چگونه به صورت اصولی وزن کم کنیم؟

یکشنبه 16 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

چگونه به صورت اصولی وزن کم کنیم؟

حتما تا الان با مقاله هی سلامت بسیاری در مورد لاغری رو به رو شده اید ولی به خطر استفاده از کلمات قلمبه سلمبه یا وجود عبارات علمی متوجه ان نشده اید . در این مقاله سعی شده است با گفتن نکاتی به زبان ساده و روزمره به کاهش وزن شما کمک کنیم . نتایج سالها کوشش دانشمندان را در 6 نکته خلاصه کردیم .

1 تغزیه مناسب از ورزش مهم تر اسست

در مقالات زیادی خوانده اید که می توانید با کمی ورزش کردن یا پله ها را بالا و پاین کردن فلان قدر کالری بسوزانید . این درست در صورتی که در سول روز شما هیچ چیزی نخورد . در واقع همچین چیزی ممکن نیست . بر طبق تحقیقات برای سوزاندن 300 کیلوگرم کالری باید 4.8 کیلومتر بدوید یا اینکه  از خوردن 56 گرم چیپس سیب زمینی خود داری کنید . البته که برای تاثیر بیشتر تغذیه مناسب با ورزش کردن اگر توام باشد بهتر است .

اگر بخواهید فقط با ورزش کردن وزن کم کنید باید بدانید که تاصیر منفی نیز دارد . یعنی شما ممکن است وزنتان زیادتر هم شود . چگونه ؟ وقتی شما 4 کیلیومتر می دوید به شدت احساس گرنسنگی می کنید ، پس می روید و یک دست کله پاچه می خورد که کالری 10 برابر مقداری که با ورزش کردن سوزانده بودید به بدنتان تزریق می کنید .

مشکل دیگر هم خستگی است . بدن ما در طول روز مقدار انرژی و کالری خاصی را برای فعایلت های طول روز ذخیره می کند . حال اینکه شما با ورزش کردن خسته شدید . دچار بی تحرکی می شود و ان کالری ذخیره شده دوباره بدون اینکه مصرف شود در بدن شما باقی می ماند.

2 ورزش بیشتر به بهبود مشکلات سوخت و سازی  کمک می کند 

همان طور که گفتیم ورزش کردن به تنهایی در مراحل اول تاثیر بسیار کمی در کم کردن وزن شما دارد ، چون سوخت ساز بدن ما با توجه به فعالیت های روزمره تغییر می کند . فرض کنید شما بعد از یک برنامه 3 ماه وزن کم کرده اید . حال دیگر ورزش نمیکنید. سوخت ساز بدن شما بر اساس ورزش کردن است حال که شما ورزش نمی کنید سوخت و ساز به حالت اولیه بر میگردد و شما دوباره وزنتان زیاد می شود . پس ورزش کردن بیشتر برای حفظ وزن مناسب است .

3 برای حفظ وزن بیشتر باید تلاش کنید

سوخت ساز شما هیچگاه مانند وقتی که اضافه وزن نداشته اید نمی شود . پس وقتی شما بعد از یم برنامه سخت وزن کم کردید ، باید نسبت به بقیه خیلی بیشتر ورزش کنید و تمرین انجام دهید تا سوخت و ساز بدن خود را هماهنگ کنید . این یک واقعیت تلخ است ولی اگر شما قبلا 90 کیلیو بودید و حالا 70 کیلو باید نسبت به کسی که از همان ابتدا 70 کیلو بوده دو برابر بیشتر تمرین کنید .

4 هیچ غذای جادویی وجود ندارد

شاید فکر کنید که خوب اگر من فلان چیز و فلان چیز را بخوردم دیگر هیچ وقت چاق نمی شوم . پاسخ ما به این فرضیه یک نه قاطع است . باید درک کنید که هیچ چیز جادویی وجود ندارد . اساسا در این دنیا هیچ چیزی به راحتی به دست نمی اید و برای حفظ ان نیز باید زجر بیشتری بکشید . برای اینکه به رژیم غذایی در بدن شما اثر بگذارد باید همراه با ورزش باشد . رژیم ها به تنهایی تاثیری ندارند .

5 کالری ها با هم فرقی ندارند

بر اساس قانون  بقای انرژی مهم نیست که که منبع کالری چیست . مهم تعداد کالری است . فکر نکنید مثلا 30 واحد کالری اگر از سبزیجات دریافت شود نسبت به 30 واحد کالری که از چیپس دریافت می شود تاثیر کمتری دارد . هیچ فرقی ندارد شما با خوردن 500 کالری از چیپس 200 گرم وزن زیاد می کنید . با خوردن 500 گرم کالری از موز هم 200 گرم وزن زیاد می کنید . تنها تفاوت در کیفیت ان است . به عنوان مثال وقتی شما چیس می خورد نه تنها کالری دریافت می کنید بلکه چربی شما نیز زیاد می شود همچنین به خاطر داشتن نمک برا اعصاب شما هم تاثیر می گذارد . ولی کالری که از سبزیجات میگیرید فقط خطر افرایش وزن شما را تهدید می کنید . چرا که ما قی ان ویتامین سی می باشد که بدن هر چقدر هم بیشتر از نیاز دریافت کند ان را دفع می کند .

6 مغز مهم ترین عامل است

پشت هر چیزی مغز ادمی نهفته است . ان مغز است که دستور می دهد فلان چیز خوب است یا نه  و ما مغز خود را پرورش داده ایم . با توجه به عادت هایمان مغز الگو های خاصی را پذیرفته . به عنوان مثال خوردن یک نهار چرب با نوشابه . خبر خوب این است که مغز قابلیت برگشت پذیری دارد و می تواند الگو های رفتاری خود را عوض کند و اصلاح کند . پس باید مغز خود را به عادت های سالم خو بدهیم . که شاید ماه ها و یا سال ها طول بکشد .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!