تمرینش بکنیم تا ملکه ذهنمون بشه ) .

 

بعد از خواندن جزوه ، نوبت به مطالعه‏ی كتاب درسی می‏رسد كه باید خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال‏ها و تمرین‏های حل‌شده و حل‌نشده را حل كنید ( مخصوصا تمرینایی که حل نشدن رو از اساتید خودتون بپرسید و یادداشت و تمرینش کنید میدونید چرا ؟ الان میگم خدمتتون ، چون تعدادی از تست‏های كنكور سراسری ، عیناً از مثال‏ها و تمرین‏ها و نكات متن درس مطرح می‏شود . توجه داشته باشید برای حل سؤالات ریاضی ، تنها یاد گرفتن نكات ، قضیه‏ها و فرمول‏ها كافی نیست بلكه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن ، آن‏ها را به خاطر بسپارید (یادگیری اصولی و پایه ای + تمرین + مرور )؛ زیرا در جلسه‏ی آزمون ، نه كتاب داریم و نه جزوه .

 

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری تجربی ،اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ها و نكات و رابطه‏ها و… را حفظ كنید . در ادامه‏ی مرحله‌ی یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی كه مطالعه كردید ، حل كنید . در حل تست به طور آموزشی ، زمان تست زدن مهم نیست ، بلكه یادگیری تمام نكات تست و به‌كارگیری مطالب مطالعه‌شده در حل تست ، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می‏توانید از جزوه یا كتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست كمك بگیرید . تعداد تست‏های آموزشی باید به اندازه‏ای باشد كه تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد ( هر تستی رو هم اگر نتونستید بزنید یادداشتش بکنید و از اساتید خودتون کمک بگیرید ، بازم میگم هیچ تستی رو بدون جواب نزارید ) .

 

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، پس از حل تست‏های آموزشی ، نوبت خلاصه‏ نویسی است . مباحثی را كه مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل كردید خلاصه‏نویسی كنید . سعی كنید در خلاصه‏نویسی ، تمام مطالب و نكات مهم را یادداشت کنید . با پایان خلاصه‏نویسی ، مبحث مطالعه‌شده‏ی مرحله‏ی اول مطالعه كه یادگیری است ، به پایان می‏رسد .

 

تمرین:

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، اكنون كه درس را خوب یاد گرفته و خلاصه‏ نویسی كردید ، باید برای تثبیت و تسلط مطالب و نكات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست‏زنی ، تعدادی تست را تمرین كنید . تست‏هایی را كه حل نكردید یا غلط حل كردید، حتماً علامت‏گذاری كنید ؛ زیرا در این تست‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف كنید .

چون حجم مطالب درسی و تنوع آن‏ها زیاد است ، نباید تعداد تست‏های تمرینی به قدری زیاد باشد كه از مباحث دیگر عقب بیفتید ؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه‌شده انتخاب كنید. اگر مبحثی را به طور كامل نخواندید ، به حل تست‏های تمرینی نپردازید ، مثلاً تا تمام نكات دنباله را یاد نگرفتید، از مبحث دنباله ، تست تمرینی حل نكنید . توصیه می‏كنم متناسب با هر تستی كه از یك مبحث در كنكور سراسری مطرح می‏شود ، حداقل 50 تست به طور تمرینی حل كنید ؛ مثلاً اگر از مبحث مجانب‏ها در كنكور سراسری ، یك سؤال مطرح می‏شود، حداقل باید 50 تست مجانب ، به طور تمرینی حل كنید .

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، در انتخاب تست‏های تمرینی، اولویت با تست‏های كنكورهای سال‏های گذشته است ؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏دهند ( از تستهای آزمونهای موسسات کنکوری ، تستهای تالیفی و … میتونید استفاده بکنید ) .

 

مرور:

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است ؛ ممكن است بعضی از مطالبی را كه قبلاً مطالعه كردید ، فراموش کنید . در این صورت باید در فواصل معین ، مطالب را مرور و دوره كنید . در این مرحله از مطالعه می‏توانید هم از جزوه و هم از خلاصه‏نویسی‏ها استفاده كنید . پس از خواندن آن‏ها و یادآوری نكات ، بهتر است به سراغ تست‏های علامت‏گذاری‌شده بروید و آن‏هایی را كه قبلاً اشكال داشتید ، مجدداً حل كنید و اگر زمان داشتید ، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل كنید . هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر كنید ، آماده‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏كنید ( سعی کنید مرورها به صورت کوتاه و در تعداد بالا باشد ، مثلا 5 بار مرور یک فصل به مدت نیم ساعت ، بهتر از 2 بار مرور به مدت 1 ساعت است ، هرچقدر بیشتر مرور کنید راحت تر میتونید تست بزنید و روی مباحث مسلط تر باشید ) . 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
// Omit Closing PHP Tags