عصبانیت ؛ علل و راه های درمان

چهارشنبه 1 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

عصبانیت ؛ علل و راه های درمان

غم ؛ شادی ؛ خشم و … از جمله احساسات انسانی هستند که در مواقع مختلف برحسب شرایط محیطی و یا درونی فرد مجال بروز میابند. حال اگر احساس  خشم ؛ با  شدت و عصبانیت همراه شود ؛ نوعی هیجان منفی را در فرد ایجاد کرده است.

خشم نوعی احساس منفی است و بین خشم و عصبانیت تفاوت وجود دارد. خشم به حالت روانی درون فرد اطلاق می شود که ناخشنودی وی را موجب شده است. اما عصبانیت در فرد آسیب های را برای خود او و مخاطب وی به همراه دارد.

عصبانیت از جمله واکنش های انسان به شرایط و حالاتی است که برای وی ناخوشایند است. بین علل بروز عصبانیت در فرد و نارضایتی ارتباط مستقیم وجود دارد. یعنی فرد در اثر مواجه با شرایطی که برای وی مطلوب نیست دچار حالتی می شود که اقدام به بروز خشم و نارضایتی خود می کند. نوع بروز این حالت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به آستانه ی صبر و خویشتن داری اآنها مرتبط می باشد.

دلایلی که سبب می شوند عصبانیت و خشم در افراد ایجاد شوند متفاوت هستند. در این قسمت برخی از این عوامل را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • مورد اول همانگونه که در آغاز ذکر شد؛ بروز نارضایتی در افرد است. در اینجا فرد به دلیل مواجه خود با شرایطی متفاوت از آنچه پیش بینی می کرده است، عصبانیت و خشم خود را بروز می دهد.
 • ناکامی ها و سرخوردگی هایی که فرد در طی دوران کودکی تجربه کرده است ؛ بر شدت و نوع عصبانیت وی در بزگسالی تاثیر گذار است. کودک برای ادامه ی زندگی خود به والدین خویش وابسته است. حال اگر والدین به شدت و دفعات زیاد به دلایل واهی وی را تهدید یا تنبیه کنند او در درون خود نوعی خشم فرو خورده می یابد که ناچار است از بروز آن جلوگیری کند تا بتواند محبت و توجه والیدن را به سوی خود جلب کند. این عامل تا بزرگسالی دردرون وی باقی می ماند و از جملله دلایل مهم ایجاد خشم و عصبانیت به شمار می رود.
 • تمرکز و توجه بیش از حد به خود؛ افرادی که درصدد دستیابی به اهداف خود هستند و نیاز ها و تمایلات دیگران برایشان بی اهمیت است، در صورت عدم دستابی به مقاصدشان عصبی خواهند شد. خود محوری موجب می وشد فرد برآوردن خواسته های خود را ارحج بداند و تلاشی مضاعف در برآوردن آنها داشته باشد.

عوارض نا مطلوب عصبانیت بر روی جسم در وهله ی نخست افزایش ضربان قلب است. تنفس سریع و اختلال در ر وند کار دستگاه گوارش هم از جمله عوارض ناشی از عصبانیت هستند هستند. هم چنین در افراد عصبی احتمال بروز بیماری های قلبی و عرقی و هم چنین ابتلا به فشار خون و دیابت بالاتر از دیگران است.

مدیریت کردن خشم و عصبانیت به انسان کمک می کند از اسیب های جسمی و روانی به خود بکاهد. منظور از مدیریت خشم آن است که فرد بداند میتواند از موضوعی خمگین و ای عصبانی شود ؛ اما باید به شیوه ای درست آن را ابراز کند که باعث آسیب به وی و یا اطرافیان او نشود. در این قسمت راه هایی را که باعث می شود از شدت عصبانیت بکاهیم بررسی خواهیم کرد.

 • صحبت با دستی صمصمی می تواند از شدت خشم بکاهد. این کار باعث می شود بتوانید علت واقعی بروز خشم و عصبانیت خود را برا یوی بازگو کنید و درنتیجه حالتان بهتر می وشد.
 • کشیدن نفس عمیق و عدم تمرکز روی موضوعی که خشم شمارا برانگیخته است هم تا حد زیادی میتواند گره گشا باشد.
 • نوشیدن آب سرد و یا جویدن آدامس و خوردن نوشیدنی های آرام بخش مثل گل گاو زبان در کاهش میزان خشم و اضطراب موثر هستند.
 • لبخند زدن در مواقعی که عصبانی هستید. این کار در ابتدا شاید آرمانی جلوه کند اما با تمرین مدام؛ می توانید از آن به عنوان یک روش مفید در کاهش شدت عصبانیت استفاده کیند.
 • از علل و عواملی که سبب بروز عصبانیت شده اند فاصله بگیرید و به بررسی آن ها بپردازید. اگر آنها را منطقی نیافتید سعی رد حذف این عوامل داشته باشد تا از بروز مجدد خشم در خود جلوگیری کنید.
 • از جمله روش هایی که می توان با تکرار آن در مهار کردن خشم و عصباینت موفق بود انجام مراقبه است. با استفاده از این روش می توانید تا حد مطلوبی بر خشم خود غلبه کنید. برای این کار باید هر روز به مدت دقیقه کارهای زیر را انجام دهید:
 • نشستن در جای راحت
 • بستن چشم ها و تمرکز کردن روی تنفس خود یعنی صرفا روی چگونگی ورود و خروج هوا در شش هایتان توجه داشته باشد.
 • روش دیگری که استفاده از آن برای کاهش عصبانیت ثمر بخش است، استفاده از مانترا است. مانترا یک لغت سانسکریت است است که از دو بخشمان به معنی فکر و رتا به معنی آزاد شدن تشکیل شده است. در این روش فرد آواهایی را تکرار می کند که موجب می شود آرامش بیابد. استفاده از این روش در میان هندوها رواج دارد.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!