علتهای اصلی بی اشتهایی

شنبه 15 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

علتهای اصلی بی اشتهایی

بی اشتهایی و علت های ان

یکی از معضلاتی که جدیدا جوامع امروزی را تهدید می کند بی اشتهایی است . وقتی شما میل به غذا خوردن ندارید و حتی وقتی هم که گرسنه هستید نمی توانید غذا بخورید به بی اشتهایی دچار شده اید . در این مقاله به علل بی اشتهایی می پردازیم .

علل بی اشتهایی

علت های بی اشتهایی می توانند هم روحی باشند و هم جسمی . گاهی بوی یک غذا و یا حتی بشقابی که غذا در ان سرو شده باعث بی اشتهایی می شوند و گاهی هم مشکلات جسمی باعث بی اشتهایی می شوند . از عواقب بی اشتهایی می توان به اسهال استفراق سر دید و بی حوصلگی اشاره کرد. شایع ترین علل بی اشتهایی این موارد هستند :

استرس

گاهی وضعیت روحی که باعث استرس شوند منجر به بیش اشتهایی می شوند . داشتن یک امتحان مهم یا از دست دادن یه عزیز یا اخراج از کار باعث بی اشتهایی می شوند . گاهی اتفاق های خوب مثل ازدواج ، پیدا کردن شغل و یا موفقیت های تحصیلی نیز باعث بی اشتهایی می شوند .

بارداری

یکی دیگر از علل بی اشتهایی بارداری است . خانوم ها معمولا تا 3 ماهگی اشتهای خود را از دست می دهند و گاهی نیز اثرات ای ن بی اشتهایی با استفراغ خود را نشان می دهد .برای همین است که زنان در این دوران به غذا های خاصی علاقه پیدا می کنند و به اصطلاح ویار می کنند .

عفونت ها

عفونت های بسیاری وجود دارند که باعث می شوند فرد دچار بی اشتهایی شود از جمله : انفولانزا ، سل ، سینه پهلو التهابات کبد و وریه . البته این بیماری های عوامل دیگری هم دارند که تشخیص انها اسنا تر است که می توان به : سرما خوردگی ، تب ، و استفراغ و سر درد اشاره کرد .

بیماری های دستگاه گوارشی

گاهی نیز بی اشتهایی بخاطر مشکلات دستگاه گوارشی است که معمولا هم خطرناک هستند . از جمله خطرناک ترین این بیماری ها می توان به سرطان ریه و معد و روده اشاره کرد . این بیماری ها اصولا نادر هستند ولی همین دلیلی است که بی اشتهایی  را جدی بگیریم .

بیماری های خود ایمنی

خیلی وقت های نیز بیماری های خود ایمنی باعث بی اشتهایی می شوند . در این نوع بیماری ها خود بدن باعث اسیب رسیدن به خودش می شود . مثلا در بیماری لوپوس ، گلبول های سفید  که وظیفه مواظبت از اندام های بدن را دارند به دستگاه های داخلی حمه می کنند و انها را نابود می کنند .

سایر دلایل

بیماری های بسیار دیگری نیز هستند که باعث بی اشتهایی می شوند گاهی نیز بیماری های روانی نداری همچون : اسکیزوفرنی . شیزوفرنی باعث بی میلی به غذا می شوند . گاهی  استفاده از پرتودرمانی مانند : شیمی درمانی با اشعه گاما باعث بی اشتهایی می شوند . بعضی اوغات نیز به دلیل کهولت سن و الزایمر بده به غذا بی میل می شود .

همان طور که خواندید بی اشتهایی ممکن است ناشی از بیماری های خطرناک زیادی باشد .س بهتر است ان را جدی بگیریم .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!