روش مطالعه هندسه

سه شنبه 10 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

داوطلبان عزیز کنکوری ، شاید خیلی از شماها هم خودتون و هم اطرافیانتون تا اسم هندسه میاد ، حس خوبی به این درس نداشته باشید

 ولی شده یه بار به خودتون بگید چرا این حس رو به این درس دارم ؟

شده برید دنبال راه حل و راهی برای اینکه دیگه از این درس متنفر نباشید ؟

باید بهتون این موضوع رو بگم که در روش مطالعه هندسه ، اصول و قاعده خاصی برای مطالعه درس هندسه وجود داره ، که در این بخش آموزشی ریز به ریز به شما آموزش میدیم که از 0 تا 100 هندسه رو چجوری مطالعه بکنید با هر سطحی از اطلاعات در مورد هندسه که دارید ، فقط یه نکته که خواهشا برای آموزشهایی که برای شما داریم لطفا تلاش و کوشش بکنید و شک نکنید که موفق میشید ، این درس رو باید مهم بدونیم چون :

 * تستهایی که دائما تکرار میشه زیاد داره

 * نسبت حجمی که داره ، اعداد تستهای مناسبی ازش میاد

برای اینکه بتونید راحت مطالعه کنید یا بهتر بتونید تست بزنید هندسه رو به 2 قسمت تقسیم کنید :

بخش اول : هندسه پایه

بخش دوم: هندسه تحلیلی

در قسمت اول باید دقت بکنیم که اکثر مباحث به قضایا مربوط میشه و در رابطه این مباحث ، 2 طیف دانش آموز کنکوری داریم :

1)  اینکه کسایی که باید قضایا رو حفظ کنن .

 2)  کسایی که باید قضایا رو با اثبات یاد بگیرن .

داوطلبانی که در گروه اول قرار دارن باید مرور و تکرار کردن خودشون رو بیشتر از قبل داشته باشن و داوطلبانی که در گروه دوم قرار دارن باید تستهای بیشتری بزنن . هر دوتا گروه حتما باید بدون استثنا تمرینهایی که در کتاب درسی خودشون دارن به صورت جدی مطالعه بکنن و اصلا کتاب رو از دسته مطالعاتی خودشون حذف نکنن .

داوطلبایی که هندسه رو به صورت حفظ کردن قضایا میخوان پیش ببرن :

در روش مطالعه هندسه این رو به خاطر داشته باشید که به یکباره نباید سریعا به دنبال این باشید که قضایا رو حفظ کنید ، باید صبور باشید و به مرور به حفظ قضایا بپردازید و یهویی بوجود نمیاد . به طور مثال شما لازمه که قبل از حفظ کردن حداقل یک دور قضایا رو بخونید و در مرحله بعدیش سراغ تمرینهای کتاب برید و دائما برای حل کردنشون به قضایا نگاه بندازید و موازی پیش برید ( همین حین که دارید تمرین حل میکنید باید قضایا رو هم مطالعه کنید)

یه جوری میشه گفت به حالت کمک گرفتن از کتاب و باز بودن کتاب مقابلتون ( کتاب باز ) هستش . به مرور زمان که شما هی از کتاب به سمت قضاای میرید و برمیگردید باعث یادگیری تدریجی در شما میشه . یه پیشنهاد دیگه اینه که بعدا که میخواید قضایا رو مرور کنید ، یه سری به تمرینها بزنید چون هم قضایا یادتون میاد و هم مرور و یادآوری کردید . برای افزایش سرعت خودتون هم باید سعی کنید که بیشتر از قبل بزنید حتی شده یک تست بیشتر از روز قبل . حتی بعضی موارد تستهای تکراری رو هم کنار نزارید چون در هر تستی نکته ای نهفته ، اگر بتونید پشت سر هم و دائما تکرارشون بکنید باور کنید بعد یه مدتی میتونید با حرکت چشم و خوندن سوال ، تست رو به راحتی بزنید .

روش مطالعه هندسه

داوطلبانی که حفظیاتشون ضعیفه ، باید موضوعی رو متوجه بشن تا بتونن با خیال راحت از اون بگذرن :

در روش مطالعه هندسه، خیلی از داوطلبان دیده شده که مو به مو مطالب رو مطالعه میکنن ، با کتاب درسی خودشون راضی به مطالعه نمیشن ، به دنبال منابع مکمل و آموزشی کمک درسی هستن ، باید مطالب رو با اثبات یاد بگیرن وگرنه از اون عبور نمیکنن ، به این افراد کتابهای آموزشی و حتی استفاده از معلم خصوصی پیشنهاد میشه .

این افراد میگن که ما حق نداریم حین تمرین کردن برگردیم و قضایا رو مطالعه بکنیم ، اولش خوب یاد بگیریم ، بعدش میریم ببینیم چکار کردیم و تست زنی بکنیم . بنابرین همین حالا تکلیف خودتون و شیوه مطالعه و تست زنیتون رو مشخص کنید ، آیا میخواید با حفظ کردن قضایا پیش برید یا میخواید که با اثبات کردن قضایا کار خودتون رو به ثمر بشونید ؟

شیوه مطالعاتی دروس هندسه سال دوم ، سوم ، پیش دانشگاهی با همدیگه متفاوت هست و داوطلبان لازمه که روش مطالعاتی این سه کتاب رو با روشی خاص مطالعه بکنن تا بهره وری بیشتری نسبت به رقبای خودشون داشته باشن به طور مثال :

در روش مطالعه هندسه،برای اینکه تستهای سال دوم و سوم رو با رسم کردن اشکال و با به کارگیری قوه خلاقیت خودتون میتونید به سادگی به جواب صحیح دست پیدا کنید . اما در هندسه پیش دانشگاهی تنها روشی که به کار میره استفاده و کاربرد از فرمولها و ارزیابی و تحلیل تخصصی در این درس است . یکی از روشهای پیشنهادی کارشناسان تخصصی موسسه کنکور کمک به شما این هست که فهم بیشتری از خندسه و تحلیل اون داشته باشید : حل کردن تستهای هندسه پیش دانشگاهی و مهمتر از اون مطالعه کردن پاسخهای تشریحی آزمون هست که کمکی بزرگ و بی نظیری به شما میکنه ، شما با این کار چند تا نشون میزنید ، اولش اینکه با نحوه تستها و آزمون آشنا میشید ، دوم اینکه سطح مطالعاتی خودتون رو هم میسنجید ، سوم نقاط ضعف و قدرتتون مشخص میشه ، چهارم اینکه آزمون رو تحلیل میکنید و هم دوباره مرور میشه و هم نقاط ضعفتون رو میتونید برطرف بکنید .

معمولا در سالهای گذشته تستهای هندسه بیشتر سطح متوسط داشتن و یکی دوتا هم سخت و پیچیده ، که اون چندتا سوال متوسط رو میشه با یکم خلاق بودن و پشتکار به راحتی میشه زدشون ، البته اگه واقعا تلاش بکنید و صبور باشید و با اشراف اطلاعاتی خوبی به سراغ تست برید .سوالایی که آخر فصلهای درسها در کتاب هستن خیلی مهم هستن ، اگه واقعا بتونید اونا رو بتونید جواب بدید ، خیلی میتونه کمکتون بکنه توی تست زنی کنکور سراسری ، چون منبع اصلی برای طراحی سوالات کنکور برای طراحان فقط کتاب درسی هست .

در روش مطالعه هندسه مبحث مهم دیگه ای که در رسم مثلث و هندسه فضایی در کتاب سال سوم داوطلبان هست توجه و دقت بسیار زیادی رو میخواد ، چون اگه یه استباه حتی کوچک انجام بدید همه زحماتتون هدر میره و تست رو هم اشتباه میزنید ، پس برای اینکه این اتفاق برای شما نیفته ، باید تستهای زیادی بزنید و بعدشم حتما تحلیل کنید آزمون خودتون رو و هم پاسخهای درست رو هم ببینید و تحلیلش کنید . روشی که میتونیم پیشنهاد کنیم اینه که به کمک مداد و خودکار یا هر چیزی که فکر میکنید میشه باهاش کار کرد و دم دستتون هست شکل فضایی که میخواید رسم کنید رو در دنیای واقعی بکشید و اونا رو بشمارید .

درسهای هندسه تحلیلی و جبر خطی راه و روش متفاوتی نسبت به همه هندسه های قبلی که داشتید دارن ، مباحثش به مراتب روان تر و شیرین تر شده ، راستش شما قبلا معادلات خطی رو که در گذشته به صورت دو بعدی میخونید ، در این کتابایی که گفتم بهتون به صورت سه بعدی مطالعه می کنید ، مهمترین مبحث این موارد ذکر شده ” مقاطع مخروطی ” هستن که میزان بیشتری از وقت شما رو میگیره ، پس بهتره مطالعتون در این بخش رو بیشتر از قبل انجام بدین .

مشاهده برچسب ها
تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!