عشق کشی به سبک مردان

چهارشنبه 22 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

عشق کشی به سبک مردان

زندگی مشترک با عشق و علاقه طرفین به آغاز می شود. موفقیت در این زندگی ؛ مرهون تلاش و بردباری هر یک از زوجین است. هنگامی که عشق در زندگی دوام داشته باشد؛ دستیابی به موفقیت های بزرگ را در زندگی می توان پیش بینی کرد. دوام عشق در زندگی ؛ موجب پرورش فرزندانی سالم است , که محبت را در خانواده تجربه کرده و دنبال یافتن جایگزین های ناسالم برای آن نیستند.

از طریق پرورش و حفظ علاقه ی مضاعف در زندگی مشترک ؛ می توان در برابر ناملایمات رخ داده ؛ راه حل های خردمندانه یافت. از این رو حفظ عشقی که در ابتدای ازدواج وجود داشته ؛ از جمله مسائل مهم در تدوام شادی و آرامش در زندگی مشترک محسوب می شود. هم زن و هم  مرد در ایجاد و حفظ عشق ؛ نقش برابر ی دارند. اما در برخی از موارد ؛ بروز رفتارهای ناپسند ا مردان ؛ باعث از میان رفتن عشق و دوستی در زنان خواهد شد.

            رفتارهایی که مردان در طول زندگی باید از انجام آن ها اجتناب کنند تا بتوانند دوام عشق را در ازدواجشان نظاره گر باشند؛ عبارتند از :

  • داشتن تعصب بی جا روی موضوعات و عقاید خود. داشتن تعصب روی عقاید ، عدم پذیرش انتقاد و یا ایده های درست و صحیح را باعث می شود. مردان گاه تعصب را با غیرت به هم آمیخته و شرایط سختی را برای همسر خود در ادامه ی زندگی ایجاد می کنند. به عنوان مثال مردی که با صحبت کردن همسر خود حتی محارم وی مشکل دارد ؛ به مرور سبب ایجاد احساس منفی در دل همسر خود خواهد شد. از دیگر رفتارهای آمیخته با تعصب می توان به عدم ملاقات با والدین ؛ نداشتن حق تحصیل و اشتغال اشاره کرد. مردان با چنین رفتارهایی زمینه ی بروز احساس منفی و مخرب عشق را در دل همسرخود می پرورانند.
  • عدم مسئولیت پذیری: شوهرانی که مایل به پذیرش مسئولیت نیستند در حفظ عشق و علاقه ی روزهای نخست ازوداج موفق نخواهند بود. چنین مردانی با وابستگی بیش از حد به والدین و یا عدم تمایل به مشارکت در برنامه های مشترک با همسر خود ؛ زمینه ی نابودی عشق را در ازدوجشان هموار می کنند. در زندگی مشترک هر دو طرف باید به بلوغ ذهنی رسیده باشند ،تا بتوانند در برابر پذیرش نقش های جدید در خانواده ی نو پا ؛ انعطاف و آمادگی کافی را داشته باشند. زندگی مشترک از طریق پذیرش مسئولیت هر یک از زوجین ؛ امکان بارور شدن خواهد یافت. به این شکل  زن و شوهر کنونی خواهد توانست، نقش جدید پدر و مادر را هم در آینده ایفا کنند. استقلال فکری و مالی و در زندگی فردی ؛ از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار رد روند مسئولیت پذیری مردان هستند.
  • زورگویی و سلطه گری : مردانی که از مشورت کردن با همسر خود امتناع می کنند و حق اتنخاب و تصمیم گیری را از همسر خود سلب می کنند, گروهی دیگر از شوهران عشق کش هستند. زنان از طریق مشارکت و داشتن حق انتخاب در زندگی می توانند با همسر خود به گفتگو نشسته و ایده و نظرات خود را با وی در میان بگذارند. مردان سلطه جو ؛ زمینه ی صحبت کردن و گفتگو را در زندگی برچیده اند و به جای آن نظر و تمایلات شخصی خود را جایگزین نموده اند. شوهران زور گو از مشارکت و مشورت در زندگی استفاده نمی کنند . این افراد صرفا در تمام امور زندگی به رای و نظر خود ؛ توجه کرده ومطابق آن عمل می کنند. از جمله رفتارهایی که شوهران زور گو دارند عبارتند از : انتخاب وسایل و ملزومات زندگی مطابق سلیقه ی خود ؛ تعیین زمان رفت و آمد سایر اعضای خانواده ؛ تعیین رشته ی تحصیلی فرزندان و ….
  • کمال گرایی : دیدگاهی که در آن بدون توجه به واقعیات ؛ و صرفا بر اساس ساخته های ذهنی اقدام به برنامه ریزی می شود, کمال گرایی نام دارد. در این گروه از مردان ؛ یک سری از عقاید و دیدگاه ها شکل گرفته است ؛ که مایل به اجرای دقیق آن در زندگی هستند. این مردان را می توان افراد صد درصدی هم نامید ؛که هرگز به تحقق 95 درصدی دیدگاه های خود در زندگی هم ؛ قانع نیستند. زندگی با چنین مردانی ؛ حرکت بر روی یک خط کش است. به این شکل که باید دقیقا به اندازه ها و جزئیات توجه کرد. همین امر دشواری های بسیاری را برای همسر و هم چنین سایر اعضای خانواده فراهم می کند .
  • خساست : یک یاز صفت های ناپسند در فرد ؛خسیس بودن است. مردان خسیس مایل به خرج کردن درآمد خود در امور غیرضروری نیستند. و در ازای مبلغی که به همسر و فرزاندان خود می دهند؛ حساب های دقیق از نوع هزینه کرد را طلب می کنند. زندگی با این مردان ؛ سبب می شود همسر و فرزندان سختی های مالی بسیاری را متحمل شوند. چرا که افراد خسیس بر اساس دیدگاه خود مایل به خرج کردن در آمد خود جز در شرایط اضطرار نیستند. این ویژگی رفتاری دوری فرزندان و همسر را از مرد خانواده ایجاد می کند.
  • مردان بیش از حد کاری: مردانی که تمام زمان خود را در زندگی به کار اختصاص می دهند ،و زمانی را برای استراحت و یا تفریح در کنار خانواده در نظر نمی گیرند. این مردان از گذراندن اوقات فراغت با زن و فرزند خود اجتناب کرده و صرفا مشغول کار هستند.

گروهی دیگر از مردان هم وجود دارند که در این دسته جای می گیرند. مردانی که مایل به گذران وقت خود به شکل انفرادی هستند. این گروه از مردان دائما مشغول استفاده از تلفن همراه ؛ یا کامپیوترشخصی  هستند. آنها تمایلی به هم صحبت شدن و هم  دردی با همسر و یا سایر اعضای خود ندارند. علت این رفتار را می توان در گذشته و کودکی وی جستجو کرد. مردانی که در گذشته در خانوده ی گرم و صمیمی پرورش نیافته باشند ؛ ارزشی برای گذران وقت خود در خانوده قائل نیستند. این مردان صرفا به خود و تمایلات خود توجه می کنند. در نتیجه امکان از میان رفتن عشق و دوستی را در خانواده ی خود ؛ ایجاد می کنند.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!