روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی )

سه شنبه 3 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش مطالعه درس ریاضی از جمله موارد درخواست شده توسط دانش آموزای رشته تجربی هست که در این قسمت برای شما آموزش رو مطرح میکنیم ، ریاضیات به دلیل وجود فرمولها و محاسبات آماری و تحلیلی جزو درسهایی هست که نمیشه فقط با مطالعه و حفظ کردن خوندش ، بلکه باید به صورت مفهومی و عمقی مطالعه بشه . روشهایی که با دروس حفظی دیگه تفاوت دارن ، مثلا :

1- ریاضی درسی نیست که فقط با گوش دادن و مطالعه کردن یادگرفته بشه ، اگه اینگونه بود پس چرا اینهمه کتابای کمک آموزشی و دی وی دی توی بازار برای این درس تدارک دیده شده ؟ پس حتما یه روش مطالعه خاصی داره که اینقدر روی این مبحث تاکید میکنن . بخش اعظم مطالعه درس ریاضی مربوط به مطالعه کردن به صورت فعال و هوشیارانه هست که بایستی دائما به صورت مستمر زمان مطالعه وجود داشته باشه . اینکه بدونیم فرمولها و روشها هر کدوم مربوط به چه مبحثی هستن و چه کاربردی دارن بسیار مهم و اساسی هست ، تنها راه برای اینکه کاملا مسلط باشید روی مباحث ، تمرین کردن مستمر و دائمی هست که رمز موفقیت و پیروزی شما در کنکور خواهد بود .

2- مباحث ریاضی مثل زنجیر به همدیگه وصل هستن و نمیشه از همدیگه جداشون کرد یعنی چیزی که امروز شما آموزش میبینید براساس مباحث مطالعه شده شما در گذشته است و اگر در موضوعی ایراد داشته باشید ، یادگیری مطالب بعدی آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود یا حتی میشه بگیم که غیر ممکن هست ، پس یکی از روشها این هست که ریاضی رو از پایه و اساس مطالعه کنید . ریاضی رو هم نمیشه برای روزهای آخر کنکور کنار گذاشت ، این درس به صورت دائمی باید در برنامه مطالعاتی شما وجود داشته باشه .

3- دروس ریاضی مباحث سخت و پیچیده ای داره که نمیشه به راحتی و صرفا فقط با مطالعه اون رو آموزش دید بلکه بدون شک لازمه که زمان و وقت بیشتری رو برای مطالعش اختصاص بدیم و مدت زمان مرور و تست زنی این درس رو هم اضافه کنیم ،  حتی کسایی که ریاضیاتشون خوب هست باید تمرین و مرور رو در برنامشون داشته باشن .

4- سعي نکنيد که روش خود را در رياضيات حفظ  و فقط با روشی که حفظ کردید برید جلو ، نه ، این مدل مطالعه اشتباه هست ، ریاضی مثل شیمی و زیست نیست که اعدادش رو حفظ کنید و عین همونا بیاد توی کنکور ، نه ، باید مفهومی و پایه ای اون رو متوجه بشید و به اندازه مناسب تست زده و آزمون دیده شده باشید ) . فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در رياضيات وجود دارد . تلاش کنید بر روشهای حل مسئله کلیدی مسلط شوید و یک روش کارآمد رو انتخاب کنید ( که باعث میشه هم روش معتبر تری داشته باشید ، هم سرعت یادگیری و تست زنی شما رو هم بالا میبره ) . اين کار ميزان اطلاعاتي رو که بايد به خاطر بسپاريد کاهش میده که به نفع شماست .

5- وقتي روشي علمی و منطقی و کمتر وقت گیر نسبت به روشهای دیگه رو براي حل يک مسئله ياد گرفتيد ، دقيقاً همون روش براي ديگر مسائل هم در اغلب موارد مي‌تواند استفاده بشن . وقتي با مسئله‌ي جديدي روبه‌رو میشيد ، سعي کنيد آموخته‌هاي قبلي خود را بر مسئله‌ی جديد اعمال کنيد ، به خاطر همیناست که میگیم باید ریاضی رو از پایه بخونید چون به همدیگه مثل زنجیر وصلن و اگر میبینید که از پایه ضعیف هستید حتما وقت بیشتری برای ریاضی بزارید و از پایه واساس مطالعش بکنید .

6- فرهنگ لغات رياضي را به صورت پایه ای و اساسی ياد بگيريد . اغلب کلمه‌اي که در رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيرد ، وقتي در مبحثي غير از رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيره ، معناي متفاوتي میده . کلمات و اصطلاحات جديد رياضي و معناي رياضي آن‌ها را در قسمت‌هاي خاصي از دفتر خود وارد کنيد ( این باعث میشه که یه منبع معتبر دستنویس از خودتون که کمک آموزشی هم هست داشته باشید و زمان مرور و جمع بندی به کمکتون میاد) .

7- رياضيات مبحثي است که بسياري از دانش‌آموزان را نگران و مضطرب مي‌کند ( یکی از دلایلش این هست که داشن آموز نمیدونه درس رو از کجا و با چه مبحثی شروع بکنه ، یا مثلا چه کتاب کمک درسی ای بخونه ؟ ) .

 داشتن اعتمادبه‌‌نفس مي‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد . روش‌هايی که برای مطالعه‌ی رياضي به شما پیشنهاد می‌کنیم مي‌تواند به شما در موفقيت در رياضيات کمک کند . تا زماني که تشخيص مي‌دهيد به راهکار‌هايي بيش از اين‌ها نياز داريد ، کمک بگيريد و تلاش بسياري بکنيد .

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی ، عواملی هستند كه باید داوطلبان با برنامه‏ای ویژه و پیوسته ، خود را در این درس بسیار مهم برای كنكور سراسری آماده كنند تا به بهترین نتیجه برسند . مطالعه‏ی درس ریاضی را باید بر مبنای سه اصل مهم یادگیری ، تمرین و مرور قرار دهیم كه در ادامه به هر یك از این موارد می‌پردازیم :

یادگیری :

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری تجربی ، اولین مرحله از مطالعه ، یادگیری است كه می‏تونیم بگیم مهمترین اصل در روش مطالعه درس ریاضی است ؛ زیرا تا درست و مفهومی یاد نگیریم ، نمی‏تونیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ بدیم ؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده كنیم . ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از : كلاس درس و مدرسه ، جزوه و كتاب درسی . شما داوطلب عزیز باید به دقت در كلاس ، درس را از دبیر بیاموزید ، سپس در همان روز، مبحث تدریس‌شده را از جزوه ، مطالعه کرده و مثال‏ها را مجدداً حل كنید ( هر چقدر از زمان آموزش و زمان تمرین دورتر شوید ، میزان یادگیری شما نیز کاهش پیدا میکنه ، پس بهترین کار اینه که در اولین فرصت پس از آموزش سریعا اون مطلب رو تمرینش بکنیم تا ملکه ذهنمون بشه ) .

بعد از خواندن جزوه ، نوبت به مطالعه‏ی كتاب درسی می‏رسد كه باید خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال‏ها و تمرین‏های حل‌شده و حل‌نشده را حل كنید ( مخصوصا تمرینایی که حل نشدن رو از اساتید خودتون بپرسید و یادداشت و تمرینش کنید میدونید چرا ؟ الان میگم خدمتتون ، چون تعدادی از تست‏های كنكور سراسری ، عیناً از مثال‏ها و تمرین‏ها و نكات متن درس مطرح می‏شود . توجه داشته باشید برای حل سؤالات ریاضی ، تنها یاد گرفتن نكات ، قضیه‏ها و فرمول‏ها كافی نیست بلكه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن ، آن‏ها را به خاطر بسپارید (یادگیری اصولی و پایه ای + تمرین + مرور )؛ زیرا در جلسه‏ی آزمون ، نه كتاب داریم و نه جزوه .

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری تجربی ،اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ها و نكات و رابطه‏ها و… را حفظ كنید . در ادامه‏ی مرحله‌ی یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی كه مطالعه كردید ، حل كنید . در حل تست به طور آموزشی ، زمان تست زدن مهم نیست ، بلكه یادگیری تمام نكات تست و به‌كارگیری مطالب مطالعه‌شده در حل تست ، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می‏توانید از جزوه یا كتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست كمك بگیرید . تعداد تست‏های آموزشی باید به اندازه‏ای باشد كه تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد ( هر تستی رو هم اگر نتونستید بزنید یادداشتش بکنید و از اساتید خودتون کمک بگیرید ، بازم میگم هیچ تستی رو بدون جواب نزارید ) .

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، پس از حل تست‏های آموزشی ، نوبت خلاصه‏ نویسی است . مباحثی را كه مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل كردید خلاصه‏نویسی كنید . سعی كنید در خلاصه‏نویسی ، تمام مطالب و نكات مهم را یادداشت کنید . با پایان خلاصه‏نویسی ، مبحث مطالعه‌شده‏ی مرحله‏ی اول مطالعه كه یادگیری است ، به پایان می‏رسد .

تمرین:

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، اكنون كه درس را خوب یاد گرفته و خلاصه‏ نویسی كردید ، باید برای تثبیت و تسلط مطالب و نكات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست‏زنی ، تعدادی تست را تمرین كنید . تست‏هایی را كه حل نكردید یا غلط حل كردید، حتماً علامت‏گذاری كنید ؛ زیرا در این تست‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف كنید .

چون حجم مطالب درسی و تنوع آن‏ها زیاد است ، نباید تعداد تست‏های تمرینی به قدری زیاد باشد كه از مباحث دیگر عقب بیفتید ؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه‌شده انتخاب كنید. اگر مبحثی را به طور كامل نخواندید ، به حل تست‏های تمرینی نپردازید ، مثلاً تا تمام نكات دنباله را یاد نگرفتید، از مبحث دنباله ، تست تمرینی حل نكنید . توصیه می‏كنم متناسب با هر تستی كه از یك مبحث در كنكور سراسری مطرح می‏شود ، حداقل 50 تست به طور تمرینی حل كنید ؛ مثلاً اگر از مبحث مجانب‏ها در كنكور سراسری ، یك سؤال مطرح می‏شود، حداقل باید 50 تست مجانب ، به طور تمرینی حل كنید .

در روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، در انتخاب تست‏های تمرینی، اولویت با تست‏های كنكورهای سال‏های گذشته است ؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏دهند ( از تستهای آزمونهای موسسات کنکوری ، تستهای تالیفی و … میتونید استفاده بکنید ) .

مرور:

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ، چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است ؛ ممكن است بعضی از مطالبی را كه قبلاً مطالعه كردید ، فراموش کنید . در این صورت باید در فواصل معین ، مطالب را مرور و دوره كنید . در این مرحله از مطالعه می‏توانید هم از جزوه و هم از خلاصه‏نویسی‏ها استفاده كنید . پس از خواندن آن‏ها و یادآوری نكات ، بهتر است به سراغ تست‏های علامت‏گذاری‌شده بروید و آن‏هایی را كه قبلاً اشكال داشتید ، مجدداً حل كنید و اگر زمان داشتید ، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل كنید . هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر كنید ، آماده‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏كنید ( سعی کنید مرورها به صورت کوتاه و در تعداد بالا باشد ، مثلا 5 بار مرور یک فصل به مدت نیم ساعت ، بهتر از 2 بار مرور به مدت 1 ساعت است ، هرچقدر بیشتر مرور کنید راحت تر میتونید تست بزنید و روی مباحث مسلط تر باشید ) . 

برنامه ریزی و مشاوره

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!