چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم ؟

چهارشنبه 26 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم ؟

نمی توان درحالی که آشنایی با خصوصیات و روحیات فردی میسر نشده قدم برداشتن در مسیر خودشناسی را آغاز کرد. در این مطلب تلاش شده عوامل اساسی در دستیابی به خودشناسی از دیدگاه سقراط به انضمام مزایای خودشناسی عنوان گردد و بدین طریق حرکت در مسیر خودشناسی ممکن شود.

انسان زمانی می‌تواند به شادمانی دست پیداکند که بتواند در مسیر تحقق آرزوهایش گام بردارد و دنستیابی به تصویر روشنی از آرزوها بجز در طریق خودشناسی ممکن نخواهد بود. این خودشناسی است که به فرد کمک می‌کند بتواند خود را همان‌گونه که هست نشان دهد و ره‌اورد این خود بودن نیز شادی بیشتر خواهد بود. ازطرفی تطابق واکنش های بیرونی انسان با ارزش‌ها و باورها باعث جلوگیری از عمده چالش‌ها می‌گردد.

تاثیر شناخت در انتخاب

انتخاب‌های انسان ماحصل آن‌چیزی است که فی‌مابین درون و برون او درجریان است. براین اساس هرچه شناخت انسان از خودش بیشتر باشد تصمیم‌گیری‌های خرد وکلان بهتری انجام می‌دهد. دایره این تصمیمات در مقیاس کلان باعث می‌شود انسان بتواند چارچوب‌هایی در زندگی خوش مشخص کند که تعیین آن‌ها در درجه اول از بوجود آمدن بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی پیشگیری کرده و در پام بعدی به حل عمده ای از تضادها و اختلافات فرد در اجتماع کمک کند. از سوی دیگر خودشناسی به فرد این امکان را می‌دهد که ارزش‌ها، اهداف، نقاط ضعف و قدرت خود را شناخته و با تقویت ویژگی‌های مثبت بر خوی نامناسب خود فایق آمده و درمجموع در جهت پیشرفت مزایای اخلاقی خود و رفع نقاط ضعفش قدم بردارد.

در نتیجه خودشناسی، شخص به نقطه‌ای می‌رسد که می‌تواند با تعیین ارزش‌های و اولویت‌های زندگی فردی، در اجتماع براساس آن رفتار کرده و به تدریج در جایگاهی قرار بگیرد که بتواند از پذیرش کاری که تمایلی به انجام آن ندارد اجتناب کند. ماحصل این روند، وارد شدن کمتر فشار اجتماعی بر فرد است. کسی که به ضعف و قدرت خود آگاه است، می‌تواند همدردی بهتری یا اطرافیان خود داشته باشد.

شخصیت از دیدگاه سقراط

از دیدگاه سقراط می‌توان شش معیار و پارامتر کلیدی تعریف کرد که شناختد آن‌ها فرد را در راستای نیل به خودشناسی در کوتاهترین زمان ممکن یاری می‌کند: شناخت ارزش‌ها، علایق، فطرت، ریتم زندگی، اهداف و مهارت‌ها.

انجام کارهای ارزشی از قبیل دستگیری کردن، انجام امور خلاقانه، برخورداری از سلامتی و امنیت مالی می تواند به‌عنوان محرک در جهت حرکت در مسیر نیل به اهداف عمل کند. براساس آنچه که در یافته های محققان آمده، نوشتن آنچه برای انسان ارزش محسوب می‌شود، نتیجه‌ای برداشتن پام‌های بهتر و درست‌تر در زندگی است. باورمندی به مجموعه‌ای از اصول و ارزش‌ها با ایجاد انرژی مضاعف، امکان غلبه بر سختی‌ها را فراهم نموده و شخص را قدرتمندتر می‌سازد.

در تعریف علایق آمده است: مجموعه‌ای از احساسات، سرگرمی‌ها وچیزهایی که در بازه زمانی مشخصی توجه فرد را جلب می‌نماید.یافتن علایق و تمرکز بر آن ها به ترسیم مسیر زندگی درجهتی که موجب افزایش رضایتمندی شود کمک خواهدکرد.

برخی از ویژگی‌های فردی ذاتی و فطری است. دورن‌گرایی وبرون‌گرایی، راهبر یا پیرو بودنف تصمیم‌پیری براساس احساسات یا منطقی بودن، کلی‌نپر بودن یا توجه به جزئیات و خصوصیاتی از این دست ذیل فطرت انسان تعریف می‌شود. اطلاع هرکس از این ویژپی‌های خود او را به سمت شکوفایی بیشتر استعدادها و توانایی‌هایش سوق می‌دهد. عدم شناخت اینپونه ویژگی‌ها باعث می‌شود انسان دست بکارهایی بزند که اساسا با روحیاتش تناسب نداشته و درنتیجه متحمل استرس‌هایی شود که اساسا آن را بی‌اهمیت می‌پندارد.

ریتم زندگی متفاوت

شناخت ریتم زندگی باعث می‌شود انسان از ضرباهنگ روحیه و انرژی خود در ساعات شبانه روز اطلاع داشته باشد. در نتیجه این شناخت و اطلاع برنامه روزمره خورد را بگونه‌ای تنظیم می‌کند که اوج فعالیت‌های هخود را در ساعاتی که انرژی بیشتری دارد انجام دهد. همچنین در تنظیم رونابط اجتماعی خود با افرادی وارد ارتباط و مراوده می‌شود که ار لحاظ ریتم زندگی با او مشابهت بیشتری داشته باشند.

در زندگی هرشخصی، اتفاق یا اتفاقاتی رخ بوقوع می پیوندد که تاثیرگذاری ویژه‌ای بر کل زندگی‌اش پیدا می‌کند. شناسایی این دست اتفاقات به انسان کمک می‌گند روحیات خود را بهتر شناخته و بگونه‌ای در تصمیم‌سازی‌ها عمل کند که منطبق با خلقیاتش به نتیجه مطلوب برسد.

عدم شناسایی نقاط قوت و ویژگی‌های مثبت انسانی موجود در فرد در نتیجه با افت عزت نفس همراه خواهد بود. برای پیشگیری و رفع این معزل، به تعریف و تمجید دیگران از خود توجه کرده و برای پاسخ دادن مناسب به آن برنامه داشته باشید. در جهت شناخت و رفع نقاط ضعفتان با خود صادق باشید.

ممکن است در بازه زمانی استعداد یا ویژگی که در فطرت ما با توجه به مسائل محیطی وجود دارد را نشناسیم این امر باعث می شود در اندکی بعد اگر در جایگاهی قرار گرفتیم نسبت به دیگران دلسرد شویم . این دلسردی می تواند در جامعه ریشته ای از ایجاد استرس در کوتاه مدت و اضطراب در بلند باشد . اگر استرس بر شما چیره شود در رفتار های اجتماعی و روابط عمومی همواره فردیخواهید بود که به هیچ وجه در جمع ظاهر نخواهد شد و به یک روند سقوطی در ارتباطات خواهید رسید . ممکن است تاثیر توجه به رفتار های مختلف نیز باعث پیشرفت و جلوه شما را نیز در اجتماعات و جامعه بهبود می بخشد . در برخی از موارد باعث میگردد شما به فردی سرشناس تبدیل شوید و شکوفایی استعدادتان باعث ظهور یک اسطوره در جامعه گردد .

تاثیر شناخت بیشتر

در یک شناخت بیشتر از شخصیت شما می توانید به بررسی حالات و روحیات خود بپردازید . بررسی و واکاوی هرچه بهتر روحیات اعتماد به نفس را در فرد افزایش میدهد . اتکا به خود و داششتن اتماد به نفس باعث بیشتر شدن تمرکز می شود و همیجن افرادی که شناخت بیشتری درمورد خود دارند مسلما درامتحانات و چالش ها ی پیرو در زندگی خود موفق تر هستند و میتواندند نسبت به کسایی که در مسائل خود شناسی مهارت کمتری دارند پیروز مندانه تر باشند . افرادی که مهارت و خودشناسی بهتر دارند در مجموع افراد قابل اتکا تری هستند و در روند زندگی و چالش های پیش رو قدرت تصمیم گیری بیشتری دارند و معمولا تصمیم های استوار تری را میگیرند که احتمال انتخاب صحیح در این افراد بیشتر است . امید است در این مقاله با ضرورت خودشناسی آشنایی یبشتر پیدا کرده باشید

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!