روش مطالعه درس فیزیک ویژه کنکور سراسری

چهارشنبه 21 تیر 1396 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

امروز میخوام براتون از روش مطالعه فیزیک بگم. درس فیزیک از اون دسته درسایی هستش که خیلی نیاز به تست زدن و تمرین کردن داره ؛ البته باید بگیم که قسمتهای مختلف و متنوعی داره ،‌ مثلا آخرای سال چهارم‌ خوندنی و حفطیاتش زیاد هستش اما مثلا سینماتیک و بخش دینامیک خیلی بیشتر از بخشهای دیگه باید بهش توجه بشه .

مثلا برای یادگیری قسمت نور فیزیک سال اول و بیشتر قسمت‌های فیزیک سال دوم و فیزیک سال سوم وقتی مطلبی رو مطالعه میکنید چون مطالب گسترده ای دارن میبایست خلاصه نویسیش بکنید و به عنوان یه منبع مطالعاتی قوی برای خودتون داشته باشیدش . خلاصه‌نویسی در خیلی از درسا از جمله فیزیک اهمیت زیادی داره ؛ چون اکثرا قاعده و فرمول داره و با این روش شما توانایی دارید که به سادگی هرچه تموم تر اونارو مرور کنید ، نه یکبار ، نه دوبار ، بلکه پیشنهاد میکنیم چندین بار مرورشون بکنید تا ملکه ذهنیتون بشه .

خلاصه کردن ، نت برداری ، هایلایت کردن

خلاصه‌نویسی و نت برداری موارد مهم در فیزیک ، خیلی میتونه به شما کمک بکنه و راه رسیدن به موفقیت شما رو خیییییلی هموارتر بکنه البته اگه واقعا به روشهایی که میگیم خدمتتون رو کامل و درست اجراییش بکنید . بعد از عید و زمان جمع بندی میتونید مراجعه بکنید به مجموعه گنج جمع آوری شده توسط خودتون که در طول مدت مطالعتون اونا رو یادداشتشون کردید ، بعد از اینکه خلاصه نویسیاتون رو مرور کردید میتونید برید و تست همون مبحث رو بزنید .

کتابهای کمک آموزشی و کتابهای تست درس فیزیک

مرجع اصلی برای کلیه درسا کتاب درسی هست ، چون طراحای سوال هم از مطالب کتاب استفاده میکنن . پس بیخودی خودتون رو غرق در کتابای متنوع و حجیم فیزیک نکنید ، نمیگیم کتاب کمک اموزشی نداشته باشیدا ، نه ، داشته باشید و ازش استفاده بکنید ولی نه همون اول برید سراغش ، بلکه اول کتاب درسی رو خوب بخونید ، ایرادات خودتون رو از اساتید خودتون بپرسید ، و اگر هم امکانش رو ندارید از اساتید بپرسید میتونید از کتابای کمک آموزشی استفاده بکنید . مهم اینه که هیچ چیزی رو بدون جواب نزارید توی کتابتون بمونه ، چون امکان اومدنش توی کنکور هست . در کل تمرکزتون رو روی کتاب درسیتون بزارید و یه کتاب کمک اموزشی و تستی مناسب و جامع .

بالابردن میزان سرعت و دقت و مدیریت زمان در فیزیک

برای اینکه بتونید تستای فیزیک که محاسباتی هستن رو به خوبی بزنید ، باید سرعت تست زنی خودتون رو بالا ببرید ، حالا میگید چجوری ؟ با تمرین و مرور مستمر و تست زدنای زیاد و بعد از تست زنی رفع اشکال کردن و به دنبال پیدا کردن جواب تست بودن ، همه اینا باعث میشه هم سرعتتون بره بالا و هم دقت تست زنی شما کیفیتش بیشتر بشه . حالا از فردا نرید سراغ تست زدنای زیاد مثلا یه روز 200 تا تست بزنید و بعدش بگذره تا یه ماه دیگه ها ، نه اصلا ، این روش غلطه ، برای خودتون برنامه بچینید که دو روز یکبار حداقل 40 الی 50 تست استاندارد متنوع بزنید ( حتما بعدش رفع اشکال داشته باشیدا ) و هر دفعه هم خودتون رو موظف بکنید که سرعت تست زنیت تون رو بالا ببرید .
فیزیک پیش دانشگاهی بخش اول و بخش دوم
فیزیک پیش‌دانشگاهی بخش اول مباحثی داره که نیاز بیشتری به تمرین و تکرار داره و لازمه که تستای این بخش رو بیشتر کار بکنید ، چون محاسباتی و وقت گیر هستن ، با تمرین و تست زنی مستمر میتونید از پس این بخش هم بر بیاید . پیشنهاد میکنم که قبل از تست زنی ، یه مرور اجمالی به خلاصه نویسیای خودتون داشته باشید و بعد از اون سراغ تست زنی برید . اما پیش‌دانشگاهی بخش دوم مباحث حفظی داره و تا اونجایی که میتونید از روی متن کتاب بخونید و خوب یاد بگیرید و حفظش کنید ( مرور ، نت بردای ، هایلایت ، خلاصه نویسی ) .

مراحل حل تستهای فیزیک :

 1. متن سوال رو کامل و دقیق مطالعه کنید ، موضوع بحث رو شناسایی بکنید ، و بفهمید که سوال دقیقا از شما چی میخواد ( مخصوصا به آخرای خط سوال توجه کنید ) .
 2. اگر دیدید که سوال به نحوی هست که باید نمودار یا شکل رسم کنید ، حتما سریعا انجامش بدید ( برای این کار از الان روش خودتون برای این موارد تستها رو مشخص کنید تا سرعتتون هم بره بالا و زمان کنکور غافلگیر نشید و خدای نکرده وقتتون هم هدر بره ) .
 3. بعد اینکه سوال رو دیدید سریعا فرمول مربوط به جوابش رو توی ذهنتون بیارید (یادتون هست بهتون گفتم خلاصه نویسی + مرور مستمر ؟ اینجا به کمک شما میاد ، اگه واقعا این روش رو اجرا کرده باشید دیگه نگرانی از یادآوری فرمولش ندارید و سریع میتونید به خاطر بیارید فرمولش رو چون ملکه ذهنتون شده قبلا ) .
 4. حتی بعضی موقع میبینید که فرمولش نیاز به جابجایی و عوض کردن داره ، که باید این کار رو سریعا انجامش بدید که تنظیم وقت هم داشته باشید .
 5. بعضی مواقع هم اطلاعات داده شده در مسأله نیاز به تبدیل کردن واحد دارندکه باید انجامشون بدید ( اگه قبلا این مدل تستها رو تمرین کرده باشید ، راحت تر میتونید تست رو حلش کنید ) .
 6. اطلاعات داده شده در سوال اصلی رو در فرمول مربوط به جواب جاگذاری بکنید و سوال رو به راحتی هرچه تمومتر حلش بکنید .

خیلیا میبینن که سرعت تست زنی پایینی دارن ، میدونید چرا ؟ چون تست کم زدن و دنبال رفع اشکالشون نبودن ، برای اینکه سرعتتون بره بالا باید تستای زیادی بزنید ، باید برای اینکار تلاش کنید ، به اسونی نمیرسه کسی به این مرحله . تستهای مربوط به یک موضوعی که میخواید بزنید رو حداقل 20 تست در روز رو جدا کنید و براش وقت بزارید ، هم با تستای بیشتری آشنا میشید و هم سرعتتون میره بالا . حتی اگر هم میخواید مطمئن بشید از کارایی این روش میتونید تستای سالای قبل کنکوری رو انتخاب کیند و جواب بدید . خیلی هم نیاز نیست غرق جواب دادن سوال بشید و تشریحی حلش بکنید ، همین که متوجه اشکالات خودتون بشید خودش کلی بهتون کمک میکنه در مسیر موفقیتتون برای اینکار لازمه که بی دقتی ها و اهمال کاریهاتون در تست زنی رو بشناسید و دنبالش باشد که برطرف بشن و مورد بعدی اینکه با تمرین مستمر و مرور هم فرمول‌ها را در ذهن خودتون یادآوریش بکنید و بعدشم حل تست و جایگذاری اطلاعت داخل سوال و تست زنی . این رو به خاطر داشته باشید که مراحلی که احتمال اشتباه در اونا زیاد نیست رو در ذهن خودتون انجامشون بدید و بقیه مطالب محاسباتی و فرمولی رو حتما روی کاغذ انجام بدید .

نکات مهم و کلیدی در تست زنی فیزیک

اگر در کنکورهای آزمایشی و یا حتی کنکور اصلی ،‌ مشاهده کردید که یه سؤال فیزیک یا هر درس دیگه ای که دارید، وقت‌گیر است و یا محاسباتی هستش ، اون سوال رو بزارید کنار و کنار سوالش یه دایره بکشید ، اینکار رو تکرارش کنید در آزمونای آزمایشیتون تا بهش عادت کنید چون بعضی تستهای درس فیزیک خیلی وقت‌گیر هستند . این رو هم بازم با تاکید فراوان اضافه می‌کنیم که حتما سرعت و دقت حل سوالات و تستهای فیزیک رو با تست‌ زدن های زیاد و متنوع بالا ببرید و خیال خودتون رو از نظر سرعت راحت کنید البته این رو هم باید بگما که تموم تلاشتون رو بکنید که دقتتون پایین نیاد ، مهم‌ترین اصل در فیزیک همین افزایش سرعت بدون اینکه کاهش دقت داشته باشید اهمیت داره .

به نکته‌های زیر حتما توجه کنید:

 1. اولا برای مطالعه فیزیک ، متن کتاب رو با دقت مطالعه بکنید و کامل مباحثش رو بفهمید و بعدش سراغ تمرینها و مثالها و کمک درسی خودتون برید .
 2. زمانی که در منزل دارید تست حل میکنید ، اصلا از ماشین حساب استفاده نکنید ، چون سر جلسه کنکور که ماشین حساب ندارید ، پس از همین الان باید با تمرین و حل مسائل به صورت ذهنی ، خودتون رو عادت بدید به این روش ، که اگر بتونید تستای زیادی بزنید ، سرعت و دقتتون هم بالا میره و از خیلی از دانش آموزای رقیب خودتون جلو میفتید .
 3. بعد از اینکه مطالعه کردید ، خلاصه برداری کردید ، مرورشون کردید ، حالا میتونید به سراغ تست زدن برید با خیال راحت ( منظورمون این نیست که همه رو یکدفعه در یکروز بزنید ) . اینقدر تست تمرین کنید تا روی موضوع مسلط بشید و حرفه ای بشید تو اون موضوع .در این مسیر پیش رو لازم هست که صبر داشته باشید و تغییر یهویی و یک شبه انتظار نداشته باشید ، آهسته و پیوسته میتونید تغییر رو در خودتون احساس کنید .
 4. بعضی موقع ایرادی نداره که شما برای تست زنی به سراغ تستای قبلی و زده شده برید ، تازه این کار در بعضی مواقع باعث زیاد شدن سرعت تست زنی شما هم میشه ، هم سرعتتون رو میبرید بالا هم باعث میشه مباحث اون موضوع رو هم مرور کنید ( البته یه شرطی داره که اینه : سوال رو کامل بخونید ، جواب رو از اول تا آخر به دست بیارید ، و فرمولها رو توی ذهنتون مرورش کنید ، این رو به یاد داشته باشید که ما به دنبال این هستیم که شما اون موضوع رو کاملا مسلط بشید نه اینکه چشم بسته تست بزنید که اونم تستای از قبل حل شده رو ).
 5. به نظرم نیازی نیست که فرمولای متنوع رو از کتابای مختلف حفظ کنید ، بلکه باید شما انقدر مسلط باشید که بدونید برای حل یک تست از چه فرمولی استفاده بکنید و از همه مهمتر نحوه ی حل کردن اون تست و زدنش هست که باید آموزشش ببینید و تمرینش بکنید ( شناسایی مبحث + مرور فرمولهای مربوط به موضوع در ذهن + جاگذاری اطلاعات تست = حل تست و رسیدن به جواب ) .برنامه ریزی کنکور
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!