ضررهای استفاده بیش از حد فست فود

یکشنبه 16 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ضررهای استفاده بیش از حد فست فود

فست فود ها هر روزه به خانه های ما نزدیک تر می شوند و ما بیشتر از انها استفاده می کنیم  و در واقع هر روز یک قدم بیشتر از سلامتی دور می شویم . امروزه کسی نیست که از مضرات فست فود اگاه نباشد و نداند که فست فود چه بلایی برای بدن ادمی می باشد .البته خوردن فست فود در بلند مدت اشکالی ندارد . ولی اگر عادت شود مشکلات زیر را پدیدار می کند .

اختلال در گوارش و سیستم قلبی عروقی

اگر تجربی خوانده باشید با عملکرد بدن در مقابله با جذب کربوهیدارت ها اشنا هستید . بدن کربوهیدرات ها را می شکند قند انها یا گلوکوز را ازاد می کند و وارد خون می شود . در نتیجه , انسلوین ترشح می شود . انسولین هم قند ها را به سلول هایی که به انزژی نیاز دارند منتقل می کند . این عملکرد طبیعی است . ولی با مصرف بی رویه فست فود و در نتیجه جذب بیش از حد کربوهیدرات در این چرخه خلل ایجاد می شود و باعث ایجاد اضافه وزن و دیابت نوع 2 می شود .

قند و چربی

همه می دانند که در فست فود ها مقادیر زیادی روغن و شکر وجود دارد . خوب به خودی خود بدن به چربی و قند نیاز دارد . دانشمندان مصرف روزانه 6 تا 7 قاشق غذاخوری شکر را توصیه می کنند . حال انکه به تنهایی در یک قوطی نوشابه 10 قاشق غذاخوری شکر وجود دارد .

معضل دیگر چربی های ترانس هستند . این چربی ها همه جوره برای بدن مضر هستند چرا که کلسترول بد بدن یعنی LDL را افزایش می دهند و کلسترول خوب بدن HDL را کاهش می دهند و نتیجه چیزی جز ابتلا به دیابت نوع دوم نیست .

این چربی ها معمولا در این غذا ها دیده می شوند :

کوکی ها

خمیر پیتزا

شیرینی ها

سدیم

چه چیزی یک فست فود را خوشمزه می کند ؟ نمک شیرینی و چربی . نکک ها حاوی سدیم هستند. باز هم سدیم به مقدار لازک یکی از مواد اولیه و ضروری برای سلامت بدن است ولی دقت داشته باشید که به مقدار کافی . بر طبق تحقیقات میزان سدیم درسافتی در طول روز باید  2300 میلی گرم باشد . با مصرف یک وعده فست فود شما نصف این میزان را دریافت می کند . ازدیاد سدیم باعص می شود که اب در بدن جمع شود . برای همین است که بعد از مصرف فست فود احساس می کنید ورم کردید .

دستگاه تنفسی

همه می دانند که خوردن فست فود باعث چاقی و اضافه وزن می شوند . و حالا به من بگویید چاقی به تنهایی چه مشکلی ایجاد می کند ؟ چاقی باعث تنگی نفس اسم و بیماری های تنفسی می شود . پس شاید فست فود به تنهایی باعث تنگی نفس نشود ولی عامل اصلی چاقی محسوب می شود .

دستگاه عصبی

فست فود ها بعد از مصرف در بدن رضایت ایجاد می کند این یک حقیقت است . ولی حقیقت دیگری که کمتر کسی از ان باخبر است این است که کسانی که فست فود مصرف می کنند 51 درصد بیشتر از افراد معمولی در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند .

دستگاه تناسلی

شاید باورش برایتان سخت باشد ولی ، قست فود بر روی این دستگاه هم تاثیر می گذارد . فست فود ها حاوی فتالات هستند . فتالات ها بر روی هرمون های جنسی تاثیر می گذارد و احتمال ناباروری را افرایش می دهد .

پوست مو و ناخن

در گذشته تصور می کردند مصرف شکلات باعث ایحاد حوش می شود . تحقیقات نشان داده است که عامل جوش های پوستی چیزی جز کربوهیدرات ها نیستند . مصرف کربوهیدرات ها موجب افزایش قند خون می شود و افرایش قند خون عامل این جوش ها است. تحقیقات نشان داده کودکانی که 3 بار درهفته فست فود میخورند 3 برابر بیشتر در معرض بیماری اگزما قرار دارند .

دستگاه اسکلتی

فست فود ها سرشار از کربوهیدرات هستند . کربوهیدرات ها هم باعث ایجاد اسید دهان می شوند . اید دهان نیز عامل بزرگی در نابودی مینای دندان می باشد . متاسفانه فست فود بتعث چاقی می شود و افراد چاق نیز فشاری بیشتری به اسکلت هایشان وارد می شود و باعث نرمی استخان و شکنندگی انها می شود .

اثرات اجتماعی

مگر کسی پیدا می شود که زیبایی برایش مهم نباشد ؟ فست فود ها باعث چاقی می شوند . باعث می شوند شما جوش بزنید  . باعث مث شوند دندان هایتان خراب شود . جالب است بدانید که افراد چاق در ارتباط برقرار کردن با دیگران دچار عدم اعتماد به نفس هستند و این خود یعنی اثر مستقیم فست فود بر روابط اجتماعی .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!