شهریه تحصیل مجدد پزشکی دولتی

شنبه 25 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

شهریه تحصیل مجدد پزشکی دولتی

اگر قصد داریم دوباره در دانشگاه های دولتی پزشکی بخوانیم باید شهریه بدهیم؟

شهریه تحصیل مجدد پزشکی دولتی ، معضلی که جدیدا ذهن بسیاری از داوطلبان کنکور و دانشجو هایی که بعد از سعی و تلاش در دانشگاه های روزانه و دولتی پزشکی قبول شدند این است که : شهریه ای که داوطلبان تا قبل از این به صورت مجانی در مقطع لیسانس نداده اند ، در صورت قبولی در رشته های پزشکی از انها دریافت می شود . و اینک این سوال مطرح می شود که ایا ما مستلزم به پرداخت این شهریه هستیم؟ ایا واقعا باید شهریه بدهیم؟ وگرنه چه راه هایی برای پیچاندن این شهریه ها وجود دارد.

ارزوی کودکی بسیاری از ما : پزشک شدن

شهریه تحصیل مجدد پزشکی دولتی ، یکی از دلایل هجوم داوطلبین به رشته پزشکی تضمین شغلی این رشته است. یعنی شما بعد از اینکه مدرک خود را گرفتید به راحتی می توانید به سر کار بروید و از قضه حقوق بالایی نیز دارید و مسئله دیگر هم کلاس کاری این رشته ی باشد که مردم به پزشک ها به چشم دیگری نگاه می کنند . رشنه تجربی نیز بستر همواری برای کسانی که رویای پزشک شدن در سر دارد مهیا کرده است. در رشته نجربی 3 رشته هتسند که اس محسوب می شوند و رقابلت بر سر این سه رشته می باشد : پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی. پیر بیراه نگفته ایم که این 3 رشته از بهترین رشته های ایران هستند و شاغلین این 3 رشته از درامد بالایی برخوردار هستند . پس این دلیلی است که این رشته از رشته های پیراپزشکی همچون پرستاری ، فیزیوتراپی ، تکنسین اتق عمل و … طرفداران بیشتری دارند.

متاسفانه اخیرا پدیده دیگری نیز رویت شده است که در ان فارغ التحصیلان کارشناسی یا لیسانس سایر رشته ها نیز به گرفتن مدرک ارشد و فوق لیسانس به رشته های پزشکی علاقه مند شدند. دلیل این تغییر رویه هم مسلما کمبود بازار کار در رشته فعلی ان هاست و همچنین مزایای زیادی که رشته پزکش دارد می باشد.اگر نگاه عمیق تری به این پدیده داشته باشیم ، در می یابیم تنها این دانش اموزان تجربی نیستند که به پزشک شدن علاقه دارند. خیلی های دیگر نیز هستند که بعد از 4 سال درس خواندن در رشته های دیگر فهمیده اند که به رشته خود علاقه ندارند و تنها به پزکش قبول دارند. پس کنکور تجربی می دهند.

 معضل پرداخت شهریه مجدد در رشته های پزشکی از کجا اب می خورد؟

شهریه تحصیل مجدد پزشکی دولتی ، معضلی که جدیدا ذهن بسیاری از داوطلبان کنکور و دانشجو هایی که بعد از سعی و تلاش در دانشگاه های روزانه و دولتی پزشکی قبول شدند این است که : شهریه ای که داوطلبان تا قبل از این به صورت مجانی در مقطع لیسانس نداده اند ، در صورت قبولی در رشته های پزشکی از انها دریافت می شود.

ابتدا بیایید نگاهی به 45 امین مصوبه جلسه شورای برنامه ریزی علوم پزشکی در تاریخ 7.12.1389 بیندازیم:

در بند سوم این مصوبه قید شده است که : چنانچه دانشجویی قبلا در مقطع لیسانس تحصیل رایگان داشته است ، برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی ملزم به پرداخت شهریه است . بر طبق این مصوبه تمام دانشجو هایی که تا قبل از این در مقطع لیسانس تحصیل مجانی داشته اند از این پس برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی باید شهریه بدهند. به عنوان مثال در سال تحصیلی 94-95 یکی از دانشگاه های دولتی از دانشجو هایی که قبلا در مقطع لیسانس تحصیل کرده اند شهریه 1 ساله 12 میلیونی از کسانی که پزشکی درس می خواندند و شهریه 14 میلیونی از دانشجویانی که دندان پزشکی می خواندند اخذ کرد.

این هم یک راه کار قانونی برای شهریه ندادن

بنا برا قانونی که در بالا گفته شد، دانشگاه ها باید از دانشجویانی که قبلا در مقطع لیسانس تحصیل رایگان داشته اند برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و دندان پزشکی شهریه اخذ کند. ولی نکته اصلی اینجاست که این قانون در سال  94 طی شکایت خانوم مریم بهتاش توسط دیوان عالی اداری باطل شد. و طی ان دانشگاه ها حق ندارند از دانشجویانی که قبل تحصیل راشگان داشته اند شهریه دریافت کند.

چند نکته باید در مورد پرداخت شهریه مجدد:

  • کسانی می توانند به دیوان عالی اداری شکایت کنند که توانسته باشند لیسانس خود را در دانشگاه های دولتی گرفته باشند.
  • حق شکایت برای کسانی در نظر گرفته می شود که از طریق کنکور سراسری موفق به قبولی در رشته های پزشکی در دانشگاه های روزانه شده باشند.
  • دوستانی که لیسانس خود را در دانشگاهی غیر از دانشگاه های دولتی گرفته باشند اصلا نیازی به شکایت در دیوان ندارند و نباید شهریه پرداخت کنند.
  • افرادی که دارای مدارک فوق لیسانس یا دکتری نیز هستند باید بدانند که فقط مدرک لیسانس انها ملاک است. اگر انها لیسانشان را در دانشگاه های غیر دولتی گرفته باشد به راحتی حث تحصیل مجدد دارند و نیازی به پرداخت شهریه نیست. ولی اگر لیسانس خود را از دانشگاه دولی گرفته باشد فقط قادر به پذیرش در پردیس های خودگردان هستید. البته شما می توانید با استناد به اصل 30 قانون اساسی که می گ.ید هر ایرانی می تواند یکبار حق تحصیل رایگان داشته باشد در هر مقطعی به دیوان عالی شکایت کند.
  • وزارت بهداشت می بایست بنا بر رای دیوان عالی بندی را که میگفت دانشجویانی که قصد تحصیل مجدد دارند باید شهریه بدهند را از دفترچه اتخاب رشته حذف می کرد، ولی وزارت بهداشت صرفا به این خاطر که رای فقط برای یک نفر صادر شده بود این کار را نکرد و با سو استفاده از دانشجویان شهریه غیر قانونی می گیرد. در هر حال اگر قصد دارید در کنکور 97 شرکت کنید و پزکش قبول شوید و اگر قبلا در مقطع لیسانس تحصیل رایگان داشته اید ، می توانید با شکایت به دیوان عالی از پرداخت شهریه معاف شوید.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!